Փաշինյանն ազդարարել է Հայաստանի տիեզերական արբանյակի գործարկումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում հայտնել է, որ Space X ընկերության տիեզերանավով Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը:
«Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ընկերության եւ իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում: Տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել, սրանով Հայաստանը թեւակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան եւ մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն: Մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է Հայաստանում, ինչպես նաեւ՝ տիեզերական սարքերի արտադրության կազմակերպումը»,- ասել է վարչապետը:
Նա հայտնել է, որ մինչեւ 2023թ.-ի վերջը Հայաստանում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն եւ ընդունիչ կայան, որի շուրջ կձեւավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ:
«Պլանավորվում է, որ ընդունիչ կայանն արբանյակային տվյալների ստացման եւ փոխանցման ծառայություններ կմատուցի արբանյակների այլ օպերատորների համար: Արբանյակի արած լուսանկարների կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման եւ կառավարման, շրջակա միջավայրի պահպանության, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության ոլորտներում», - ասել է Փաշինյանը:

Пашинян объявил о запуске армянского космического спутника - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что космический корабль компании Space X вывел на орбиту Земли первый космический спутник Армении.
«Это произошло в результате сотрудничества между армянской государственной компанией «Геокосмос» и испанской компанией «Сатлантис». Невозможно переоценить значение произошедшего - Армения вступает в эру космической деятельности, и мы надеемся, что восстановим наши наши богатые традиции в этой области. Одной из наших приоритетных задач является локализация космических технологий в Армении, а также организация производства космической техники», - сказал премьер-министр.
Он сообщил, что к концу 2023 года в Армении будет создан центр управления спутником и приемная станция, вокруг которых будет сформирован научно-практический коллектив специалистов.
«Планируется, что приемная станция будет оказывать услуги приема и передачи спутниковых данных другим спутниковым операторам. Фотографии, сделанные спутником, будут использоваться в сферах пограничного контроля, предотвращения и управления чрезвычайными ситуациями, защиты окружающей среды, градостроительства, дорожного строительства, геологии», - сказал Пашинян.