Լուսանկարը` Ն. Մելնիկովի արխիվից
Նոյեմբերի 5-ին երգահան եւ դաշնակահար Նիկոլա Մելնիկովը, թավջութակահար Գագիկ Մակիչյանը եւ Hume համայնքը համերգ կկազմակերպեն Երեւանում, որի տոմսերից գոյացած հասույթը կուղղվի «4090» բարեգործական հիմնադրամին, որն օգնում է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմների վետերաններին ինտեգրվել քաղաքացիական կյանքին։
Երաժիշտները կկատարեն հեղինակային ստեղծագործություններ առաջիկայում թողարկվելիք համատեղ ալբոմից։
«Հայաստանում ապրելու ութ ամիսների ընթացքում տասնյակ Ռուսաստանից հազարավոր արտագաղթողներ այնպիսի աջակցություն են ստացել մարդկանց կողմից, որ մենք մեր պարտքն ենք համարում ի պատասխան օգնել։ Հայաստանի ժողովրդի հետ մեկ ընդհանուր երազանք ունենք՝ մի օր վերադառնալ խաղաղ կյանքի։
Նիկոլայի եւ Գագիկի հետ միասին ճիշտ համարեցինք աջակցել մի հիմնադրամի, որն օգնում է պատերազմի սարսափների միջով անցած մարդկանց չմոլորվել եւ չդառնալ «ավելորդ» հասարակության մեջ։ Ուրախ ենք, որ այս օգնությունը կարող ենք համատեղել Նիկոլա Մելնիկովի համերգի հետ», - ասել են Hume հիմնադրամի հիմնադիրներ Վիկտորիա Վյախորեւան եւ Մարուսյա Լեժնեւան։
Գագիկ Մակիչյանը եւ Նիկոլա Մելնիկովը Գագիկ Մակիչյանը եւ Նիկոլա Մելնիկովը
«Ժամանելով Հայաստան՝ ես հնարավորություն էի փնտրում երաժշտությամբ օգնել մարդկանց եւ միեւնույն ժամանակ ուրախացնել նրանց։ Արագ գտա համախոհներ՝ Hume հիմնադրամը: Ծանոթ էի Արցախում տիրող իրավիճակին եւ համարում եմ, որ անհրաժեշտ է օգնել պատերազմի վետերաններին»,- ասել է Նիկոլա Մելնիկովը։
«4090» բարեգործական հիմնադրամին օգնում է Արցախյան պատերազմների մասնակիցներին ինտեգրվել քաղաքացիական կյանքին: Հիմնադրամը տրամադրում է կրթաթոշակներ բուհերում սովորելու համար, ծավալում է սեփական կրթական ծրագրերը, կազմակերպում է վերապատրաստման դասընթացներ։
Նիկոլա Մելնիկովը նեոդասական կոմպոզիտոր եւ էլեկտրոնային պրոդյուսեր է Մոսկվայից: 2021 թվականին հա հանդես է եկել ԱՄԷ-ում՝ Dubai Expo-ի բացման շրջանակում, Մոսկվայի Մեծ թատրոնում՝ Յուրի Բաշմետի ղեկավարած սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, «Զարյադյե» համերգասրահում՝ տիեզերք մարդու առաջին թռիչքի 60-ամյակին նվիրված համերգին։
Նիկոլա Մելնիկովը Նիկոլա Մելնիկովը
2022 թվականի գարնանը Հայաստանում հիմնադրված Hume հիմնադրամը մշակութային, կրթական եւ սոցիալական նախագծերի միջոցով ստեղծում է գործիքակազմ՝ ռուսալեզու միգրանտներին տեղական միջավայրում ինտեգրելու համար:

Фото: из архива Н. Мельникова
5 ноября в Ереване композитор и пианист Никола Мельников, виолончелист Гаго Макичян и сообщество Hume организуют концерт, средства от которого пойдут в армянский благотворительный фонд «4090», который помогает ветеранам войн в Нагорном Карабахе интегрироваться в мирную жизнь.
Музыканты исполнят авторские композиции из грядущего совместного альбома.
«За восемь месяцев жизни в Армении десятки тысяч эмигрантов из России получили от людей такую поддержку, что считаем своим долгом помогать в ответ. У нас с жителями Армении есть одна общая мечта - однажды вернуться к мирной жизни. Поэтому вместе с Николой и Гаго мы посчитали правильным поддержать фонд, который занимается именно этим: помогает людям, прошедшим через ужасы войны, не потеряться и не стать «лишними» в обществе. Мы рады, что эту помощь можно совместить с концертом Николы Мельникова, музыки которого нам очень не хватало в этом году», - сказали основательницы фонда Hume Виктория Вяхорева и Маруся Лежнева.
Гаго Макичян и Никола Мельников Гаго Макичян и Никола Мельников
«Приехав в Армению, я искал возможность помочь и одновременно порадовать музыкой людей в эти непростые времена. Довольно быстро нашёл единомышленников - фонд Hume. Я был знаком с проблематикой ситуации в Арцахе и посчитал, что помощь ветеранам войны, возможность обрести новую жизнь - это необходимость. Так мы познакомились с фондом «4090», - отметил Никола Мельников.
Фонд «4090» с 2020 года помогает интеграции участников Арцахских войн в обычную жизнь. Фонд предоставляет стипендии на обучение в вузах, запускает собственные образовательные программы, помогает повысить квалификацию и пройти переподготовку.
Никола Мельников - композитор-неоклассик и электронный продюсер из Москвы. В 2021 году его главными выступлениями стали концерты в ОЭА в честь открытия Dubai Expo, в Большом театре с симфоническим оркестром под руководством Юрия Башмета, в концертном зале Зарядье в честь 60-летия первого полёта человека в космос.
Никола Мельников Никола Мельников
Фонд Hume, основанный весной 2022 года в Армении, создаёт и поддерживает инструменты интеграции русскоязычных мигрантов в локальную среду через культурные, образовательные и социальные проекты. Hume запускает курсы по истории и литературе Армении, регулярно проводит в Ереване лекции с учёными, политиками, журналистами и аналитиками, а также помогает другим инициативам мигрантов. За полгода работы вокруг фонда сформировалось активное сообщество.