Ըստ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդի, «հայկական եկեղեցին ռեւանշիզմ է քարոզում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդ Ալահշուքյուր Փաշազադեն ասել է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը «արժանի չէ, որ ես նրան հրավիրեմ Բաքու»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Փաշազադեն ասել է, որ տարեվերջին Բաքվում տեղի կունենա կրոնական առաջնորդների հանդիպում։
«Նա արժանի չէ, որ ես նրան հրավիրեմ Բաքու։ Ժամանակին ես նրան հրավիրեցի Ադրբեջան, նա եկավ, մասնակցեց կրոնական համաժողովի։ Այսօր Հայկական եկեղեցին, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ, ռեւանշիզմ է քարոզում ողջ աշխարհում։ Նա ոչ մի կերպ չի կարողանում ընդունել, որ Ադրբեջանը ազատագրել է իր հողերը։ Նրանք դեռ համաձայն չեն, որ Ղարաբաղը ադրբեջանական հող է։ Մենք նրան առաջարկել ենք ճանաչել այդ փաստը, իսկ հետո կընդունենք Բաքվում։ Կյանքը շարունակվում է, եւ կգա օրը, երբ նա դա կընդունի»,- ասել է Փաշազադեն։

Духовный лидер Азербайджана: «Армянская церковь проповедует реваншизм» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Духовный лидер Азербайджана Аллахшукюр Пашазаде заявил, что Католикос всех армян Гарегин Второй «недостоин того, чтобы я приглашал его в Баку».
Как сообщает Trend, Пашазаде сказал, что в конце текущего года в Баку состоится встреча религиозных лидеров.
«Он недостоин того, чтобы я приглашал его в Баку. В свое время я пригласил его в Азербайджан, он приезжал сюда и принимал участие в религиозной конференции. Сегодня армянская церковь во главе с армянским Католикосом проповедует реваншизм во всем мире. Он на сегодняшний день никак не может признать то, что Азербайджан освободил свои земли. Они до сих пор не согласны с тем, что Карабах является азербайджанской землей. Мы предложили ему признать этот факт, и тогда мы примем его в Баку. Жизнь продолжается, и придет день, когда он признает это», - сказал Пашазаде.