«AstraZeneca»-ով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր հայտնել է, որ Հայաստանում «AstraZeneca»-ով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, իսկ «Sputnik V»-ով՝ 18-ից մինչեւ 55 տարեկանները:
Նա հայտնել է, որ «AstraZeneca»-ի պատվաստանյութի օգտագործման ցուցումներում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել:
«Լրացուցիչ ապահովության եւ անվտանգության համար կիրառվել է տարիքային սահմանափակում: Մենք եւս որոշում կայացրեցինք, որ այս պատվաստանյութով կպատվաստվեն միայն 55 տարեկանից բարձր ռիսկային խմբում գտնվող քաղաքացիները: Ռիսկի խմբում են 55 տարեկանից բարձր բուժաշխատողները, խրոնիկ հիվանդները, սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները եւ աշխատակիցները, ինչպես նաեւ՝ 65 տարեկան եւ բարձր քաղաքացիները»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Ինչ վերաբերում է «Sputnik V»-ին՝ նախարարն ասել է, որ սրա դեպքում տարիքային  սահմանափակումներ չկան, բայց քանի որ ստացած խմբաքանակը սահմանափակ է, կպատվաստվեն 18-54 տարեկան բուժաշխատողները, մինչեւ 54 տարեկան խրոնիկ հիվանդները, մինչեւ 55 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները եւ աշխատակիցները:
««Sputnik V»-ի նոր խմբաքանակներ ստանալու դեպքում 55 տարեկան եւ բարձր քաղաքացիները եւս սրանով կպատվաստվեն», - ասել է նա:
Նախարարն ասել է, որ ապրիլի 13-ից պատվաստումները կսկսվեն մայրաքաղաքում, իսկ ապրիլի 14-ից՝ մարզերում:
Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ ավարտական փուլին է մոտեցնում նաեւ ամերիկյան «Novavax» պատվաստանյութի ձեռքբերումը: Չինաստանի կառավարության հետ էլ ունեն նախնական համաձայնություն, եւ դոնորության շրջանակում Հայաստանին կտրամադրվի պատվաստանյութ:

Armenia to vaccine citizens over 55 with AstraZeneca - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Health Minister of Armenia Anahit Avanesyan today has announced that shots of AstraZeneca vaccine will be given to citizens 55 years old and older, and Sputnik V shots will be given citizens aged 18 to 55.
She has noted that changes have been made in the instructions on use of AstraZeneca.
“For additional safety, we established an age threshold. We have also decided that only citizens over 55 years old, who are in high-risk groups: medical workers, people with chronic conditions, residents and staff of care homes, people 65 years old and older,” said Avanesyan.
As for Sputnik B, she has said that there is no age limit, but the imported batch is not large, so shots will be given to medical workers aged 18-54, people under the age of 55 with chronic illnesses, as well as residents and staff of care homes under the age of 55.
“If we get another batch of Sputnik V, we will vaccinate citizens aged 55 and older with it,” she said.
Anahit Avanesyan has stated that vaccination will start on April 13 in the capital and on April 14 in the regions.
She has added that the procurement of American vaccine Novavax is nearing the end. The health Ministry has a preliminary agreement with the Chinese government as well and Armenia will receive a batch of the vaccine as donation.