Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հարվարդի համալսարանին կից Ջոն Քենեդու անվան Պետական կառավարման դպրոցի պրոֆեսոր Դենի Ռոդրիկի հոդվածը, որը գրվել է Project Syndicate-ի համար:
Ճգնաժամերը լինում են երկու տեսակի՝ այնպիսիք, որոնց չէինք կարող պատրաստվել, քանի որ ոչ ոք դրանք չէր կանխատեսում, եւ այնպիսիք, որոնց պետք է պատրաստվեինք, քանի որ իրականում դրանք սպասելի էին:
COVID-19-ը պատկանում է երկրորդ տեսակին, եւ կարեւոր չէ, թե ինչ է ասում այս առթիվ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ փորձելով խուսափել սկսված աղետի պատասխանատվությունից: Կորոնավիրուսն ինքնին նոր է, եւ ներկայի բռնկման մեկնարկի ժամանակը հնարավոր չէր կանխատեսել, բայց մասնագետները շատ լավ հասկանում էին, որ նման համավարակ շատ հավանական էր:
Կլիմայի փոփոխության նման COVID-19-ը ճգնաժամ է, որն իր ժամին էր սպասում: ԱՄՆ իշխանությունների արձագանքը հատկապես աղետալի էր: Թրամփը սկզբում թերագնահատում էր այս ճգնաժամի լրջության աստիճանը: Եվ երբ վարակվածների ու հոսպիտալացվածների թիվը սկսեց կտրուկ աճել, Ամերիկան հանկարծ հայտնաբերեց, որ փորձանմուշների թեստավորման, բժշկական դիմակների, արհեստական շնչառության սարքերի եւ բժշկական այլ նյութերի խիստ պակաս ունի:
Թեստավորման եւ կարանտին մտցնելու հետ կապված ուշացումները թանկ նստեցին Եվրոպայի վրա, որտեղ Իտալիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան բարձր գին են վճարում դրա համար: Արեւելյան Ասիայի որոշ երկրներ շատ ավելի լավ արձագանքեցին: Հարավային Կորեան, Սինգապուրը եւ Հոնկոնգը կարծես վերահսկում են հիվանդության տարածումը հետեւյալ միջոցառումների համադրման շնորհիվ` թեստավորումներ, վարակի շղթաների վերահսկում եւ խիստ կարանտին:
Ըստ էության՝ այս ճգնաժամը զարգանում է հենց այնպես, ինչպես կարելի էր ակնկալել այս կամ այն երկրում գերակշռող կառավարման բնույթից: Ճգնաժամի հաղթահարման համար Թրամփի ոչ կոմպետենտ, անհաջող, ինքնամեծարման ձգտող մոտեցումները, չնայած դրանց մահաբերությանը, ամենեւին էլ անակնկալ չէին:
Մյուս կողմից պետք չէ զարմանալ, որ կառավարություններն ավելի արագ եւ արդյունավետ արձագանքեցին այնտեղ, որտեղ օգտվում են հասարակության զգալի մասի վստահությունից, օրինակ ՝ Հարավային Կորեայում, Սինգապուրում եւ Թայվանում:
Չինաստանի արձագանքը տիպիկ չինական էր. վարակի տարածման մասին ինֆորմացիայի կոծկում, սոցիալական վերահսկողության բարձր մակարդակ եւ ռեսուրսների զանգվածային հավաքագրում, երբ սպառնալիքն ակնհայտ դարձավ: Թուրքմենստանն արգելել է «կորոնավիրուս» բառը, ինչպես նաեւ հասարակական վայրերում բժշկական դիմակների օգտագործումը:
Ներկա ճգնաժամն ավելի կտրուկ է ընդգծում յուրաքանչյուր երկրի քաղաքական կյանքի գերակա հատկանիշները: Հետեւաբար աշխարհի պետությունները վերածվում են իրենց իսկ չափազանցված տարբերակների: Այսպիսով, այս ճգնաժամը նվազագույնս կարող է դառնալ գլոբալ քաղաքականության եւ տնտեսության կարեւոր սահմանագիծը, որի մասին շատերն են խոսում: Այն չի ուղղորդի աշխարհը դեպի զարգացման՝ էականորեն տարբերվող հետագիծ, այլ կուժեղացնի եւ կամրապնդի առկա միտումները:
Այս ճգնաժամի նման դարակազմիկ իրադարձությունները հարուցում են սեփական «հաստատող միտումնավորությունը». մենք հակված կլինենք տեսնել սեփական աշխարհայացքի հաստատումը COVID-19-ի աղետում՝ փնտրելով ապագա տնտեսական եւ քաղաքական կարգի այնպիսի առաջին նշաններ, որոնց մեկնարկն արդեն վաղուց էինք ցանկանում:
Նրանք, ովքեր ցանկանում են ընդլայնել պետության դերը եւ հանրային բարիքների քանակը, բազմաթիվ պատճառներ կունենան հավատալու, որ այս ճգնաժամը արդարացնում է իրենց համոզմունքները: Եվ նույն կերպ նրանք, ովքեր թերահավատորեն են վերաբերվում պետությանը եւ դատապարտում են դրա անգործությունը, կգտնեն իրենց նախկին հայացքների հաստատումը: Նրանք, ովքեր ցանկանում են ընդլայնել գլոբալ կառավարման դերը, պնդում են, որ պետական առողջապահության ուժեղ միջազգային համակարգը թույլ կտար կրճատել համավարակի վնասները:
Կարճ ասած՝ COVID-19-ը հավանաբար չի փոխի եւ գլխիվայր շուռ չի տա այն միտումները, որոնք հայտնվել են ճգնաժամից առաջ: Նեոլիբերալիզմը կշարունակի դանդաղ մեռնել: Ավտորիտար պոպուլիստները կդառնան ավելի ավտորիտար:
Հիպերգլոբալիզացիան կշարունակի պաշտպանվել, իսկ ազգային պետությունները կվերականգնեն իրենց քաղաքական դիրքերը: Չինաստանը եւ Միացյալ Նահանգները կշարունակեն շարժվել բախման ճանապարհով: Ազգային պետությունների ներսում էլ օլիգարխների, ավտորիտար պոպուլիստների եւ լիբերալ ինտերնացիոնալիստների միջեւ պայքարը կթեժանա:

COVID-19: кризис, который ждал своего часа - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи профессора Школы государственного управления им. Джона Кеннеди при Гарвардском университете Дэни Родрика, написанной для Project Syndicate.
