Տիկին Նելլիի անցած դժոխային ճանապարհն ու բուժել ձգտող բարությունը - Mediamax.am
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության վրա հարձակման ժամանակ մարդիկ ստիպված էին երկար ժամանակ ռմբապաստարաններում անցկացնել: Ստեփանակերտի բնակիչ Նելլի Ծատուրյանը, սակայն, ամուսնու՝ Սերգեյ Ծատուրյանի հետ մնացել էր տանը՝ ծնկային հոդի սուր ցավերի պատճառով:
Բռնագաղթի երեք օր տեւած դժոխային ճանապարհով անցնելուց հետո Նելլի Ծատուրյանը դարձել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող Արցախից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված առողջապահական աջակցության ծրագրի շահառուներից մեկը: Հաջող վիրահատությունից ամիսներ անց նա արդեն մոռացել է ֆիզիկական անտանելի ցավերը, սակայն Արցախում թողած տան կորստի ցավը հազիվ թե հնարավոր լինի նույն կերպ բուժել:
Մեդիամաքսը Նելլի Ծատուրյանի հետ զրուցել է նրա տեսած պատերազմների, շրջափակման, բռնագաղթի զրկանքների, շարունակական բուժումների ու այստեղ սեփական անկյունը գտնելու աղոտ հույսի մասին:
Ցավի արտացոլանքն աչքերում
«Երեխաներս ու թոռնիկներս նկուղում էին, իսկ ամուսինս ինձ հետ տանը մնաց: Չէի կարողանում նստել, իսկ նկուղում պառկելու հնարավորություն չկար, սարսափելի ցավեր ունեի»,- Ստեփանակերտի ռմբակոծության օրերն է հիշում տիկին Նելլին:
Շրջափակման ժամանակ նա արդեն թույլտվություն ուներ Կարմիր Խաչի մեքենայով Երեւան ուղեւորվելու եւ վիրահատվելու համար, սակայն վախեցել էր օգտվել այդ հնարավորությունից. իսկ ի՞նչ եթե չկարողանա վերադառնալ ու ամուսնուն, որդիներին մենակ թողնի:
Բռնագաղթի դժոխային ճանապարհն առողջական խնդիրներով հաղթահարելը ծանր փորձություն էր: Նա մեքենայից դուրս չէր գալիս, բայց իր մասին չէր էլ մտածում, մտահոգվում էր թոռների համար:
Երեւան հասնելուց հետո Նելլին դիմել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ տարիներ առաջ մյուս ոտքի ծնկի հոդի էնդոպրոթեզավորում էր իրականացրել:
«Նախորդ վիրահատությունս պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանն էր իրականացրել, շատ գոհ էի, ուստի որոշեցի նորից նրա մոտ գալ»,- ասում է տիկին Նելլին:
Նրա խոսքով՝ երբ բժշկի սենյակ էր մտնում, չգիտեր «Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի մասին: Խոստովանում է, որ ամեն ինչ կորցնելուց հետո սեփական միջոցներով առողջությամբ զբաղվելն անհնար կլիներ:
«Արմեն Գերասիմիչն ինձ հիշեց նախորդ վիրահատությունից, հիշեց, որ Ստեփանակերտից եմ: Նա մեծ տխրությամբ ասաց, որ շատ է ցավում: Ես այդ մեծ ցավը տեսնում էի նաեւ նրա աչքերում, որոնք ոչ մի կերպ չէին տարբերվում իմ կամ մյուս արցախցիների աչքերից»,- հիշում է տիկին Նելլին:
Նախորդ տարվա նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած վիրահատությունից հետո նա արդեն ապաքինվել է, հանգիստ քայլում է եւ վստահ է, որ շուտով կսկսի նաեւ վազել:
«Մեզ ամբողջ ընթացքում խաբում էին»
Նելլի Ծատուրյանը ծնվել եւ կրթություն է ստացել Բաքվում, իսկ ամուսնանալուց հետո տեղափոխվել է Ստեփանակերտ: Արցախը նաեւ Նելլի ծնողների ծննդավայրն է: Ինչպես իր շատ տարեկիցներ, նա եւս 4 պատերազմ է տեսել վերջին երեսուն տարիների ընթացքում:
«Ապրում էինք հույսով, որ ամեն ինչ լավ է լինելու, աշխատում էինք, ստեղծում, բարեկեցիկ կյանք կառուցում, իսկ հետո մնացինք առանց ոչնչի: Ցավալին այն է, որ մեզ այս ամբողջ ընթացքում պարզապես խաբում էին»,- ասում է նա:
2020 թվականի պատերազմից հետո տիկին Նելլին չէր ցանկանում վերադառնալ Արցախ ու նոր պատերազմի միջով անցնել, սակայն ամուսինը պնդել է, որ պետք է վերադառնան իրենց տուն: Խաղաղապահների ներկայությունը շատերին հույս էր ներշնել, ոչ ոք չէր մտածում, որ խաղաղ բնակչությունն անպաշտպան կմնա նրանց ներկայությամբ հանդերձ:
