Երեւանում մեկնարկել է Գիտության եւ տեխնոլոգիաների կոնվերգենցիայի ամենամյա համաժողովը (Science & Technology Convergence Conference - STCC):
Դրա նպատակն է քննարկման հարթակ ստեղծել գիտության, արդյունաբերության, տեխնոլոգիական ընկերությունների, կառավարության ու ներդրողների միջեւ:
STCC-ն անցկացվում է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորում է ԵՄ-ն ու Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը, իրականացնում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ):
«2020 եւ 2021 թվականներին ստիպված էինք չեղարկել համաժողովի անցկացումը կորոնավիրուսի համավարակի ու պատերազմի պատճառով», - STCC-ի բացմանն ասել է համաժողովի կազմակերպիչներից Catalyst-ի համահիմնադիր, SmartGateVC-ի գործընկեր Աշոտ Արզումանյանը:
Աշոտ Արզումանյանը Աշոտ Արզումանյանը
«Այժմ նույնպես բազմաթիվ մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում ենք ու չնայած՝ Հայաստանն այսօր աշխարհի մաս է կազմում առավել, քան նախկինում, ռազմական հակամարտության վտանգն օդում կախված է: Վերջին օրերին քննարկում էինք համաժողովի անցկացման հարցն ու եկանք եզրակացության՝ այն պետք է կայանա, քանի որ դժվարությունները մեզ մղում են կրկնապատկել ջանքերը», - ասել է Աշոտ Արզումանյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանն ու Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությանը (GIZ)՝ նշելով, որ այս կառույցները հետեւողականորեն աջակցում են հայկական էկոհամակարգին, ինչը շատ կարեւոր է Հայաստանն առավել առաջադեմ եւ ուժեղ դարձնելու համար:
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ITTD ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն կարեւորել է նման հանդիպումներն ու դրանց միջոցով գործող ցանցի ձեւավորումը.
«Շատ հաճելի է, որ այսօր կարող ենք անձամբ՝ օֆլայն հանդիպել, շփվել, քննարկումներ անցկացնել: Ակնկալում ենք գիտական բանավեճերով ու գործնական լուծումներով լի օրեր»:
Համաժողովի բացմանը ներկա ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինն ասել է, որ օրերս Հայաստանում հիշում էին 2020թ. պատերազմական իրադարձություններն ու հիմա էլ երկրում բարդ ժամանակներ են: Ըստ նրա՝ ստեղծված իրավիճակից միայն մեկ ելք կա՝ օգտագործել եղած բոլոր կարողություններն ու հնարավորությունները:
«Եթե կիսվեմ անձնական դիտարկումներով, երկրում շատ վախեր ու մտահոգություններ եմ նկատում, ինչը լիովին հասկանում եմ: Այնուամենայնիվ, համոզված եմ, որ այս իրավիճակից միայն մեկ ելք կա՝ կառուցել ընդհանուր ապագա՝ օգտագործելով եղած կարողություններն ու հնարավորությունները: Շատ ուրախ եմ, որ տեղի է ունենում գիտության ու տեխնոլոգիաների կոնվերգենցիային նվիրված այս համաժողովը: Աջակցելով դրան՝ ցանկանում ենք միավորել մարդկանց, նպաստել նորարարությանն ու կայուն տնտեսության զարգացմանը: Ակնհայտ է, որ Հայաստանի կարեւորագույն ռեսուրսներից մեկը տեխնոլոգիական լուծումների դաշտն է», - ասել է ԵՄ դեսպանը:
