«AstraZeneca»-ով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր հայտնել է, որ Հայաստանում «AstraZeneca»-ով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, իսկ «Sputnik V»-ով՝ 18-ից մինչեւ 55 տարեկանները:
Նա հայտնել է, որ «AstraZeneca»-ի պատվաստանյութի օգտագործման ցուցումներում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել:
«Լրացուցիչ ապահովության եւ անվտանգության համար կիրառվել է տարիքային սահմանափակում: Մենք եւս որոշում կայացրեցինք, որ այս պատվաստանյութով կպատվաստվեն միայն 55 տարեկանից բարձր ռիսկային խմբում գտնվող քաղաքացիները: Ռիսկի խմբում են 55 տարեկանից բարձր բուժաշխատողները, խրոնիկ հիվանդները, սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները եւ աշխատակիցները, ինչպես նաեւ՝ 65 տարեկան եւ բարձր քաղաքացիները»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Ինչ վերաբերում է «Sputnik V»-ին՝ նախարարն ասել է, որ սրա դեպքում տարիքային  սահմանափակումներ չկան, բայց քանի որ ստացած խմբաքանակը սահմանափակ է, կպատվաստվեն 18-54 տարեկան բուժաշխատողները, մինչեւ 54 տարեկան խրոնիկ հիվանդները, մինչեւ 55 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները եւ աշխատակիցները:
««Sputnik V»-ի նոր խմբաքանակներ ստանալու դեպքում 55 տարեկան եւ բարձր քաղաքացիները եւս սրանով կպատվաստվեն», - ասել է նա:
Նախարարն ասել է, որ ապրիլի 13-ից պատվաստումները կսկսվեն մայրաքաղաքում, իսկ ապրիլի 14-ից՝ մարզերում:
Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ ավարտական փուլին է մոտեցնում նաեւ ամերիկյան «Novavax» պատվաստանյութի ձեռքբերումը: Չինաստանի կառավարության հետ էլ ունեն նախնական համաձայնություն, եւ դոնորության շրջանակում Հայաստանին կտրամադրվի պատվաստանյութ:

Вакциной «AstraZeneca» будут вакцинированы граждане старше 55 лет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сказала сегодня, что граждане старше 55 лет будет вакцинироваться препаратом «AstraZeneca», а лица от 18 до 55 лет - препаратом «Спутником V».
Министр сообщила, что в инструкцию по применению вакцины «AstraZeneca» внесены некоторые изменения.
«Для обеспечения дополнительной безопасности введены возрастные ограничения. Мы также решили, что эту вакцину будут применять только по отношению к людям старше 55 лет, состоящим в группе риска. В группе риска состоят медицинские работники старше 55 лет, хронически больные, жители и сотрудники центров социальной помощи, а также граждане в возрасте 65 лет и старше», - отметила Анаит Аванесян.
Что касается «Спутника V», то в данном случае возрастных ограничений нет, но, поскольку полученная партия ограничена, будут вакцинированы лишь медицинские работники от 18 до 54 лет, хронические больные до 54 лет, а также жители и сотрудники центров социальной помощи до 55 лет.
«Граждане от 55 лет и старше также будут вакцинированы «Спутником V» в случае, если будут получены новые партии вакцины, - сказала она.
Министр сообщила, что в столице вакцинация начнется с 13 апреля, а в регионах - с 14 апреля.
Анаит Аванесян сообщила, что близится к завершению закупка американской вакцины «Novavax». Кроме того, есть предварительная договоренность с правительством Китая, согласно которой в Армению будет доставлена вакцина в рамках донорской помощи.