Թորոսյան. Համաճարակային իրավիճակը կայուն ծանր է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասել է, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ կորոնավիրուսով վարակված եւ հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիներ չկան։
«Փոքր է նաեւ այն քաղաքացիների թիվը, որոնց մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդություն եւ նրանք պետք է տեղափոխվեն միայն կորոնավիրուսով զբաղվող հիվանդանոցներ։ Այսօր առավոտյան 09։00-ի դրությամբ եղել է նման 13 դեպք։ Նշանակում է, որ պատշաճ բուժօգնության կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիներին այն մատուցվում է»,- ասել է նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը նկատել է, որ առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը մնում է լարված։
«Մոտակա շաբաթների ընթացքում լինելու են հիվանդանոցային նոր ծավալումներ։ Վիճակը մնում է կայուն, բայց ծանր, բացասական միտում չկա, էական դրական միտում՝ եւս։ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» եւ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոններում, Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում սպասվում է վերակենդանացման բաժանմունքների ծավալում։ Երեկ այցելել եմ «Էրեբունի» ԲԿ-ի վերակենդանացման բաժանմունք, այն գրեթե պատրաստ է, մեկ շաբաթից կծավալվի։ Դա թույլ կտա ընդհանուր պրոֆիլի բոլոր հիվանդներին տեղափոխել նոր բացվող, բայց հարաբերականորեն ավելի փոքր բաժանմունք՝ մոտ 25 մահճակալով, իսկ այս պահին գործող 50 մահճակալով վերակենդանացման բաժանմունքն ամբողջությամբ տրամադրել կորոնավիրուսով հիվանդներին»,- նշել է Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարն ասել է, որ մյուս երկու բժշկական կենտրոններում ծավալումը շատ արագ չի լինի, այժմ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։
«Նախնական թիրախային ժամկետները օգոստոսի կեսից մինչեւ սեպտեմբեր է։ Եթե ակնկալենք, որ ամբողջ աշխարհում սպասվում է դեպքերի աշնանային աճ, ապա ծավալումը շատ տեղին է»,- ասել է նախարարը։

Торосян: ситуация остается стабильно тяжелой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил сегодня, что «уже несколько дней у нас нет граждан с коронавирусной инфекцией, ожидающих госпитализации».
«Невелико также число граждан с подтвержденным коронавирусом, которые должны быть доставлены только в коронавирусные больницы. Сегодня, по положению на 09:00 часов, было 13 подобных случаев. Это означает, что всем гражданам, нуждающимся в полноценной медицинской помощи, она оказывается»,- отметил министр.
Арсен Торосян заметил, что нагрузка на систему здравоохранения остается большой.
«В течение нескольких недель мы развернем новый больничный потеницал. Ситуация остается стабильной, но тяжелой. Не наблюдается ни отрицательных, ни существенно положительных тенденций. В медицинских центрах «Сурб Григор Лусаворич» и «Эребуни», в институте хирургии Микаелян будут развернуты реанимационные отделения. Вчера я посетил реанимационное отделение медцентра «Эребуни», оно практически готово и через неделю начнет действовать»,- отметил Арсен Торосян.
В двух других медцентрах в настоящее время ведутся строительные работы для развертывания реанимационных отделений.
«Предварительные сроки - с середины августа по сентябрь. Если учитывать, что осенью во всем мире ожидается рост числа зараженных, то развертывание нового больничного потенциала является очень уместным»,- добавил министр.