Հայաստանում սկսվել են կորոնավիրուսի դեմ փոքր թվով պատվաստումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ փոքր թվով պատվաստումներ արդեն իսկ սկսել են:
«Ռուսաստանից «Սպուտնիկ V»-ի փոքր խմբաքանակ էինք նվեր ստացել, առաջիկայում կստանանք ավելի մեծ խմբաքանակ եւ այսպես պատվաստումների ընթացքը կշարունակվի»,- կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում պատվաստումը կրելու է կամավոր բնույթ:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ պետպատվերի շրջանակում հնարավորություն կունենան պատվաստվելու ռսիկային խմբի մեջ ներառված քաղաքացիները՝ 65 տարին լրացած անձինք, բուժաշխատողները, խրոնիկ հիվանդություններով տառապող քաղաքացիները:
Նա հավելել է, որ բոլոր պատվաստանյութերը մշակումից հետո կլինիկական հետազոտությունների երեք փուլ են անցնում, եւ Հայաստան են ներմուծվելու միայն այն պատվաստանյութերը, որոնք կունենան երրորդ փուլի ամփոփ տվյալները:

Armenia starts vaccination against COVID-19
Yerevan /Mediamax/. Health Minister of Armenia Anahit Avanesyan today has stated that the government has begun distributing a limited amount of COVID-19 vaccines.
“We received a small batch of Sputnik V vaccines as a gift from Russia and we will get a large batch later, and so the process of vaccination will continue,” she said at a briefing at the government.
According to Anahit Avanesyan, vaccination will be voluntary in Armenia.
She has noted that risk groups (citizens aged 65+, medical workers, people with chronic illnesses) will be able to get the vaccine through the government procurement program.
The Health Minister has added that all vaccines undergo a three-stage clinical research and Armenia is importing only the vaccines that have the completed data of the third stage.