«Ճանապարհը դժոխք  էր»
Ցանկանում էին ճանապարհ ընկնել սեպտեմբերի 26-ի առավոտյան, սակայն Նելլիի ամուսնու՝ Սերգեյի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, պարզվել է, որ ինֆարկտ է: Ստեփանակերտի հիվանդանոցում նրան առաջին օգնություն են ցույց տվել: Նույն օրը եղել է չարաբաստիկ պայթյունը, որից մասին լուրն ու տուժած մարդկանց տեսնելն էլ ավելի են բարդացրել Սերգեյի առողջական վիճակը:
Երեկոյան ճանապարհ են ընկել՝ հուսով, որ արագ կհաղթահարեն ճանապարհն ու Սերգեյը շուտով նորից բժիշկների հսկողության տակ կլինի:
«Ճանապարհը դժոխք էր: Տանն էլ ոչինչ չկար, որ սնունդ պատրաստեինք, մեզ հետ վերցնեինք՝ ճանապարհին ուտելու համար: Դեռ Հակարի կամուրջ չհասած՝ մեր կողքով հայկական ավտոբուսներ անցան, որ գնում էին Ստեփանակերտից մարդ տեղափոխելու: Նրանք մեզ ջուր եւ քաղցրեղեն բաժանեցին, երեխաներն այնքան էին ուրախացել, այնպես էին ուտում այդ փխրահացերը»,- հիշում է տիկին Նելլին ու հուզմունքից չի կարողանում զսպել արցունքները:
Սահմանից այն կողմ ընտանիքին մեծ ջերմությամբ են ընդունել: Առաջին բանը, որ խնդրել են, բժշկական օգնությունն էր ամուսնու համար: Սերգեյին հետազոտել են, դեղորայք տվել: Քանի որ ուշ ժամ էր, իսկ հյուրանոցներում տեղ չկար, նրանց հյուրընկալել է Գորիսի մի ընտանիք: Տիկին Նելլին մեծ երախտագիտությամբ է հիշում նրանց մասին:
«Միանգամայն անծանոթ մարդիկ մեզ այնպիսի ջերմությամբ ընդունեցին: Իրենք տան մի սենյակում տեղավորվեցին, իսկ մեծ սենյակը մեզ հատկացրին, որ հանգստանանք ու մեզ կարգի բերենք: Չեմ կարող մոռանալ նրանց դեմքերը, նրանք ունեցվածքի տեր չէին, հասարակ կյանքով ապրող մարդիկ էին, սակայն նրանց հոգին այնքան պարզ էր, այնքան մաքուր»,- հիշում է Նելլին:
Վտանգված առողջություն
Երեւան գալուց հետո Նելլիի ամուսնու սրտին 4 ստենդ են դրել: Հիմա առողջական այլ խնդիրներ էլ ունեն, փորձում են դրանով զբաղվել:
«Տպավորություն է, որ եկել ենք ընկել հիվանդանոցները: Երեւի ծանր սթրեսից է, որ այսքան առողջական խնդիրներ են սկսել ի հայտ գալ»,-ասում է տիկին Նելլին:
Այժմ վարձով են բնակվում: Նելլիի որդիները դեռեւս աշխատանք չեն գտել, տաքսի վարելով են գումար աշխատում, իսկ իր ու ամուսնու առողջական վիճակն այլեւս թույլ չի տալիս աշխատել:
Շրջափակման ինը ամիսներն ու դժոխային ճանապարհը շատ արցախցիների մոտ են առողջական խնդիրներ առաջացրել: «Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող աջակցության ծրագրի համակարգող Նորա Ալեքյանի խոսքով՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 2-ից սկսած Արցախից բռնի տեղահանված բազում քաղաքացիներ ստանում են բուժօգնություն։
«Նրանց մի մասը վիրահատվել է, մյուս մասը անցել ամբուլատոր հետազոտություն։ Բռնի տեղահանված արցախցիները մեզ դիմում են տարբեր առողջական խնդիրներով՝ հոդի մաշվածություն, վահանաձեւ գեղձի խնդիրներ, շաքարային դիաբետ եւ այլն»,- նշել է նա։
Բարության ճառագումը
Տիկին Նելլին հուզմունքով է հիշում այն ջերմ մթնոլորտը, որը կար «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում եւ մյուս հիվանդանոցներում, որտեղ ինքն ու ամուսինը բուժում են ստացել: Մեր ծանր եւ մութ ժամանակներում իսկական բարության դրսեւորումներն առավել ուժգին են ճառագում:
