Լուսանկարը` Jeremy Segrott
«Գոյատեւման դպրոց. փորձը կա» առցանց դասախոսությունների շարքի շրջանակում բանասեր, բանասիրության, քաղաքականության, մշակույթի պատմության եւ գրականության մասին գրքերի հեղինակ Հասան Հուսեյնովը հանդես է եկել դասախոսությամբ՝ նվիրված գլոբալ ճգնաժամի եւ փոփոխությունների դարաշրջանում լեզվի տրանսֆորմացիաներին:
Հուսեյնովն այն գործիչների շարքում էր, որոնք 2014-ին դիմում էին ուղարկել Նոբելյան հանձնաժողով՝ ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիին «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ժողովուրդների միջեւ թշնամությունը հաղթահարելու գործում իր զարմանալի քաջության համար» Նոբելյան խաղաղության մրցանակին առաջադրելու համար:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հուսեյնովի առցանց դասախոսության առավել ուշագրավ հատվածները:
Ժողովուրդները ողջ են մնում, իսկ լեզուները մահանում են
Լեզվի եւ հասարակության գոյատեւման հարցը կենտրոնական խնդիր է, եւ այստեղ համընդհանուր պատասխան չկա: Ավելին՝ կան պատմություններ այնպիսի էթնիկ համայնքների եւ ժողովուրդների մասին, որոնք ողջ են մնում, իսկ նրանց լեզուն վերանում է:
Օրինակ՝ իդիշը, որով խոսում էին Ռուսաստանում, Գերմանիայում, Ավստրո-Հունգարիայում, Լեհաստանում բնակվող հրեաները: 19-րդ դարում գրեթե ամբողջ հրեական Արեւելյան Եվրոպան (մոտ 1 միլիոն մարդ) խոսում էր այդ լեզվով: Եվ եկավ պահը, երբ լեզուն՝ Արեւելյան Եվրոպայի հրեաների մեծամասնության հետ, վերացավ:  Իհարկե, այս լեզվով գրականություն կա, եւ կան մարդիկ, ովքեր մասամբ պահպանել են այն, բայց, այնուամենայնիվ, իդիշը հազիվ է գոյատեւում:
Ինչպես փրկել լեզուն
Կան լեզուներ, որոնցով խոսում եւ գրում են սակավաթիվ ազգեր: Սակայն՝ այդ լեզուներով թարգմանվում է ամբողջ համաշխարհային գրականությունը: Այս առումով լեզուն գոյատեւում է թարգմանիչների հաշվին: Մայրենիի միջոցով մարդիկ
հաղորդակցվում են համաշխարհային մշակույթի հետ: Սա լեզվի գոյատեւման հիմնական եղանակներից մեկն է:
Հասան Հուսեյնովը Հասան Հուսեյնովը
Նա, ով ցանկանում է, որ իր երեխաներն ու թոռները խոսեն մայրենի լեզվով, պետք է այդ լեզվի համար ինչ-որ բան անի՝ գնի եւ կարդա այդ լեզվով գրքեր, տանը մայրենի լեզվի բառարաններ ունենա:
Ըմբռնելու խորությունը
Բանասիրության մեջ կա «ըմբռնելու խորություն» եզրույթ. դա մարդու ունակությունն է հասկանալ տարիներ առաջ գրված գրական տեքստը: Եթե մենք հասկանում ենք Գոնչարովի կամ Տուրգենեւի տեքստը, ամեն ինչ կարգին է: Բայց հենց որ մենք սկսենք մակերեսորեն հասկանալ տեքստի իմաստը կամ չհասկանալ այս կամ այն բառի նշանակությունը, դժվարություններ են ի հայտ գալիս:
Լեզուն տիրապետելու առումով մարդիկ բաժանվում են մի քանի խմբի: Կան մարդիկ, որոնք 200-250 տարի «խորությամբ» են հասկանում մայրենի լեզուն, բայց կան նաեւ այնպիսիք, ում մոտ այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 10-15 տարին: Վերջին խմբի մարդիկ միշտ գտնվում են ճգնաժամի մեջ: Այլ կերպ ասած՝ մենք ապրում ենք մի հասարակությունում, որի մի մասը միշտ գտնվում է ճգնաժամային վիճակում, քանի որ այն չի հասկանում կամ սխալ է մեկնաբանում այն մարդկանց լեզուն, որոնք ապրել են 50 կամ 40 տարի առաջ:
ԽՍՀՄ-ի ժառանգությունը
