Հայաստանում սկսվել են կորոնավիրուսի դեմ փոքր թվով պատվաստումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ փոքր թվով պատվաստումներ արդեն իսկ սկսել են:
«Ռուսաստանից «Սպուտնիկ V»-ի փոքր խմբաքանակ էինք նվեր ստացել, առաջիկայում կստանանք ավելի մեծ խմբաքանակ եւ այսպես պատվաստումների ընթացքը կշարունակվի»,- կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում պատվաստումը կրելու է կամավոր բնույթ:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ պետպատվերի շրջանակում հնարավորություն կունենան պատվաստվելու ռսիկային խմբի մեջ ներառված քաղաքացիները՝ 65 տարին լրացած անձինք, բուժաշխատողները, խրոնիկ հիվանդություններով տառապող քաղաքացիները:
Նա հավելել է, որ բոլոր պատվաստանյութերը մշակումից հետո կլինիկական հետազոտությունների երեք փուլ են անցնում, եւ Հայաստան են ներմուծվելու միայն այն պատվաստանյութերը, որոնք կունենան երրորդ փուլի ամփոփ տվյալները:

В Армении началась вакцинация небольшого числа граждан от коронавируса - Mediamax.am
Ереван Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила сегодня, что в стране уже начали делать небольшую партию прививок от коронавируса.
«Армения получили небольшую партию вакцины Sputnik V в подарок от России, более крупную партию мы ожидаем в ближайшем будущем, поэтому процесс вакцинации будет продолжен»,- сказала министр на брифинге с журналистами.
По ее словам, вакцинация в Армении будет добровольной.
Анаит Аванесян отметила, что граждане, входящие в группу риска - лица старше 65 лет, медицинские работники, страдающие хроническими заболеваниями люди - будут иметь возможность пройти вакцинацию в рамках госзаказа.
Она добавила, что все вакцины после разработки проходят три стадии клинических испытаний, и только те вакцины, у которых есть сводные данные третьего этапа, будут импортированы в Армению.