Երեւանում մեկ շաբաթ կցուցադրվեն Բորխեսի շուրջերկրյա ճանապարհորդության լուսանկարները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր երեւանյան «Ակադեմիա» պատկերասրահում բացվել է Խորխե Լուիս Բորխեսին նվիրված «Բորխեսի Ատլասը» ցուցահանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է եղել Բորխեսի այրին՝ Մարիա Կոդամա Շվեյցերը:
1975 թվականից սկսած՝ արգենտինացի գրողը ճանապարհորդել է տարբեր երկրներով: Ցուցահանդեսին ներկայացված է շուրջ 100 լուսանկար՝ Բորխեսը իր կնոջ հետ չինական ճաշատեսակ համտեսելիս, օդապարիկով ճամփորդելիս, եգիպտական բուրգերի ֆոնին եւ այլն:
«Հիշում եմ, մի անգամ Բորխեսը հարցրեց ինձ, թե ո՞րն է եղել իմ առաջին ճամփորդությունը: Եվ ես պատասխանեցի՝ դեպի լուսին», - ցուցահանդեսի բացմանն ասել է Մարիա Կոդաման:
Այրին պատմել է, որ նա ծանոթացել է Բորխեսի հետ, երբ դեռ 12 տարեկան էր: 1975 թվականից նա աշխատել է որպես Բորխեսի գրական քարտուղար: «Բորխեսը թելադրում էր ինձ իր մտքերը, ես գրի էի առնում: Դժվար աշխատանք էր», - ասել է գրողի այրին:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ասել է, որ Բուէնոս Այրեսը՝ 2011 թվականի գրքի միջազգային մայրաքաղաքը, այս ցուցահանդեսի միջոցով ներկայացնում է իր ամենախոշոր դեմքերից մեկին՝ Բորխեսին:
«Բորխեսը հանճարեղ երեւույթ է եղել: Իր աշխատանքով նա ապացուցել է, որ գրական աշխարհի ամենակարեւոր դեմքերից է եղել», - ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Բորխեսի լուսանկարների ցուցահանդեսը հանդիսանում է «Երեւանը՝ 2012թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» շարքի առանցքային միջոցառումներից մեկը:

Фотографии путешествий Хорхе Луиса Борхеса будут демонстрироваться в Ереване в течение недели - Mediamax.am
4214 просмотров
Фотографии путешествий Хорхе Луиса Борхеса будут демонстрироваться в Ереване в течение недели
Ереван/Медиамакс/. В Ереванском галерее «Академия» сегодня открылась выставка фотографий «Атлас Борхеса», посвященная знаменитому аргентинскому писателю Хорхе Луису Борхесу.
Как сообщает Медиамакс, на открытии выставки присутствовала вдова Борхеса - Мария Кодама Швейцер.
С 1975 года аргентинский писатель начал путешествовать по разным странам. На выставке представлено около 100 фотографий: Борхес и жена, дегустирующие китайское блюдо, при полете на воздушном  шаре, на фоне египетских пирамид и т.д.
«Помню, однажды Борхес спросил меня, куда я впервые поехала путешествовать. И я ответила - на луну», - сказала на открытии выставки Мария Кодама.
Она рассказала, что познакомилась с Борхесом, когда ей было всего 12 лет. С 1975 года она работала в качестве литературного секретаря Борхеса. «Борхес диктовал мне свои мысли, и я их записывала. Это была сложная работа», - сказала вдова писателя.
С 1988 года Мария Кодама Швейцер является председателем Международного фонда Хорхе Луиса Борхеса.
Министр культуры Армении Асмик Погосян заявила сегодня, что данной выставкой Буэнос-Айрес представляет Борхеса - одного из самых значимых аргентинских авторов.
Вечером 22 апреля Ереван был официально провозглашен Всемирной столицей книги-2012. Этот титул передал мэру Еревану градоначальник Буэнос-Айреса – в 2011 году столица Аргентины была Всемирной столицей книги по версии ЮНЕСКО.