Հռոմի պապը կոչ է արել աղոթել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայ կաթողիկե եկեղեցու եպիսկոպոսների հետ հանդիպմանը կոչ է արել աղոթել այն մարդկանց համար, ովքեր ստիպված էին հեռանալ Լեռնային Ղարաբաղից։
«Սիրելի եղբայրներ, ինչպե՞ս կարող ենք մեր մտքերը չուղղել դեպի Հայաստան։ Ոչ միայն խոսքերով, այլեւ առաջին հերթին մեր աղոթքներում, հատկապես բոլոր նրանց համար, ովքեր հեռացել են Լեռնային Ղարաբաղից եւ ապաստան փնտրող բազմաթիվ տեղահանված ընտանիքների համար: Առաջին համաշխարհային պատերազմը պետք է լիներ վերջինը։ Սակայն այդ ժամանակից ի վեր մենք ականատես ենք եղել բազմաթիվ հակամարտությունների ու ջարդերի»,- ասել է Հռոմի պապը փետրվարի 28-ին Վատիկանում կայացած հանդիպման ժամանակ։
«Եկեք հնչեցնենք խաղաղության կոչ, որպեսզի այն հասնի բոլոր սրտերին, նույնիսկ նրանց, որոնց չեն դիպչել աղքատների եւ ճնշվածների տառապանքները: Եվ եկեք աղոթենք։ Աղոթում եմ ձեզ եւ Հայաստանի համար»,- նշել է Ֆրանցիսկոս պապը։

Pope Francis urges to pray for people forced to flee Nagorno-Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During the meeting with bishops of the Armenian Catholic Church, Pope Francis called to pray for people forced to flee Nagorno-Karabakh.
“Your Beatitude, dear Brothers, how can we not turn our thoughts to Armenia, not only in words but above all in our prayers, particularly for all those fleeing Nagorno-Karabakh and for the many displaced families seeking refuge? The First World War was supposed to be the last …Yet since then, how many conflicts and massacres have we witnessed, always tragic and always pointless?” Pope Francis said at the meeting in Vatican on February 28.
“Let us all take up the cry for peace, so that it may touch hearts, even hearts untouched by the sufferings of the poor and lowly. And above all, let us pray.  I pray for you and for Armenia,” Pope Francis noted.