Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Պրինսթոնի համալսարանի Գլոբալ պատմության լաբորատորիայի տնօրեն Ջերեմի Ադելմանի եւ Օքսֆորդի համալսարանի Գլոբալ պատմության կենտրոնի համատնօրեն Էնդրյու Թոմփսոնի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Ազգային խորհրդանիշների եւ պատմության շուրջ վեճերը նոր մակարդակի են հասնում. արձաններ տապալելու եւ կազմակերպությունները վերանվանելու ցանկությունն այլեւս չի սահմանափակվում «սովորական կասկածյալներով», ինչպիսիք են Վուդրո Վիլսոնը, Համադաշնության գեներալները եւ Բելգիայի թագավոր Լեոպոլդ Երկրորդը:
Օրինակ ՝ Բրիտանական թանգարանն իր պատվավոր տեղից հանել է թանգարանի հիմնադրի, ստրկատեր սըր Հանս Սլոունի կիսանդրին: «Մենք նրան ցած գցեցինք պատվանդանից», - ասել էր թանգարանի տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերը: Դրանից ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Փարիզի շքեղ 6-րդ թաղամասում աչքից հեռու էին պահել Վոլտերի պղծված արձանը՝ հետագա պղծումից պաշտպանելու համար:
Ամբողջ աշխարհում մշակութային արտեֆակտները, որոնք նախկինում տեսանելի էին եւ ոչ մեկին չէին հետաքրքրում, սկսեցին կայսրության կամ ստրկության հետ կապ ունենալու ստուգման ենթարկվել: Բայց Մեծ հատուցման ժամը չի ավարտվի նույնիսկ այն ժամանակ, երբ կհեռացնեն բոլոր նրանց, ում հեռացումն անհրաժեշտ են համարում:
Ավելին, ներկայիս միտումները մեզ ակնհայտորեն հետ են մղում անցյալի հետ իրական հաշտեցումից: Նոր, ներառական ժողովրդի պատմություն ստեղծելու փոխարեն, մենք տեսնում ենք հասարակության տեսությունների ագրեսիվ բախում եւ հակազդեցություն այն երեւույթի դեմ, որը ոմանք խելագար ապագաղութացում են համարում:
Բոլորը, ովքեր կցանկանային նոր կոնսենսուսի հասնել արձանները տապալելուց հետո, հակված են անտեսել ազգային պատմության շուրջ բանավեճի հիմնական կողմը: Անցյալի հետ հաշտեցումը առանձին միջոցառում չէ, այլ շարունակական գործընթաց, հատկապես, երբ խոսքը գնում է խորը, համակարգային տրավմաների մասին: Արձաններ տապալելը կարող է հետաքրքիր լինել մամուլի համար, բայց նմանատիպ քայլերը հազվադեպ են օգնում շտկել հիմքային խնդիրները:
Բացի այդ, ներկայիս փակուղային մշակութային հակամարտությունն ունի ավելի խորը պատմություն, որը ցույց է տալիս, որ իրավիճակը հեշտությամբ շտկելը շատ դժվար կլինի: Արձաններից շատերը, որոնք այսօր հարցեր են առաջացնում, կանգնեցվել էին այն ժամանակ, երբ արեւմտյան երկրները նույնականացնում իրենց հիմնականում տարածքային հավակնությունների ծավալով: Եվ այս իմաստով, մեր հրապարակներում գերակշռող սպիտակ իմպերիալիստները մշտապես փարոս էին ծայրաստիճան նեղ հայացքների համար: Նրանց ներկայությունը մեզ ավելի շատ պատմում ոչ թե իրենց, այլ այն մարդկանց մասին, ովքեր տեղադրել են այդ արձանները:
Այսօր մենք հայտնվել ենք հնացած հայրենասիրական ոճի եւ սպառված բազմակարծության այլընտրանքի թակարդում: Հին ազգային գաղափարախոսությունը, որը հուշարձանների տեղադրման բում էր առաջացրել, ծնվել էր կայսրությունների գագաթնակետին եւ կատարելագործվել էր 20-րդ դարի համաշխարհային պատերազմներում, երբ հերոսների եւ առասպելների ձուլումը միավորող ուժ ուներ: Սակայն, 1960-ականներից սկսած, քաղաքացիական հասարակության շարժումները, ֆեմինիզմը եւ ներգաղթյալների հոսքը դրդեցին արեւմտյան հասարակություններին ավելի ներառական դառնալ, եւ հայրենասիրության հին խորհրդանիշները սկսեցին ավելի ու ավելի անտեղի թվալ:
Հին հայրենասիրական գաղափարախոսություն դուրս մղած բազմակարծության այլընտրանքի հիմքում հետեւյալ գաղափարներն էին. թող ծաղկեն բազմաթիվ հայացքներ, թող հայտնվեն նոր ձայներ եւ թող բազմազանությունը լինի համակեցության ուղին: Բայց բազմակարծության գաղափարները երբեք այնքան հզոր չէին, որքան նախկին տեսակետները: Հանդուրժողականությունը հազվադեպ էր բերում աշխարհին ուրիշի աչքերով նայելու ունակությանը, հետեւապես, քանի դեռ հին կարգի խորհրդանիշները մնում էին իրենց պատվանդաններին, մարգինալացված բնակչության դժգոհությունն անխուսափելիորեն պետք էր աճեր: Երբ 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո փլուզվեց գլոբալիզացիայի շուրջ փխրուն կոնսենսուսը, փլուզվեց նաեւ փխրուն բազմակարծիք համակարգը:
