Էրմիտաժը կվերականգնի հնագիտական արշավախումբը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական Էրմիտաժ պետական թանգարանը կվերականգնի հնագիտական արշավախումբը՝ ուսումնասիրելու Կարմիր Բլուր ամրոցը, որտեղ թանգարանի մասնագետներն աշխատել էին 20-րդ դարի կեսերից։
«Մեր հայ գործընկերների հետ արդեն պայմանավորվել ենք Կարմիր Բլուրի հայտնի արշավախմբի վերականգնման վերաբերյալ, որը ղեկավարում էր Բորիս Բորիսովիչ Պիոտրովսկին (Էրմիտաժի տնօրենը 1964-1990 թթ.): Նոր թանգարանը նախատեսվում է կառուցել նույն տեղում՝ Թեյշեբաինի ամրոցին կից հին գերեզմանոցի վայրում։ Մինչ այս հին գերեզմանոցը կպեղվի, կծածկվի ապակով, իսկ վերեւում կկառուցվի թանգարան։ Դա կիրականացնի ռուս-հայկական համատեղ արշավախումբը»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկիի խոսքերը։
2023 թվականի մայիսին Էրմիտաժի եւ Էրեբունի արգելոց-թանգարանի միջեւ կնքվել էր համագործակցության պայմանագիր։
Այս տարվա փետրվարի 15-ին Էրմիտաժում բացվել է «Էրեբունու անկյուն» ցուցահանդեսը, որը կգործի մեկ տարի։ Այն ներկայացնում է ցուցանմուշներ Էրեբունի արգելոց-թանգարանից։
Էրմիտաժում կա Ուրարտուի մշտական ցուցադրության սրահ՝ նվիրված Բորիս Պիոտրովսկու հիշատակին, ով ղեկավարել էր Թեյշեբաինի ամրոցի պեղումները 1939-1971 թվականներին։

Эрмитаж возродит археологическую экспедицию в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский государственный Эрмитаж возродит археологическую экспедицию по изучению крепости Кармир-Блур в Армении, где специалисты музея работали с середины XX века.
«Мы уже договорились с нашими армянскими коллегами о возрождении знаменитой кармир-блурскую экспедицию, которую проводил Борис Борисович Пиотровский (директор Эрмитажа с 1964 по 1990 год). На том же городище сейчас предполагается построить новый музей - на месте могильника, который примыкает к крепости Тейшебаини. До этого могильник будет раскопан, покрыт стеклом и сверху будет построен музей. Этим будет заниматься совместная российско-армянская экспедиция», - эти слова генерального директора Эрмитажа Михаила Пиотровского приводит ТАСС.
В мае 2023 года было заключено соглашение о сотрудничестве между Эрмитажем и музеем-заповедником «Эребуни».
15 февраля этого года в Эрмитаже открылась выставка «Уголок Эребуни», которая будет действовать в течение года. В ней представлены экспонаты из музея-заповедника «Эребуни».
В Эрмитаже есть зал постоянной экспозиции Урарту, посвященный памяти Бориса Пиотровоского, руководившего раскопками крепости Тейшебаини с 1939 по 1971 год.