Սննդամթերքներից Հայաստանը միայն վայրի խեցգետին է արտահանում ԵՄ երկրներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Սննդամթերքներից Հայաստանը միայն վայրի խեցգետին է արտահանում ԵՄ երկրներ, այսօր ասել է Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Աբրամ Բախչագուլյանը սա բացատրել է այն հանգամանքով, որ ԵՄ-ն հայաստանյան արտադրողներից պահանջում է արտահանելիս իրականացնել ԵՄ չափանիշներին համապատասխան լաբարատոր փորձաքննություն:
«Այդ պատճառով Հայաստանից ԵՄ երկրներ արտահանվում է միայն վայրի խեցգետին, քանի որ մեր ստանդարտները անասնաբուծության կոնկրետ այդ ճյուղում ԵՄ սննդի անվտանգության լաբորատոր փորձաքննության չափանիշներին համապատասխանում են»,- նշել է ծառայության պետը:
Աբրամ Բախչագուլյանի խոսքով, Հայաստանը պետք է ստեղծի լաբորատոր փորձաքննությունների ցանց, որի ուղղությամբ աշխատանքներ արդեն տարվում են:
Ծառայության պետը նաեւ ասել է, որ ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ռազմավարությամբ մեր հանրապետության համար գերակա ուղղություն է սահմանվել այնպիսի սննդամթերքների արտահանումը ԵՄ, ինչպիսիք են ձուկը, միրգը, բանջարեղենը եւ մեղրը:
«Պարտավորություն ենք ստանձնել մեր եվրոպացի գործընկերների առջեւ մոնիտորինգ իրականացել ձկնաբուծության ոլորտում եւ ներկայացնել դրա արդյունքները: Եթե ձկնաբուծության ոլորտում մեր տնտեսվարողները համապատասխանեն ԵՄ չափանիշներին, ապա նրանք կկարողանան ձուկ արտահանել ԵՄ երկրներ»,- ասել է Աբրամ Բախչագուլյանը՝ հավելելով, որ մոնիտորինգը կմեկնարկի հունիսի 1–ից:

Ереван/Медиамакс/. Из пищевых продуктов Армения экспортирует в страны ЕС только диких раков, заявил сегодня начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Абрам Бахчагулян.
Как сообщает Медиамакс, он объяснил это тем обстоятельством, что ЕС требует от армянских производителей соответствующую европейским стандартам лабораторную экспертизу.
“Из-за этого из Армении в страны ЕС экспортируются только дикие раки, так как наши стандарты конкретно в этой отрасли соответствуют стандартам лабораторной экспертизы безопасности”, - отметил начальник службы.
По словам Абрама Бахчагуляна, Армения должна создать сеть лабораторий, в направлении чего уже ведутся работы.
Начальник службы сказал также, что, согласно государственной стратегии безопасности продуктов питания, для Армении приоритетным направлением установлен экспорт таких пищевых продуктов в ЕС, как рыба, фрукты, овощи и мед.
“Мы взяли на себя обязательство перед нашими европейскими коллегами провести мониторинг в сфере разведения рыбы и представить его результаты. Если наши бизнес-субъекты в сфере разведения рыбы будут соответствовать стандартам ЕС, то они смогут экспортировать рыбу в ЕС”,- сказал Абрам Бахчагулян, добавив, что мониторинг стартует 1 июня.