ԽՍՀՄ–ում միշտ մտավախություններ կային, որ սեփական լեզվի եւ մշակույթի զարգացումը կարող է նպաստել կենտրոնախույս ձգտումներին: Բայց պարզվեց, որ այդ ձգտումներն այդքան էլ կախված չեն լեզվից: Հետխորհրդային տարածքում ձգձգված ճգնաժամի հիմնական յուրահատկությունն այս խնդրի քննարկման բացակայությունն է: Եթե այս հարցը ուսումնասիրվեր պատմական, այլ ոչ թե քաղաքական տեսանկյունից, Ռուսաստանում կհասկանային, որ որոշակի երկրում ռուսաց լեզվի առկայությունը պետականի կարգավիճակով ամենեւին չի նշանակում, որ այնտեղ է «նույնպես Ռուսաստան է»:
Նախկին խորհրդային հանրապետություններում էլ կհասկանային, որ ռուսախոս մարդիկ ամենեւին էլ «Կրեմլի գործակալներ» կամ «հինգերորդ շարասյուն» չեն:
Լեզվի հարստացում vs պարզեցում
Կան ճգնաժամեր, որոնք մարդկանց մեծ զանգվածները վերապրում են տարբեր կերպ. նրանք ունեն տարբեր լեզվական գործիքներ՝ այդ ճգնաժամերը հաղթահարելու համար: Մարդիկ սկսեցին սովորել այլ լեզուներ, հատկապես՝ անգլերենը, որը դարձավ գիտական ու տեխնոլոգիական հեղափոխության եւ շարժունության լեզուն:
Շատերի համար լեզվի հարստացման եւ «ազատագրման» զգացումը վերածվել է սարսափի զգացման: Այն քաղաքական արձագանքը, որի ականատեսն ենք դառնում («մենք ունենք մեր ճանապարհը», «արեւմտյան ամեն ինչը վատն է»), բավականին հասկանալի է: Ավելի պարզ հարաբերությունների մի աշխարհից մարդիկ ընկան ավելի բարդ հարաբերությունների աշխարհ: Առնվազն անվանական արդարության աշխարհից նրանք հայտնվեցին անարդարության աշխարհում, եւ լեզուն մեծ դժվարությամբ է հասցնում այդ փոփոխությունների հետեւից:
Սուր զենք
Լեզուն իսկապես շատ սուր զենք է. այն միայն պտուտակահան չէ, այլեւ դաշույն է: Եվ այստեղ անհնար է խուսափել ցավոտ հետեւանքներից: Երկխոսության մթնոլորտը, որում պետք է լինի հասարակությունը կրիտիկական իրավիճակից դուրս գալու համար, անխուսափելիորեն ենթադրում է հոգեբանական կորուստներ: Բայց միեւնույն ժամանակ՝ մենք բոլորս մնում ենք նույն սոցիալական ամբողջության տարրերը եւ պետք է հաշվի առնենք միմյանց շահերը: Մարդկությունը դեռեւս այլ միջոց չի մշակել:
Հռետորաբանությունն ու բանավեճի կանոնները
Մենք հաճախ կարծում ենք, որ հռետորաբանությունն ինչ-որ մեկի «գլուխն արդուկելու» արվեստ է: Բայց երկխոսությունը ենթադրում է այնպիսի միջավայր եւ պայմաններ, որտեղ տարբեր մարդիկ հնարավորություն ունեն ձեւակերպել եւ փոխանցել ուրիշներին իրենց գաղափարների եւ արժեքների հավաքակազմը, ինչը շատ կարեւոր է: Յուրաքանչյուրն ունի իր սեփականն, ուստի այստեղ անհրաժեշտ է փոխզիջում փնտրել:
Միրիտ Բեն-Նունի գեղանկարը Միրիտ Բեն-Նունի գեղանկարը
Հռետորաբանության երեք տեսակ կա՝ դատական հռետորաբանություն, որը վերլուծում է անցյալը, քաղաքական հռետորաբանություն, որը պատկերում է ապագայի հեռանկարները, եւ անժամկետ հռետորաբանություն, որ մարզում է մեր ուղեղը: Բոլոր երեք տեսակները ժամանակակից մարդուց պահանջում են հղկել խոսքը, հնարավորինս ուսումնասիրել լեզուն, մշակել լեզվական ձեւեր, որոնք թույլ կտան մեզ հասկանալ` ինչ է տեղի ունեցել 20, 30, 50 տարի առաջ:

В рамках цикла онлайн-программ «Школа выживания: опыт есть» филолог, автор книг и статей по филологии, политике, истории культуры и литературе Гасан Гусейнов выступил с лекцией о трансформациях языка в эпоху глобального кризиса и перемен.
