Թորոսյան. Համաճարակային իրավիճակը կայուն ծանր է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասել է, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ կորոնավիրուսով վարակված եւ հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիներ չկան։
«Փոքր է նաեւ այն քաղաքացիների թիվը, որոնց մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդություն եւ նրանք պետք է տեղափոխվեն միայն կորոնավիրուսով զբաղվող հիվանդանոցներ։ Այսօր առավոտյան 09։00-ի դրությամբ եղել է նման 13 դեպք։ Նշանակում է, որ պատշաճ բուժօգնության կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիներին այն մատուցվում է»,- ասել է նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը նկատել է, որ առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը մնում է լարված։
«Մոտակա շաբաթների ընթացքում լինելու են հիվանդանոցային նոր ծավալումներ։ Վիճակը մնում է կայուն, բայց ծանր, բացասական միտում չկա, էական դրական միտում՝ եւս։ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» եւ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոններում, Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում սպասվում է վերակենդանացման բաժանմունքների ծավալում։ Երեկ այցելել եմ «Էրեբունի» ԲԿ-ի վերակենդանացման բաժանմունք, այն գրեթե պատրաստ է, մեկ շաբաթից կծավալվի։ Դա թույլ կտա ընդհանուր պրոֆիլի բոլոր հիվանդներին տեղափոխել նոր բացվող, բայց հարաբերականորեն ավելի փոքր բաժանմունք՝ մոտ 25 մահճակալով, իսկ այս պահին գործող 50 մահճակալով վերակենդանացման բաժանմունքն ամբողջությամբ տրամադրել կորոնավիրուսով հիվանդներին»,- նշել է Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարն ասել է, որ մյուս երկու բժշկական կենտրոններում ծավալումը շատ արագ չի լինի, այժմ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։
«Նախնական թիրախային ժամկետները օգոստոսի կեսից մինչեւ սեպտեմբեր է։ Եթե ակնկալենք, որ ամբողջ աշխարհում սպասվում է դեպքերի աշնանային աճ, ապա ծավալումը շատ տեղին է»,- ասել է նախարարը։

Arsen Torosyan: the situation is “critical but stable” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Health of Armenia Arsen Torosyan has stated today that for the past few days, coronavirus patients did not have to wait for vacant beds to be hospitalized.
“We have also registered a decrease in the number of coronavirus patients who should be transferred to the hospitals that treat only COVID-19 cases. As of 09:00 today, we had 13 such cases. It means that all citizens in need of medical care are getting it,” said Torosyan.
According to him, the healthcare system is still working at full capacity.
“We expect more expansion works in hospitals in the coming weeks. The situation is stable, but critical, there are neither negative nor substantially positive developments. Intensive care units will be expanded in Surb Grigor Lusavorich and Erebuni medical centers and the Mikaelyan Institute of Surgery. I visited the intensive care unit in Erebuni Medical Center yesterday, and I can say it will be expanded in a week,” said Arsen Torosyan.
He has added that the process cannot be done in the other two institutions so quickly and the construction is still underway.
“The initial date of completion is mid-August to early September. If we consider that the world will experience another surge of cases in the fall, the expansion is exactly what we need to do,” noted Torosyan.