Հայաստանում մենաշնորհների վերացումը Եվրամիության հետ ազատ առեւտուր վարելու նախապայմաններից է - Mediamax.am
5011 դիտում
Հայաստանում մենաշնորհների վերացումը Եվրամիության հետ ազատ առեւտուր վարելու նախապայմաններից է
Լուսանկարը` www.pinhabitat.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տնտեսությունը պետք է զգալի որակական փոփոխությունների ենթարկվի Եվրոպական Միության հետ խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) պայմանագիր կնքելու համար, այսօր ասել է Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի առեւտրի գծով քաղաքականության խորհրդատու Վիլեմ վան դեր Գիսթը (Willem van der Geest):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր դասախոսությամբ հանդես գալով Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում, Վիլեմ վան դեր Գիսթն ասել է, որ ԽՀԱԱԳ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը կսկսվի ընթացիկ տարվա մայիսին Բրյուսելում:
«Բանակցությունները կարող են տեւել 3 տարի, կարող են տեւել ավելի երկար՝ կախված կառավարության կողմից իրականացվող տնտեսական բարեփոխումների արագությունից»,- ասել է փորձագետը:
Ըստ նրա, ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի պայմանագիր ստորագրելու համար Հայաստանը պետք է չեզոքացնի ապրանքների ներմուծման եւ արտահանման բոլոր վարչարարական խոչընդոտները, համապատասխանեցնի երկրի սննդամթերքային եւ այլ արտադրանքը որակի միջազգային պահանջներին՝ որակի կառավարման ինստիտուտների կայացման միջոցով, ինչպես նաեւ չեզոքացնի ներմուծման ոլորտում գործող մենաշնորհները եւ ազատ առեւտուրը սահմանափակող մյուս արհեստական պատնեշները:
«Եթե մտնեք ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի www.competition.am վեբկայք, կտեսնեք տնտեսության տարբեր ոլորտներում 50% եւ ավելի մասնաբաժին ունեցող ընկերություններ: Նման պայմաններում եվրոպացի ներդրողները չեն գա Հայաստան»,- ասել է Վիլեմ վան դեր Գիսթը, հավելելով, որ լուրջ քայլեր պետք է արվեն նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում:
Ըստ փորձագետի, ԵՄ-ի հետ ԽՀԱԱԳ պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստաի արտաքին շրջանառությունն սրընթաց աճ կապրի՝ զգալիորեն կաճեն թե արտահանումը, թե ներմուծումը, իսկ արտաքին առեւտրի դեֆիցիտը կկրճատվի:

Elimination of monopolies in Armenia is one of the preconditions for having free trade with the EU - Mediamax.am
Elimination of monopolies in Armenia is one of the preconditions for having free trade with the EU
Photo: www.pinhabitat.com
Yerevan/Mediamax/. Armenia’s economy should undergo considerable quality changes to conclude a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union, said Trade Policy Advisor of the EU Advisory Group to Armenia Willem van der Geest today.
Delivering a lecture in the Armenian-Russian University today, Willem van der Geest said today that the first phase of the negotiations on DCFTA will start in Brussels in May 2012, Mediamax reports.
“The negotiations may last 3 years and even longer depending on the speed of economic reforms implemented by the Armenian government”, said the expert.
According to him, Armenia should neutralize all the administrative barriers in import and export of goods, the standards of the country’s food and other production up to the international quality standards through improving the quality management institutions and to eliminate monopolies in import and all the other artificial obstacles limiting free trade.
“When we visit the web site of the State Commission for the Protection of Economic Competition of Armenia www.competition.am we will see companies having 50% and more shares in various economy spheres. European investors won’t come to Armenia on such conditions”, said Willem van der Geest adding that serious steps should be taken for combating corruption.
According to the expert, after the DCFTA with the EU comes into force Armenia’s foreign turnover will go up at a rapid speed - the import and export will considerably grow and the foreign trade deficit will reduce.