Հռոմի պապը կոչ է արել աղոթել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայ կաթողիկե եկեղեցու եպիսկոպոսների հետ հանդիպմանը կոչ է արել աղոթել այն մարդկանց համար, ովքեր ստիպված էին հեռանալ Լեռնային Ղարաբաղից։
«Սիրելի եղբայրներ, ինչպե՞ս կարող ենք մեր մտքերը չուղղել դեպի Հայաստան։ Ոչ միայն խոսքերով, այլեւ առաջին հերթին մեր աղոթքներում, հատկապես բոլոր նրանց համար, ովքեր հեռացել են Լեռնային Ղարաբաղից եւ ապաստան փնտրող բազմաթիվ տեղահանված ընտանիքների համար: Առաջին համաշխարհային պատերազմը պետք է լիներ վերջինը։ Սակայն այդ ժամանակից ի վեր մենք ականատես ենք եղել բազմաթիվ հակամարտությունների ու ջարդերի»,- ասել է Հռոմի պապը փետրվարի 28-ին Վատիկանում կայացած հանդիպման ժամանակ։
«Եկեք հնչեցնենք խաղաղության կոչ, որպեսզի այն հասնի բոլոր սրտերին, նույնիսկ նրանց, որոնց չեն դիպչել աղքատների եւ ճնշվածների տառապանքները: Եվ եկեք աղոթենք։ Աղոթում եմ ձեզ եւ Հայաստանի համար»,- նշել է Ֆրանցիսկոս պապը։

Ереван /Медиамакс/. Папа Римский Франциск на встрече с епископами Армянской Католической Церкви призвал молиться за людей, вынужденных бежать из Нагорного Карабаха.
«Дорогие братья, как мы можем не обращать наши мысли к Армении? Не только на словах, но, прежде всего, в наших молитвах - особенно за всех, кто бежал из Нагорного Карабаха, и за многие перемещенные семьи, ищущие убежища. Первая мировая война должна была стать последней. Однако с тех пор мы стали свидетелями многих конфликтов и массовых убийств», - сказал глава Католической церкви на встрече в Ватикане 28 февраля.
«Давайте поднимем призыв к миру, чтобы он коснулся всех сердец, даже не затронутых страданиями бедных и униженных. И давайте помолимся. Я молюсь за вас и за Армению», - отметил Папа Римский Франциск.