Լուսանկարը` Յուրի Մեչիտով
Մարտի 15-ին РОСФОТО թանգարանային-ցուցահանդեսային կենտրոնը Սանկտ Պետերբուգում կներկայացնի «Փարաջանովի կողքին. Յուրի Մեչիտովի եւ Ելենա Կարուսարի լուսանկարները» նախագիծը՝ նվիրված ռեժիսորի 100-ամյակին։
Ցուցահանդեսում ներկայացված կլինեն ռեժիսորի դիմանկարները, նկարահանումների աշխատանքային պահերը, ֆիլմերի պաստառներ եւ էսքիզներ:
Նախագծում ներկայացված կլինեն ցուցանմուշներ РОСФОТО-ի եւ Մոսկվայի Կինոյի թանգարանի, Սերգեյ Փարաջանովի երեւանյան թանգարանի հավաքածուներից եւ լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի արխիվից:
Այցելուներւ, մասնավորապես, կտեսնեն Յուրի Մեչիտովի լուսանկարները, որոնք արվել են «Սուրամի ամրոցի լեգենդը» եւ «Արաբեսկաներ Փիրոսմանիի թեմայով» ֆիլմերի նկարահանման ժամանակ։
Իսկ «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի նկարիչ-լուսանկարիչ Ելենա Կարուսաարի լուսանկարների շարքը պատմում է Փարաջանովի վերջին՝ «Աշուղ Ղարիբ» ֆիլմի ստեղծման մասին։
Լուսանկարը` Ելենա Կարուսաար
«Փարաջանովի կողքին» նախագծի համար պատրաստվել է նաեւ հանրային ծրագիր՝ էքսկուրսիաներ, վարպետության դասեր, դասախոսություններ, կինոդիտումներ։
Մարտի 28-ին տեղի կունենա գրող եւ կինոգետ Լեւ Նաումովի «Ժեստը Փարաջանովի բանաստեղծական կինոյում» դասախոսությունը։
Մարտի 30 «Մանեժ» կենտրոնական ցուցասրահի կրթական նախագծերի համադրող Եկատերինա Բեսպալովան վարպետության դասերի շարք կանցկացնի «Կոլաժը որպես գեղարվեստական պրակտիկա» թեմայով։
Ապրիլի 11-ին կինոքննադատ Դմիտրի Բակիրովը կկարդա «Սերգեյ Փարաջանովը ոճի որոնման մեջ կամ կինոյի հակառակ կողմը» դասախոսությունը։

Фото: Елена Карусаар
15 марта музейно-выставочный центр РОСФОТО представит в Санкт-Петербурге проект «Рядом с Параджановым. Фотографии Юрия Мечитова и Елены Карусаар», подготовленный к 100-летию режиссера.
В экспозиции представлены портреты режиссера, рабочие моменты съемок, афиши, рисунки к фильмам. Проект включает предметы из коллекций РОСФОТО, Музея кино (Москва), Музея Сергея Параджанова (Ереван), архива фотографа Юрия Мечитова.
Фото: Юрий Мечитов
На выставке будут, в частности, представлены фотографии Юрия Мечитова, сделанные на съемках фильмов «Легенда о Сурамской крепости» и «Арабески на тему Пиросмани».
Серия фотографий художника-фотографа киностудии «Ленфильм» Елены Карусаар  рассказывает о создании последней картины Параджанова «Ашик–Кериб».
Специально к выставке «Рядом с Параджановым» в РОСФОТО подготовлена публичная программа: экскурсии, мастер-классы, лекции, кинопоказы.
28 марта состоится лекция писателя и киноведа Льва Наумова «Жест в поэтическом кинематографе Параджанова».
30 марта арт–медиатор, куратор просветительских проектов в ЦВЗ «Манеж»
Екатерина Беспалова проведет серию мастер-классов «Коллаж как художественная практика».
11 апреля киновед Дмитрий Бакиров прочитает лекцию «Сергей Параджанов в поисках стиля, или Обратная сторона кино».