«Երբ նոր էինք եկել, ամուսնուս տեղափոխեցին Նորք Մարաշի սրտաբանական կենտրոն, որտեղ Քրիստինե Կարապետյանն իր թիմով կարելի է ասել, որ փրկեց ամուսնուս կյանքը: Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնում էլ Անի Համբարձումյանն իր թիմի հետ ամուսնուս աչքի կատարակտի վիրահատություն իրականացրին: Համար առաջին հիվանդանոց մտնելիս էլ ամուսինս ասում է, որ այնպիսի ջերմությամբ են իրեն այնտեղ շրջապատում, որ կարծես հարազատ մարդկանց հանդիպի: «Իզմիրլյան» հիվանդանոցի մասին խոսքեր չունեմ, ամեն ինչ մշտապես բարձր մակարդակի վրա է, անչափ շնորհակալ ենք ամբողջ անձնակազմին եւ մյուս բուժհաստատությունների բոլոր բժիշկներին»,-հիշում է տիկին Նելլին:
Լավ մարդկանց հետ բոլոր հանդիպումները, ճիշտ է, օգնում են ընտանիքին հաղթահարել ծանր հոգեբանական դրությունը, սակայն, միեւնույն է, կորստի ցավը շարունակում է տանջել.
«Ես Արցախում թողել եմ իմ հոգին, հարազատներիս գերեզմանները, այդ բոլոր երիտասարդների գերեզմանները, որ զոհվեցին պատերազմում ու թաղվեցին այդ հողում: Ես իմ կյանքն արդեն ապրել եմ, բայց չգիտեմ՝ արդյոք կկարողանա՞ն որդիներս այստեղ իրենց անկյունն ունենալ: Լավատես լինել չեմ կարողանում: Հիմա մենք դեռ ապրում ենք հիշողություններով, մեր կառուցած տան հիշողություններով»:

During the attack on the Artsakh Republic by Azerbaijan on September 19, 2023, many people were forced to spend extended periods in bomb shelters. Nelly Tsaturyan, a resident of Stepanakert, remained at home with her husband Sergey Tsaturyan due to acute knee pain.
After enduring the harrowing three-day journey of forced displacement, Nelly Tsaturyan became one of the beneficiaries of the health support program for forcibly displaced persons from Artsakh, funded by the Izmirlian Foundation. Months after a successful operation, she has largely forgotten the excruciating physical pain, but the ache of losing the home she left behind in Artsakh can hardly be soothed in the same manner.
Mediamax spoke with Nelly Tsaturyan about the wars she witnessed, the blockade, the hardships of deportation, ongoing treatments, and the faint hope of finding her own place here.
The agony reflected in her eyes
"My children and grandchildren were in the basement, while my husband stayed at home with me. I couldn't sit, and there was no room to lie down in the basement. I was in terrible pain," Mrs. Nelly recalls the days of the Stepanakert bombing.
During the blockade, she had already been granted permission to travel to Yerevan in a Red Cross vehicle for surgery, but she hesitated to seize that opportunity. What if she couldn't return and had to leave her husband and sons alone?"
Going through the grueling journey of forced displacement while grappling with health issues proved to be a terrible ordeal. She had to remain inside the car, her thoughts consumed not by her own well-being, but by the safety of her grandchildren.
Upon reaching Yerevan, Nelly sought assistance from the Izmirlian Medical Center, where years ago she had undergone knee endoprosthesis surgery on her other leg.
"Professor Armen Charchyan performed my previous surgery, and I was immensely satisfied with the outcome, so I chose to seek his expertise once again," Mrs. Nelly remarks.
She recalls that upon entering the doctor's office, she was unaware of the program financed by the Izmirlian Foundation. She acknowledges that relying on her own financial means to regain her health after losing everything would have been impossible.
