Սննդամթերքներից Հայաստանը միայն վայրի խեցգետին է արտահանում ԵՄ երկրներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Սննդամթերքներից Հայաստանը միայն վայրի խեցգետին է արտահանում ԵՄ երկրներ, այսօր ասել է Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Աբրամ Բախչագուլյանը սա բացատրել է այն հանգամանքով, որ ԵՄ-ն հայաստանյան արտադրողներից պահանջում է արտահանելիս իրականացնել ԵՄ չափանիշներին համապատասխան լաբարատոր փորձաքննություն:
«Այդ պատճառով Հայաստանից ԵՄ երկրներ արտահանվում է միայն վայրի խեցգետին, քանի որ մեր ստանդարտները անասնաբուծության կոնկրետ այդ ճյուղում ԵՄ սննդի անվտանգության լաբորատոր փորձաքննության չափանիշներին համապատասխանում են»,- նշել է ծառայության պետը:
Աբրամ Բախչագուլյանի խոսքով, Հայաստանը պետք է ստեղծի լաբորատոր փորձաքննությունների ցանց, որի ուղղությամբ աշխատանքներ արդեն տարվում են:
Ծառայության պետը նաեւ ասել է, որ ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ռազմավարությամբ մեր հանրապետության համար գերակա ուղղություն է սահմանվել այնպիսի սննդամթերքների արտահանումը ԵՄ, ինչպիսիք են ձուկը, միրգը, բանջարեղենը եւ մեղրը:
«Պարտավորություն ենք ստանձնել մեր եվրոպացի գործընկերների առջեւ մոնիտորինգ իրականացել ձկնաբուծության ոլորտում եւ ներկայացնել դրա արդյունքները: Եթե ձկնաբուծության ոլորտում մեր տնտեսվարողները համապատասխանեն ԵՄ չափանիշներին, ապա նրանք կկարողանան ձուկ արտահանել ԵՄ երկրներ»,- ասել է Աբրամ Բախչագուլյանը՝ հավելելով, որ մոնիտորինգը կմեկնարկի հունիսի 1–ից:

Yerevan/Mediamax/. From food products Armenia exports only wild crawfish to the countries of the European Union, the head of the State Service for Food Safety of Armenia, Abraham Bakhchagulyan, said today.
According to him, EU requires a laboratory examination in compliance with European standards from Armenian producers, Mediamax reports.
“Due to this, Armenia exports only wild crawfish to EU countries, because our standards in this concrete sphere meet the laboratory safety standards,” he said.
According to Abraham Bakhchagulyan, Armenia should create a network of laboratories, and relevant works are already underway.
The head of the Service also said that in accord with the governmental food safety strategy, the priority direction for Armenia is the export of such products as fish, fruits, vegetables and honey.
“We have made a commitment to our European colleagues to conduct a monitoring in the sphere of fish cultivation and submit the results. If our business subjects in this sphere meet the EU standards they will be able to export fish to EU,” Abraham Bakhchagulyan said, adding that the monitoring starts on June 1.