Հայկական ԱԷԿ-ը 65 օրով անջատվել է էներգահամակարգից
Միջոցառումներն իրականացվում են ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման եւ արդիականացման շրջանակներում՝ կայանի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը բարձրացնելու նպատակով, հայտնել են «Ռոսատոմ Արեւելյան Եվրոպա» ընկերությունից:
Հայկական ԱԷԿ-ը պլանային կանխարգելիչ վերանորոգումը համատեղում է կայանի արդիականացման եւ անվտանգության հետագա բարձրացման հետ, քանի որ աշխատանքների մեծ մասը հնարավոր է իրականացնել միայն բլոկի կանգնեցման պայմաններում:
«Ֆիզիկապես բոլոր հիմնական գործողությունները կկատարենք 2021 թվականին, ընթացիկ տարին օգտագործվելու է ռեակտորի ակտիվ գոտու հովացման վթարային համակարգի արդիականացման նախապատրաստման եւ ռեակտորի կորպուսի մետաղի վերականգնողական թրծման համար, ինչը թույլ կտա 80-85% վերականգնել ռեակտորի մետաղական ծածկոցի ելակետային բնութագրերը: Սա կարեւոր գիտատար աշխատանք է կայանի անվտանգության աստիճանի բարձրացման համար », - ասել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու նախագծի ռուսական կողմի ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոն:
2019 թվականին անցկացվել են աշխատանքներ ռեակտորի արտադրամասում, իրականացվել է մեքենայական արտադրամասի սարքավորումների համապարփակ արդիականացում եւ փոխարինում, ավարտվել է համակարգերի եւ սարքավորումների նախագծումը, հետազոտվել է ռեակտորի իրանը:

Photo: http://www.dialogorg.ru/
Yerevan /Mediamax/. Armenian Nuclear Power Plant has halted operation for scheduled preventive maintenance.
The work on the second nuclear power unit will last for 65 days. The scheduled maintenance is conducted for modernization and extension of the lifespan of the second unit, for the purpose of increasing the efficiency and reliability of the plant, said Rosatom Eastern Europe.
The Armenian Nuclear Power Plant combines preventive maintenance with modernization works and enhancement of security because the main part of the works can be done only on the suspended unit.
“We will do the main work in 2021, and until the end of 2020 we will be making preparations for modernization of the reactor core’s emergency cooling system and recovery anneal of the reactor vessel, which will allow restoring the initial qualities of the reactor’s metal cladding by 80-85%. It is an important, scientific task for increasing the security of the plant,” said Yuri Sviridenko, head of the life extension project of the Armenian Nuclear Power Plant on the Russian side.
In 2019, the project team completed the works in the reactor shop, conducted complex modernization and re-equipment of the turbine island, finished the design of the systems and equipment due for modernization and replacement, and examined the reactor’s cladding. The plant also received the required equipment.