Երեւանում մեկ շաբաթ կցուցադրվեն Բորխեսի շուրջերկրյա ճանապարհորդության լուսանկարները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր երեւանյան «Ակադեմիա» պատկերասրահում բացվել է Խորխե Լուիս Բորխեսին նվիրված «Բորխեսի Ատլասը» ցուցահանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է եղել Բորխեսի այրին՝ Մարիա Կոդամա Շվեյցերը:
1975 թվականից սկսած՝ արգենտինացի գրողը ճանապարհորդել է տարբեր երկրներով: Ցուցահանդեսին ներկայացված է շուրջ 100 լուսանկար՝ Բորխեսը իր կնոջ հետ չինական ճաշատեսակ համտեսելիս, օդապարիկով ճամփորդելիս, եգիպտական բուրգերի ֆոնին եւ այլն:
«Հիշում եմ, մի անգամ Բորխեսը հարցրեց ինձ, թե ո՞րն է եղել իմ առաջին ճամփորդությունը: Եվ ես պատասխանեցի՝ դեպի լուսին», - ցուցահանդեսի բացմանն ասել է Մարիա Կոդաման:
Այրին պատմել է, որ նա ծանոթացել է Բորխեսի հետ, երբ դեռ 12 տարեկան էր: 1975 թվականից նա աշխատել է որպես Բորխեսի գրական քարտուղար: «Բորխեսը թելադրում էր ինձ իր մտքերը, ես գրի էի առնում: Դժվար աշխատանք էր», - ասել է գրողի այրին:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ասել է, որ Բուէնոս Այրեսը՝ 2011 թվականի գրքի միջազգային մայրաքաղաքը, այս ցուցահանդեսի միջոցով ներկայացնում է իր ամենախոշոր դեմքերից մեկին՝ Բորխեսին:
«Բորխեսը հանճարեղ երեւույթ է եղել: Իր աշխատանքով նա ապացուցել է, որ գրական աշխարհի ամենակարեւոր դեմքերից է եղել», - ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Բորխեսի լուսանկարների ցուցահանդեսը հանդիսանում է «Երեւանը՝ 2012թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» շարքի առանցքային միջոցառումներից մեկը:

Photos of Jorge Luis Borges’s travels to be exhibited in Yerevan within the week
Since 1975, the Argentine writer started traveling to various countries. About 100 photos featuring Borges and his wife trying a Chinese dish, while flying in a balloon, against the background of Egyptian pyramids etc. are shown in the exhibition.
“I remember once Borges asked me where I first traveled and I answered – to the moon”, Maria Kodama said at the opening of the exhibition.
She said that she got acquainted with Borges when she was only 12 years old. Since 1975, she worked as a literary secretary of Borges. “Borges dictated me his ideas and I wrote them down. It was hard work”, said the writer’s widow.
Since 1988, Maria Kodama Schweitzer has been the Chairman of the “Jorge Luis Borges” international foundation.
Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan stated today that Buenos Ayres presents Borges, one of the most prominent Argentine writers, through this exhibition.
Yerevan was officially declared World Book Capital- 2012 in the evening of April 22. The title was handed over to the Yerevan Mayor by the Buenos Ayres Mayor: the capital of Argentina was declared the World Book Capital by UNESCO in 2011.