Եվ հիմա մենք հայտնվել ենք փակուղում: Հին հայրենասիրության համառ պաշտպանները զգում են, որ իրենց աշխարհը չքանում է, իսկ նոր պանթեոնի պաշտպանները նախորդ պանթեոնը տեսնում են որպես ճնշող հիերարխիայի, այլ ոչ թե միասնության աղբյուր: Յուրաքանչյուր կողմ իրեն վիրավորված է զգում, նրանք պատմությունը զենքի են վերածում ՝ մտնելով առճակատման մեջ, որում «իմ պատմությունը վիճում է ձեր պատմության հետ» եւ որտեղ հաղթողը ստանում է ամեն ինչ:
Արձանների հետ հաշիվներ մաքրելու Մեծ օրը շանթարգելի դեր է խաղում հասարակական լայն հիասթափության համար: Անցած տասնամյակի ընթացքում՝ անգամ մինչեւ Covid-19-ի համաճարակը, խորացող քաղաքական, միջսերնդային եւ աշխարհագրական բեւեռացման պայմաններում, վերացրեց դեպի նոր, ավելի պայծառ ապագա շարժվելու առաջընթացի զգացողությունը:
Ինչպե՞ս կարող ենք դուրս գալ այս փակուղուց: Թանգարանների, ինչպես եւ համալսարանների նպատակը պետք է լինի անցյալի վերաբերյալ բաց եւ ներառական, բայց միեւնույն ժամանակ քննադատական երկխոսության խթանումը: Իսկ դա պահանջում է մրցակցային տեսակետների փոխանակում, ուստի խոսքը չի գնում «անվտանգ վայրի» մասին: Բայց այդպիսի փոխանակումը չի կարող տեղի ունենալ առանց մյուս կողմի բողոքների եւ կորուստների փոխադարձ ճանաչման:
Եթե մենք չենք ցանկանում անցյալի գերիներ դառնալ, ապա պետք է գիտակցենք, որ նույն պատմությունները ոմանց համար նվաճումների եւ հայտնագործությունների պատմություններ են, իսկ ոմանց համար էլ՝ հպատակեցվելու
եւ շահագործվելու:
Հաշտեցումը երկկողմանի երթեւեկ ունեցող փողոց է: Հայրենասիրության ավանդական պաշտպանները պետք է հասկանան, որ իրենց առասպելները հերքում են այլ մարդկանց, իսկ նրանց քննադատները պետք է ընդունեն այն դժվարությունները, որոնք այժմ ապրում են ընկածները, որոնք տեսնում են, թե ինչպես է իրենց պատմությունը վայր նետվում պատվանդանից: Հեշտ չէ ընդունել, որ հպարտության երկար տարիների աղբյուրը հանկարծ պետք է ամոթի առարկա դառնա: Հստակ է, որ հին գաղափարախոսության պաշտպանները դիմադրում են փոփոխություններին:
Իհարկե, վեճեր կլինեն այն մասին, թե ով է ավելի մեծ վեհություն ցուցաբերում Մեծ հատուցման այս ժամին: Հին հայրենասե՞րը, որին խնդրում են հերոս գեներալին նայել որպես մարդկանց ճնշող մի անձնավորության, թե՞ ճնշվողները, որոնց խնդրում են հասկանալ, որ իրենք միայնակ չեն վճարում այս մշակութաբանական փակուղին հաղթահարելու գինը: Այս մասին կարող ենք վիճել: Բայց նման տարաձայնությունները շատ ավելի լավ են, քան այն անհանդուրժողականության ցուցադրությունը, որը հիմա գերակշռում է հանրային տարածքում:

Предлагаем вашему вниманию статью директора Лаборатории глобальной истории в Принстонском университете Джереми Адельмана и содиректора Центра глобальной истории в Оксфордском университете Эндрю Томпсона, написанную для Project Syndicate.
Споры по поводу национальных символов и истории выходят на новый уровень: стремление сбрасывать статуи и переименовать организации перестало ограничиваться «обычными подозреваемыми», такими как Вудро Вильсон, генералы Конфедерации и король Бельгии Леопольд II.
Например, Британский музей убрал с почётного места бюст своего основателя-рабовладельца, сэра Ханса Слоуна. «Мы столкнули его с пьедестала», – отметил директор музея Хартвиг Фишер. А всего за неделю до этого в фешенебельном 6-м округе Парижа спрятали подальше осквернённую статую Вольтера ради её же защиты.