Кризисы бывают двух видов: те, к которым мы не могли подготовиться, потому что их никто не предвидел, и те, к которым мы должны были подготовиться, потому что они на самом деле ожидались.
COVID-19 относится ко второй категории, и не важно, что по этому поводу говорит президент США Дональд Трамп, пытаясь уклониться от ответственности за начавшуюся катастрофу. Сам коронавирус является новым, а время начала нынешней вспышки невозможно было предсказать, однако эксперты очень хорошо понимали, что подобная пандемия весьма вероятна.
Как и изменение климата, COVID-19 – это кризис, который ждал своего часа. В США реакция властей оказалось особенно катастрофической. Трамп принижал степень серьёзности этого кризиса на протяжении нескольких недель. А когда количество инфицированных и госпитализированных стало резко расти, Америка вдруг обнаружила, что ей остро не хватает комплектов для тестирования, медицинских масок, аппаратов искусственного дыхания и других медицинских материалов.
Задержки с тестированием и введением карантина дорого обошлись и Европе, где Италия, Испания, Франция и Великобритания платят теперь за это высокую цену. Некоторые страны Восточной Азии отреагировали намного лучше. Южная Корея, Сингапур и Гонконг, судя по всему, контролируют распространение болезни, благодаря сочетанию мер – тестирование, отслеживание цепочек заражения и строгий карантин.
В основном этот кризис развивается именно так, как можно было бы ожидать от господствующего характера управления в той или иной стране. Некомпетентные, неуклюжие, склонные к самовозвеличиванию подходы Трампа к борьбе с кризисом не могли стать сюрпризом, несмотря на всю их летальность.
С другой стороны, не должно удивлять, что правительства реагировали быстрее и эффективнее там, где они пользуются значительным доверием общества, например, в Южной Корее, Сингапуре и на Тайване.
Реакция Китая оказалась типично китайской: сокрытие информации о распространении вируса, высокий уровень социального контроля и массовая мобилизация ресурсов, когда угроза стала очевидной. Туркменистан запретил слово «коронавирус», а также использование медицинских масок в общественных местах.
Нынешний кризис резче подчёркивает доминирующие особенности политической жизни каждой страны. И поэтому государства мира превращаются в преувеличенные версии самих себя. Тем самым, этот кризис может в меньшей степени оказаться тем важным рубежом в глобальной политике и экономике, о котором многие сейчас говорят. Он не направит мир на существенно иную траекторию развития, а, скорее, усилит и закрепит уже существующие тренды.
Эпохальные события, подобные нынешнему кризису, порождают собственную «подтверждающую тенденциозность»: мы будем склонны видеть в катастрофе COVID-19 подтверждение нашего собственного мировоззрения, выискивая первые признаки того будущего экономического и политического порядка, наступления которого мы так давно желали.
Те, кто хочет расширить роль государства и количество общественных благ, получат массу причин полагать, что этот кризис оправдывает их убеждения. И точно так же те, кто скептически относится к государству и осуждает его некомпетентность, обнаружат подтверждение своих прежних взглядов. Те, кто хочет расширить роль глобального управления, будут доказывать, что более сильная международная система государственного здравоохранения позволила бы снизить издержки пандемии.
Если говорить кратко, COVID-19, наверное, не изменит – и уж тем более не повернёт вспять  тенденции, которые появились до кризиса. Неолиберализм продолжит медленно умирать. Авторитарные популисты будут становиться ещё более авторитарными.
Гиперглобализация будет по-прежнему в обороне, а национальные государства будут возвращать себе политические позиции. Китай и США будут и дальше двигаться по пути к столкновению. А внутри национальных государств борьба между олигархами, авторитарными популистами и либеральными интернационалистами будет нарастать.