Փաշինյանն ազդարարել է Հայաստանի տիեզերական արբանյակի գործարկումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում հայտնել է, որ Space X ընկերության տիեզերանավով Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը:
«Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ընկերության եւ իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում: Տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել, սրանով Հայաստանը թեւակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան եւ մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն: Մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է Հայաստանում, ինչպես նաեւ՝ տիեզերական սարքերի արտադրության կազմակերպումը»,- ասել է վարչապետը:
Նա հայտնել է, որ մինչեւ 2023թ.-ի վերջը Հայաստանում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն եւ ընդունիչ կայան, որի շուրջ կձեւավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ:
«Պլանավորվում է, որ ընդունիչ կայանն արբանյակային տվյալների ստացման եւ փոխանցման ծառայություններ կմատուցի արբանյակների այլ օպերատորների համար: Արբանյակի արած լուսանկարների կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման եւ կառավարման, շրջակա միջավայրի պահպանության, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության ոլորտներում», - ասել է Փաշինյանը:

Pashinyan announces the launch of Armenian space satellite - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the cabinet sitting today that the first Armenian space satellite has been launched into orbit around the Earth by the Space X company’s space shuttle.
“This happened as a result of cooperation between the Armenian Geocosmos state company and the Spanish Satlantis company. It is impossible to overestimate the significance of what happened. With this Armenia enters the era of space activity, and we hope that our rich traditions in this field will be restored. One of our priorities is the localization of space technologies in Armenia, as well as the organization of production of space devices,” the prime minister said.
He said that by the end of 2023, a satellite control center and receiving station will be established in Armenia, around which a scientific-practical team of specialists will be formed.
“The receiving station is planned to provide satellite data reception and transmission services to other satellite operators. Satellite photos will be used in the fields of border control, emergency prevention and management, environment protection, urban planning, road construction, geology,” Pashinyan said.