По всему миру культурные артефакты, которые стояли раньше на виду и никого не интересовали, стали подвергаться проверке на предмет их связей с имперством или рабством. Но даже когда все, кого посчитают нужным убрать, исчезнут, час Великой расплаты не закончится.
Более того, нынешние тенденции явно отодвигают нас ещё дальше от подлинного примирения с прошлым. Вместо создания новой, инклюзивной истории народа, мы наблюдаем агрессивное столкновение общественных теорий и негативную ответную реакцию на явление, которое некоторые считают обезумевшей деколонизацией.
Все, кто хотел бы достичь нового консенсуса после того, как статуи уже сброшены, обычно упускают из вида главный аспект дискуссий о национальной истории. Примирение с прошлым – это не какое-то отдельное мероприятие, а непрерывный процесс, особенно если речь заходит о глубоких, системных травмах. Сбрасывание статуй может быть интересно прессе, но такие действия редко помогают устранить базовые проблемы.
Кроме того, у нынешнего тупикового культурного противостояния есть более глубокая история, и она показывает, что с лёгкостью исправить ситуацию будет очень трудно. Многие из статуй, которые сейчас стали вызывать вопросы, были установлены в период, когда западные страны определяли себя главным образом масштабом территориальных амбиций. И в этом смысле белые империалисты, которые доминируют на наших площадях, всегда были маяками для крайне узких взглядов. Их присутствие больше говорит нам не о них самих, а о людях, которые их установили.
Сегодня мы оказались в ловушке между устаревшим стилем патриотизма и выдохшейся плюралистской альтернативой. Старая национальная идеология, которая вызвала бум установки памятников, родилась в период зенита империй и была отточена в мировых войнах XX века, когда отливка героев и мифов играла роль объединяющей силы. Однако, начиная с 1960-х годов, движения гражданского общества, феминизм и приток иммигрантов заставляли западные общества становиться более инклюзивными, а старые эмблемы патриотизма начали выглядеть всё более неуместными.
Идеи, лежащие в основе плюралистской альтернативы, которая вытеснила старую патриотическую идеологию, были следующими: пусть расцветает множество взглядов, пусть появляются новые голоса, а многообразие – это путь к сосуществованию. Но идеи плюрализма никогда не обладали такой же силой, как прежние взгляды. Толерантность редко приводила к способности смотреть на мир глазами других, и поэтому, пока эмблемы старого порядка оставались на своих пьедесталах, недовольство маргинализированных групп населения неизбежно должно было усиливаться. Когда после финансового кризиса 2008 года развалился хрупкий консенсус вокруг глобализации, то же самое произошло и с хрупкой плюралистской системой.
И теперь мы оказались в тупике. Упорные защитники старого патриотизма чувствуют, что их мир ускользает, а защитники нового пантеона считают предыдущий пантеон источником деспотичной иерархии, а не единства. Каждая из сторон ощущает себя обиженной, они превращают историю в оружие, вступив в противостояние, в котором «моя история спорит с вашей историей» и где победителю достаётся всё.
Великий день расплаты со статуями играет роль громоотвода для широкого общественного разочарования. За последнее десятилетие – даже до пандемии Covid-19 – в условиях углубления политической, межпоколенческой и географической поляризации исчезло ощущение прогресса в движении к новому, более светлому будущему.
Как мы можем выйти из этого тупика? Целью музеев, как и университетов, должно быть содействие открытому и инклюзивному, но в то же время критическому, диалогу о прошлом. А для этого требуется обмен конкурирующими взглядами, поэтому речь не идёт о «безопасном месте». Но подобный обмен не может происходить без взаимного признания обид и утрат другой стороны.
Если мы не хотим превращаться в пленников прошлого, тогда мы должны признать, что истории, которые для одних выглядят рассказом о завоеваниях и открытиях, для других являются историями подчинения и эксплуатации.
Примирение – это улица с двусторонним движением. Традиционные защитники патриотизма обязаны понять, что их мифы отрицают других людей, а их критикам следует признать трудности, которые сейчас испытывают павшие: они видят как их историю свергают с пьедестала. Нелегко согласиться с тем, что давний источник гордости внезапно должен превратиться в предмет стыда. Совершенно понятно, что защитники старой идеологии сопротивляются переменам. Если они позволят старым символам уйти, это будет жертва, достойная признания.
Конечно, возникнут споры о том, кто демонстрирует больше благородства в этот час расплаты. Это старый патриот, которого просят смотреть на героического генерала как на человека, который кого-то подавлял? Или же это подавляемые, которых просят понять, что они не одни расплачиваются за преодоление этого культурологического тупика? Мы можем спорить об этом. Но такие разногласия намного лучше нынешней демонстрации нетерпимости, которая доминирует в публичном пространстве.