Անդրեա Վիկտորինը Անդրեա Վիկտորինը
Նրա խոսքով՝ կայուն տնտեսության զարգացման կարեւորագույն նախապայմաններից մեկը տարատեսակ ծրագրերում նաեւ մարզերն ընդգրկելն է:
«Հայաստանը տարբեր անկյուններ ունի, այդ իսկ պատճառով Եվրամիությունը, բոլոր գործընկերների հետ, այժմ գնում է դեպի երկրի հարավ՝ Սյունիք, այսպիսով, հստակ ընդգծելով մարզերին աջակցելու մեր հանձնառությունը», - ասել է Անդրեա Վիկտորինը:
Լուսանկարը` STCC
«Դահլիճում ես պաստառ եմ տեսնում, որի վրա գրված է՝ «capable, unstoppable, unbreakable» (կարողություն ունեցող, կանգ չառնող, չկոտրվող): Սա հենց այն է, ինչ ես ցանկանում եմ Հայաստանին», - ամփոփել է ԵՄ դեսպանը:
Այս պաստառը գրավել է նաեւ միջոցառմանը ներկա ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանի ուշադրությունը:
«Համաժողովն անցկացվում է մեզ համար շատ դժվար օրերի, բայց միջոցառման կազմակերպիչները որոշել են կանգ չառնել, չփոխել օրն ու ամեն ինչ անել ըստ նախատեսվածի: Սա հենց այն երկու բառն է, որ գրված է պաստառի վրա՝ «unstoppable, unbreakable» (կանգ չառնող, չկոտրվող): Դժվարությունների դեպքում չհանձնվելը շատ կարեւոր է: Մենք պետք է ավելացնենք մեր ազգային մրցունակությունը», - ասել է նախարարի առաջին տեղակալը:
Գեւորգ Մանթաշյանը Գեւորգ Մանթաշյանը
ՀՀ-ում Գերմանիայի նորանշանակ փոխդեսպան Էրիկ Թինտրուպն իր ելույթը սկսել է աջակցության խոսքերով.
«Հայաստանի համար այս դժվար ժամանակներում ցանկանում եմ ասել՝ մենք ձեզ հետ ենք»:
Նա նշել է, որ Հայաստանում է ընդամենը 4 շաբաթ եւ 6 ժամ, բայց արդեն կարող է կիսվել ստացած դրական տպավորություններով.
«Առաջին շաբաթն էի Հայաստանում: Մի կիրակի զբոսնում էի Երեւանի կենտրոնում ու Օպերայի շենքին հարակից հրապարակում մի քանի վրան նկատեցի: Դրանցում մարդիկ էին նստած, իսկ մեկ այլ խումբ կանգնած ինչ-որ բան էր պատմում ներկաներին: Պատկերը շատ նման էր դասախոսության: Քանի որ ելույթները հայերեն էին, չէի հասկանում դրանք, բայց որոշ բառերից գուշակեցի, որ խոսում են աստղագիտության, արեւային էներգետիկայի, արհեստական բանականության եւ այլնի մասին: Հիմա բոլորս գիտենք, որ սա «Սթարմուս» փառատոնի մաս էր կազմում, բայց այն ժամանակ ինքս ինձ ասացի՝ ուղղակի հրաշալի է, հայերը քաղաքային հրապարակում գիտական դասախոսություններ են լսում»:
Էրիկ Թինտրուպը Էրիկ Թինտրուպը
Հայաստանում նա նկատել է, որ գիտությունն ու տեխնոլոգիաները շատ կարեւոր դեր ունեն հայ երիտասարդների համար.
«Ձեր երկիրը լի է երիտասարդ, պայծառ մարդկանցով, ունեք շատ լավ պատրաստված ակադեմիկոսներ: Հաջողության հասնելու բանալին կապն է, որ պետք է ստեղծել գիտնականների, ներդրողների, բիզնեսի, կառավարության ու միջազգային գործընկերների միջեւ: Սա հենց այն է, ինչ անում է այսօրվա համաժողովը»:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մադլեն Ռաուշենբերգերն ասել է՝ շատ տպավորված է այն ժառանգությամբ, որ հայերն ունեն գիտության ու նորարարության ոլորտում.
