Հայաստանը բանակցում է «Sputnik V» պատվաստանյութի ձեռքբերման շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայ մասնագետներն ակտիվ բանակցություններ են վարում ռուսական «Sputnik V» պատվաստանյութի ձեռքբերման շուրջ:
«Նախարարությունը «COVAX FACILITY» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել, այդուհանդերձ, պատրաստ ենք նաեւ ձեռք բերել ռուսական «Sputnik V» պատվաստանյութի լրացուցիչ խմբաքանակներ», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Անահիտ Ավանեսյանը կարեւորել է ռուսական կողմից Հայաստանին պարբերաբար տրամադրվող աջակցությունը` պատվաստանյութեր, լաբորատոր եւ ախտորոշիչ սարքավորումներ, այդ թվում` ախտորոշիչ-բուժական շարժական կլինիկաներ:

Армения ведет переговоры о приобретении российской вакцины «Спутник V» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сказала сегодня на встрече с послом России Сергеем Копыркиным, что армянские специалисты ведут активные переговоры о закупке российской вакцины «Спутник V».
«Министерство подписало соглашение о сотрудничестве в рамках инициативы «COVAX FACILITY», однако  мы готовы закупить также дополнительные партии российской вакцины «Спутник V», - сказала Анаит Аванесян.
Министр подчеркнула, что Россия регулярно оказывает Армении поддержку, в частности, предоставляя вакцины, лабораторное и диагностическое оборудование, в том числе - мобильные диагностические и лечебные клиники.