"Armen Gerasim remembered me from the previous surgery and recalled that I was from Stepanakert. He said with great sadness that he was deeply sorry. I could discern the immense pain reflected in his eyes that were no different from mine or that of other people of Artsakh," Mrs. Nelly recounts.
After the operation performed on November 3 last year, Mrs. Nelly has already made a full recovery. She is walking with ease and is confident that she will be able to run soon.
"We were lied to all along"
Born and educated in Baku, Nelly Tsaturyan later moved to Stepanakert after marriage. Artsakh is also the birthplace of Nelly's parents. Like many of her peers, she has witnessed four wars in the last thirty years.
"We lived with the hope that everything would turn out well. We worked hard and built a prosperous life, only to be left with nothing," she says. "The heartbreaking reality is that we were simply being lied to all along."
After the 2020 war, Mrs. Nelly was hesitant to return to Artsakh and face the prospect of going through another conflict, but her husband insisted on returning to their home. The presence of peacekeepers gave hope to many, as nobody anticipated that the civilian population would be left defenseless despite their presence.
"The journey was a living hell"
They intended to depart on the morning of September 26, but the health of Nelly's husband, Sergey, took a sudden turn for the worse as he suffered a heart attack. He received initial treatment in the Stepanakert hospital. On that very day, the dreadful explosion occurred, even further exacerbating Sergey's health condition after he heard the news and witnessed the injured.
They set off in the evening, hopeful that they would make the journey in no time, and that Sergey would soon be back under the care of doctors.
"The journey was a nightmare. There was no food at home to take with us for the road. As we approached the Hakari bridge, Armenian buses passed by us, headed to Stepanakert to transport people from there. They kindly gave us water and sweets. The children were overjoyed. You should have seen them devouring those cookies," Mrs. Nelly recalls, unable to contain her tears.
Upon crossing the border, the family was welcomed with immense warmth. Their first request was for medical assistance for Sergey. He was promptly examined and provided with medication. Due to the late hour and lack of available rooms in hotels, they were graciously hosted by a family from Goris. Mrs. Nelly recalls their kindness with profound gratitude.
"Complete strangers welcomed us with such warmth. They gathered in one of the rooms, while settling us into the largest room so that we could rest and freshen up. I will never forget their faces. They didn't own much, living a simple life, yet their souls were incredibly genuine and pure," Nelly recalls fondly.
Health at risk
Upon arriving in Yerevan, Nelly's husband had four stents placed in his heart. Presently, Nelly and Sergey are grappling with other health issues.
"It feels like we've taken up residence in hospitals. Perhaps the severe stress has triggered so many health problems," Mrs. Nelly reflects.
Currently, they live in rented accommodations. Nelly's sons have yet to find employment; they earn a living by driving taxis, and the health conditions of Nelly and her husband make it impossible for them to work anymore.
The nine months of blockade and the harrowing journey have caused health issues for many Artsakh people. According to Nora Alekchyan, the coordinator of the support program funded by the Izmirlian Foundation, since October 2, 2020, many forcibly displaced citizens from Artsakh have been receiving medical assistance.
"A part of them had surgeries, while others underwent outpatient examinations. Forcefully displaced Artsakh citizens come to us with various health issues: joint wear and tear, thyroid problems, diabetes, etc.," she notes.
The radiance of kindness
Mrs. Nelly recalls the warm atmosphere at the Izmirlian Medical Center and other hospitals where she and her husband received treatment with emotion. In these difficult and dark times, manifestations of genuine kindness shine most brightly.
"When we first arrived, my husband was admitted to the Nork Marash Cardiology Center, where Kristine Karapetyan and her team truly saved his life. At the Malayan Ophthalmological Center, Ani Hambardzumyan and her team performed cataract surgery on my husband's eye. He says that every time he enters the Hospital Complex No. 1, he feels enveloped in such warmth that it feels like meeting family. As for the Izmirlian Medical Center, I can’t find the right words; everything is always at a high standard. We are immensely grateful to the entire staff of the Izmirlian Medical Center and all the doctors at other medical institutions," Mrs. Nelly says.
It is indeed true that encounters with kind-hearted individuals have helped the family to navigate their challenging psychological circumstances. However, the pain of loss persists.
"I left my soul in Artsakh—the graves of my relatives, the resting places of all those young people who perished in the war and were laid to rest in that land. I have already lived my life, but I'm uncertain whether my sons will ever find their place here. I struggle to maintain optimism. For now, we continue to live with memories—the memories of the home we built," Mrs. Nelly says.