«Օրինակ՝ Հովհաննես Ադամյանը, որը գունավոր հեռուստատեսության հիմնադիրներից է: Եթե հայերի հայտնագործությունների ու նորարարությունների ամբողջական ցուցակը թվենք, կարող են օրեր պահանջվել: Ես հույս ունեմ, որ այդ ցուցակը կլինի շարունակական ու դրան կնպաստի նաեւ նման համաժողովների անցկացումը: Աջակցելով STCC-ի իրականացմանը՝ հույս ունենք միավորել ճիշտ մարդկանց»:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս քարտուղար, պրոֆեսոր Արթուր Իշխանյանն ասել է, որ հանրության շրջանում վերջին տարիներին տեղի են ունենում գիտության դերի բարձրացման վերաբերյալ արժեքավոր քննարկումներ, ինչը նպաստում է նաեւ կառավարության վերաբերմունքի փոփոխությանը գիտության ու գիտնականների հանդեպ: Արդյունքում, Գիտության պետական կոմիտեն մի քանի նոր նախագիծ է սկսել:
Արթուր Իշխանյանը Արթուր Իշխանյանը
«Մենք ապրում ենք ժամանակներում, երբ մարդկությունը դիմակայում է մի շարք գլոբալ խնդիրների, ինչպես օրինակ միջուկային սպառնալիքը, կլիմայի փոփոխությունը: Հայկական ակադեմիայի նպատակներից է, զարգացնելով մեր երկրի գիտությունը, այս խնդիրներին դիմակայելու համամարդկային ջանքերի մաս կազմել», - ասել է Արթուր Իշխանյանը:
EU4Bussines ITTD ծրագրի խորհրդատու Դավիթ Քարտաշյանը, ով նաեւ համաժողովի խոսնակներից է, ասել է, որ անցկացված նախորդ համաժողովն ունեցել է 800-ից ավելի մասնակից.
Դավիթ Քարտաշյանը Դավիթ Քարտաշյանը
«Այս տարի սպասում ենք, որ մասնակիցների թիվը կանցնի 1000-ը: Ընդհանուր առմամբ, այս տարի STCC համաժողովի աշխատանքներին ներգրավված է 50-ից ավելի հետազոտական նախագիծ, ունենք 80-ից ավելի խոսնակ: Սա շատ լավ հնարավորություն է գիտության ու բիզնեսի միջեւ կապն ամրապնդելու համար: Առանց դրա հնարավոր չէ ունենալ զարգացած բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն, իսկ որպես արդյունք՝ հզոր տնտեսություն եւ ուժեղ պետություն»:

Madeleine Rauschenberger
The Conference aims at setting a discussion platform between science, industry, technology companies, government, and investors.
STCC is organized within the framework  of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project, which is co-funded by the EU and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation (GIZ).
"Due to the coronavirus pandemic and the war, we had to cancel the conference both in 2020 and 2021," said Ashot Arzumanyan, Cofounder of one of the conference organizers Catalyst, the partner of SmartGateVC, at the opening ceremony of the Conference.
“Today we stand in a time replete of challenges, and despite that Armenia today more than ever, makes part of the world, the danger of a military conflict sits in the air. Over the past few days, we were the question of holding the conference and arrived to the conclusion that it should take place because hardships inspire us to double the efforts,” mentioned Ashot Arzumanyan.
He thanked the European Union and the German Development Cooperation (GIZ), noting that these institutions have consistently extended support to the Armenian ecosystem, which is crucial for making Armenia more advanced and stronger than ever.
Wilhelm Hugo, the Head of the EU4Business ITTD project, highlighted such meetings and the establishment of an enabling network through them:
“It is a pleasure to have an opportunity to come together, interact and discuss issues face to face.  We are looking forward to the upcoming days saturated with scientific debates and practical solutions.”
The Head of the European Union Delegation Andrea Wiktorin attended the opening of the Conference and mentioned that recently Armenia has been commemorating the war of 2020 and up till now the country is going through hard times. According to her, there is only one way out of the current situation, which is to utilize all capacities and capabilities at hand.