Гусейнов был в числе общественных деятелей, которые в 2014 году направили в Нобелевский комитет запрос с выдвижением азербайджанского писателя Акрама Айлисли на Нобелевскую премию мира «за его удивительную смелость в деле преодоления враждебности между народами Азербайджана и Армении».
Представляем вашему вниманию наиболее примечательные отрывки онлайн-лекции Гусейнова.
Народы выживают, языки погибают
Вопрос о выживании языка и общества – это центральный вопрос, и здесь нет универсального ответа. Более того, есть истории таких этнических общностей и народов, которые сами выживают, а их язык пропадает.
Например, идиш, на котором говорили евреи, жившие на территории России, Германии, Австро-Венгрии, Польши. В 19 веке практически вся еврейская Восточная Европа (около 1 млн человек) говорила на этом языке. И наступил момент, когда большая часть евреев Восточной Европы погибла, и вместе с ними погиб и язык. Конечно, на этом языке существует литература, и есть люди, которые отчасти сохранили его, но в принципе идиш еле выживает.
Как спасти язык
Есть языки, на которых говорят и пишут очень немногочисленные народы. Однако на эти языки переводится вся мировая литература. В этом смысле язык выживает за счет переводчиков. Через родной язык люди приобщаются к мировой культуре. Это один из главных способов выживания языка.
Гасан Гусейнов
Тот, кто хочет, чтобы его дети и внуки говорили на родном языке, должен что-то для этого языка делать – покупать и читать книги на этом языке, иметь дома словари родного языка.
Глубина понимания
В филологии есть понятие глубины понимания: это способность человека понимать литературный текст, написанный много лет назад. Если мы понимаем текст Гончарова или Тургенева, то все хорошо. Но как только мы начинаем понимать смысл текста поверхностно, либо не понимаем значение того или иного слова, начинаются трудности.
В плане владения языком люди делятся на несколько категорий. Среди них есть те, которые понимают свой родной язык «в глубину» 200-250 лет, но есть и такие, у которых этот показатель не превышает 10-15 лет. Люди из последней группы всегда находятся в состоянии кризиса. Иными словами, мы живем в обществе, часть которого всегда находится в состоянии кризиса, поскольку не понимает языка людей, живших 50 или 40 лет назад, или неправильно его интерпретирует.
Наследие СССР
В СССР всегда были опасения, что развитие собственного языка и культуры может привести к центробежным стремлениям. Но оказалось, что эти стремления от языка не очень зависят. Основная специфика затянувшегося кризиса на постсоветском пространстве – отсутствие обсуждения этой проблемы. Если бы этот вопрос изучался исторически, а не политически, в России бы поняли, что наличие русского языка в той или иной стране в качестве государственного вовсе не означает, что «там тоже Россия».
В бывших советских республиках, в свою очередь, существовало бы понимание, что говорящие по-русски люди вовсе не являются «агентами Кремля» или «пятой колонной».
Обогащение vs упрощение языка
Есть кризисы, которые большие массы людей переживают по-разному: у них разные языковые инструменты преодоления этих кризисов. Люди начали учить другие языки, прежде всего - английский, который стал языком научно-технической революции и мобильности.
Фото: Jeremy Segrott
Ощущение обогащения и освобождения языка для многих превратилось в ощущение ужаса. Та политическая реакция, которую мы наблюдаем («у нас свой путь», «все западное – это плохо»), довольно понятная. Из мира более простых отношений люди попали в мир более сложных, из мира какой-то хоть номинальной справедливости – в мир несправедливости, и язык за всем этим поспевает с огромным трудом.
Острое оружие
Язык действительно очень острое оружие: это не просто отвертка, это еще и кинжал. И здесь невозможно избежать болезненных эффектов. Атмосфера диалога, в которой должно находиться общество для выхода из критической ситуации, неизбежно влечет за собой психологические потери. Но при этом все мы остается частями одного социального целого и должны считаться с интересами друг друга. Другого способа человечество пока не выработало.
Риторика и правила дискуссии
Мы часто думаем, что риторика - это искусство заморочить кому-то голову. Но диалог подразумевает такую среду и условия, в которых у разных людей есть возможность формулировать и передавать другим набор своих представлений и ценностей, что очень важно. У каждого они свои, и здесь нужно искать компромисс.
Картина Мирита Бен-Нуна
Есть три вида риторики: судебная, которая разбирает прошлое, политическая, рисующая картины будущего, и риторика вне времени, тренирующая наши мозги. Все три вида требуют от современного человека оттачивать речь, заниматься языком как можно больше, разрабатывать языковые формы, которые позволят понимать, что происходило 20, 30, 50 лет назад.