Հայաստանը բանակցում է «Sputnik V» պատվաստանյութի ձեռքբերման շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայ մասնագետներն ակտիվ բանակցություններ են վարում ռուսական «Sputnik V» պատվաստանյութի ձեռքբերման շուրջ:
«Նախարարությունը «COVAX FACILITY» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել, այդուհանդերձ, պատրաստ ենք նաեւ ձեռք բերել ռուսական «Sputnik V» պատվաստանյութի լրացուցիչ խմբաքանակներ», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Անահիտ Ավանեսյանը կարեւորել է ռուսական կողմից Հայաստանին պարբերաբար տրամադրվող աջակցությունը` պատվաստանյութեր, լաբորատոր եւ ախտորոշիչ սարքավորումներ, այդ թվում` ախտորոշիչ-բուժական շարժական կլինիկաներ:

Yerevan /Mediamax/. Health Minister of Armenia Anahit Avanesyan has told Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin that Armenian experts are actively negotiating the purchase of Russian vaccine against COVID-19, Sputnik V.
“In the framework of COVAX FACILITY initiative, the Ministry of Health has signed a cooperation agreement, so we are ready to buy an additional batch of Sputnik V vaccines,” she said.
Anahit Avanesyan has underlined the importance of the support Russia regularly provides to Armenia in the form of vaccines and laboratory and diagnostic equipment, including diagnostics & treatment mobile clinics.