Andrea Wiktorin Andrea Wiktorin
“To share my personal observations, let me say that I notice a lot of fears and concerns in the country which I fully understand. Nevertheless, I am convinced that there is only one way out of this situation - to build a shared future using all available and accessible capacities and opportunities. I am happy to see this conference dedicated to convergence of science and technology is taking place. By supporting it, we want to unite people, to promote innovation and sustainable economic development. It is self-evident that one of Armenia's crucial resources is the technological solutions,” said the EU Ambassador.
In her words, one of the most important preconditions for the development of a sustainable economy is to engage regions in a variety of programs.
Photo: STCC
“Armenia encompasses diverse corners, and for that reason the European Union, along with all its partners, is heading towards the South of the country, Syunik, to once again adamantly emphasize our commitment to supporting the regions as well," stated Andrea Wiktorin.
“In the hallway, I see a poster saying: "Capable, unstoppable, unbreakable". This is what I wish for Armenia,” summed up the EU Ambassador.
Gevorg Mantashyan Gevorg Mantashyan
This poster also caught the attention of Gevorg Mantashyan, the First Deputy Minister of High Tech Industry, who was attending the event.
"The Conference is held in a very hard period for us, however the organizers of the event decided not to halt, not to change the date and go ahead with everything as planned. This is exactly what is written on the poster: "Unstoppable, unbreakable". When found amid difficulties, it is crucial not to surrender. We have to thus scale up our national competitiveness,” emphasized the First Deputy Minister.
Erik Tintrup Erik Tintrup
The newly-appointed Chargé d'Affaires of the German Embassy in Armenia Erik Tintrup began his speech with the words of encouragement:
“In these difficult times for Armenia I want to tell you - we are with you.”
He mentioned that he had been to Armenia only for 4 weeks and 6 hours, but can already share the positive impressions he received:
"It was my first week in Armenia. One Sunday I was walking in the downtown of Yerevan and suddenly noticed a few tents in the square adjacent to the Opera House. There were people sitting there, another group of people were standing and telling something to the attendees. The picture was very much reminded of a lecture. As the speeches were in Armenian, I did not understand anything, but judging by certain words I understood that they were talking about astronomy, solar energy, artificial intelligence, and so on. Now we all know that this was part of the Starmus festival, but then I thought to myself: “This is just amazing, Armenian people stand and listen to scientific lectures at the City Square."
Madeleine Rauschenberger Madeleine Rauschenberger
He noticed that in Armenia science and technology play a crucial role for Armenian youth.
“Your country has so many young bright people, you have very well-trained academicians. The key to achieving success is the connection that has to be established between and among scientists, investors, businesses, Government, and international partners. This is what the Conference is about to do today”.
Madeleine Rauschenberger, Country Director of the German Development Cooperation (GIZ) Office in Armenia, said that she was highly impressed by the heritage that Armenians have in the field of science and innovation.
“For example, Hovhannes Adamian, who was one of the founders of color television. It may take several days to name the entire list of inventions and innovations made by Armenians. I am very much hopeful that this list will be ever-going, which will be further empowered by conferences such as this. By supporting the implementation of the STCC, we hope to bring the right people together.”
Artur Ishkhanyan Artur Ishkhanyan
Professor Artur Ishkhanyan, Academician-Secretary of the RA National Academy of Sciences, said that in recent years, high value discussions about increasing the role of science were streaming, which also contributed to changing the Government’s attitude towards science and the scientists themselves. Subsequently, the State Committee of Science has launched several new projects.
"We live in times when humanity is facing a variety of global problems, such as the nuclear threat, climate change. One of the overarching goals of the Armenian Academy of Sciences is to advance science in our country while joining in the universal endeavors to confront these problems,” underscored Artur Ishkhanyan.
Davit Kartashyan, Advisor to the EU4Bussines ITTD Project, who is also one of the keynote speakers of the Conference, said that the previous conference hosted over 800 participants:
Davit Kartashyan Davit Kartashyan
"This year we expect the number of participants to exceed 1000. Overall, this year the STCC Conference hosts well above 50 research projects with more than 80 speakers. This is an excellent opportunity to strengthen the connection between science and business. Without it, it is impossible to have a well-developed high-tech industry, and consequently, a powerful economy and a strong state."