Հայաստանում մենաշնորհների վերացումը Եվրամիության հետ ազատ առեւտուր վարելու նախապայմաններից է - Mediamax.am
5011 դիտում
Հայաստանում մենաշնորհների վերացումը Եվրամիության հետ ազատ առեւտուր վարելու նախապայմաններից է
Լուսանկարը` www.pinhabitat.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տնտեսությունը պետք է զգալի որակական փոփոխությունների ենթարկվի Եվրոպական Միության հետ խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) պայմանագիր կնքելու համար, այսօր ասել է Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի առեւտրի գծով քաղաքականության խորհրդատու Վիլեմ վան դեր Գիսթը (Willem van der Geest):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր դասախոսությամբ հանդես գալով Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում, Վիլեմ վան դեր Գիսթն ասել է, որ ԽՀԱԱԳ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը կսկսվի ընթացիկ տարվա մայիսին Բրյուսելում:
«Բանակցությունները կարող են տեւել 3 տարի, կարող են տեւել ավելի երկար՝ կախված կառավարության կողմից իրականացվող տնտեսական բարեփոխումների արագությունից»,- ասել է փորձագետը:
Ըստ նրա, ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի պայմանագիր ստորագրելու համար Հայաստանը պետք է չեզոքացնի ապրանքների ներմուծման եւ արտահանման բոլոր վարչարարական խոչընդոտները, համապատասխանեցնի երկրի սննդամթերքային եւ այլ արտադրանքը որակի միջազգային պահանջներին՝ որակի կառավարման ինստիտուտների կայացման միջոցով, ինչպես նաեւ չեզոքացնի ներմուծման ոլորտում գործող մենաշնորհները եւ ազատ առեւտուրը սահմանափակող մյուս արհեստական պատնեշները:
«Եթե մտնեք ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի www.competition.am վեբկայք, կտեսնեք տնտեսության տարբեր ոլորտներում 50% եւ ավելի մասնաբաժին ունեցող ընկերություններ: Նման պայմաններում եվրոպացի ներդրողները չեն գա Հայաստան»,- ասել է Վիլեմ վան դեր Գիսթը, հավելելով, որ լուրջ քայլեր պետք է արվեն նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում:
Ըստ փորձագետի, ԵՄ-ի հետ ԽՀԱԱԳ պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստաի արտաքին շրջանառությունն սրընթաց աճ կապրի՝ զգալիորեն կաճեն թե արտահանումը, թե ներմուծումը, իսկ արտաքին առեւտրի դեֆիցիտը կկրճատվի:

Ликвидация монополий в Армении – одно из предусловий свободной торговли с ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Экономика Армении должна быть подвергнута серьезным качественным изменениям для заключения договора О зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли (ЗГВСТ) с ЕС, сказал сегодня консультант по торговой политике консалтинговой группы ЕС в Армении Виллем ван дер Гист (Willem van der Geest).
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня с лекцией в Российско-Армянском университете, Виллем ван дер Гист сказал, что первый раунд переговоров начнется в мае текущего года в Брюсселе.
«Переговоры могут продолжаться 3 года, а может и дольше, в зависимости от темпов экономических реформ правительства Армении», - сказал эксперт.
По его словам, для заключения соглашения о свободной торговле с ЕС Армения должна нейтрализовать все административные препятствия при импорте и экспорте товаров, привести качество пищевой и прочей продукции страны в соответствие в международными требованиями путем становления институтов управления качеством, ликвидировать монополии, действующие в сфере импорта, а также остальные искусственные барьеры, мешающие свободной торговле.
«Если вы зайдете на сайт Комиссии по защите экономической конкуренции Армении (www.competition.am), то обнаружите там список предприятий с рыночными долями в 50% и более в различных секторах экономики. В таких условиях европейские инвесторы не придут в Армению», - сказал Виллем ван дер Гист, добавив, что серьезные шаги должны быть проделаны также в борьбе с коррупцией.
По словам эксперта, после вхождения с силу соглашения o ЗГВСТ с ЕС внешнеторговый оборот Армении переживет стремительный рост: существенно возрастут как экспорт, так и импорт, однако внешнеторговый дефицит сократится.