Հայաստանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում լուրջ առաջընթաց է գրանցել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Transparency International-ն այսօր հրապարակել է 2019-ի Կոռուպցիայի ընկալման վարկանիշը, որում Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցրել է 77-րդ տեղը՝ 2018-ի 105-րդ հորիզոնականի համեմատ:
Վարկանիշում երկրները դասակարգվում են 0-ից 100 միավորային համակարգում, որտեղ 0-ն արտահայտում է կոռուպցիայի ընկալման ամենաբարձր, իսկ 100-ը՝ ամենացածր մակարդակը:
2019-ին Հայաստանում կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը կազմել է 42 միավոր՝ 2018-ի 35-ի համեմատ:
«Հայաստանը 2019-ին բավականին աճ ունի, 2013-ից այսպիսի աճ չէր գրանցվել: Դա հիմնականում կապվում է 2018-ի հեղափոխության եւ նոր խորհրդարանի ձեւավորման հետ: Բայց, միեւնույն ժամանակ, փորձագետները նշում են, որ չնայած այդ դրական զարգացումներին, շահերի բախումը եւ հանրային ոլորտում ոչ թափանցիկ եւ ոչ հաշվետու գործողությունները շարունակում են մնալ խոչընդոտներ: Այս համաթիվն այնքան փայլուն չէ. եթե 50-ը վերցնում ենք սահման, ապա դեռ անելիք շատ ունենք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը:
Վարկանիշի հրապարակմանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«2020 թվականին մենք պետք է կենտրոնանանք հակակոռուպցիոն ոլորտի ուղղությամբ, որն ուղղակիորեն կապված է դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների հետ, որպեսզի վերջնականապես ճեղքենք այն շղթան, այն սահմանը, որը մեզ պահում է, այսպես ասած, միջին երկրների շարքում: Սա, իհարկե, մեզ որևէ կերպ չի բավարարում»:
Վարկանիշում առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրել են Նոր Զելանդիան (87) Դանիան (87 միավոր) եւ Ֆինլանդիան (86): Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվն ամենաբարձրը Սոմալիում է (9 միավոր), Հարավային Սուդանում (12) եւ Սիրիայում (13):
Տարածաշրջանի երկրներից ամենաբարենպաստ դիրքում Վրաստանն է, որը 56 միավորով հայտնվել է 44-րդ հորիզոնականում:
Թուրքիան 39 միավորով 91-րդն է, Ադրբեջանը՝ 126-րդը (30 միավոր), Իրանը՝ 146-րդը (26 միավոր):
Բելառուսն այս տարի ստացել է 45 միավոր (66-րդ տեղ): Ռուսաստանը 28 միավորով 137-րդն է, իսկ Ղազախստանը՝ 113-րդը (34 միավոր):

Армения показала существенный прогресс в борьбе с коррупцией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Организация Transparency International опубликовала сегодня Индекс восприятия коррупции, в котором Армения среди 180 стран заняла в 2019 году 77-е место (105-е в 2018-м).
В рейтинге страны классифицируются от 0 до 100 баллов, где 0 обозначает самый высокий уровень восприятия коррупции, а 100 – самый низкий.
В 2019-м индекс восприятия коррупции в Армении составил 42 балла (35 в 2018 году).
«В 2019-м Армения показала значительный рост. Такого роста не наблюдалось с 2013 года. Это, в основном, связывают с революцией в 2018 году и формированием нового парламента. Но, в то же время, эксперты отмечают, что, несмотря на эти положительные развития, конфликт интересов, непрозрачные и неподотчетные действия продолжают оставаться препятствиями. Это не такой блестящий индекс: если мы берем за основу первые 50 позиций, то нам еще многое предстоит»,- заявил на встрече с журналистами руководитель антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян.
Доклада коснулся на сегодняшнем заседании также премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В 2020 году мы должны сконцентрироваться в направлении антикоррупционной сферы, которая непосредственно связана с реформами в судебно-правовой системе, чтобы окончательно пробить тот порочный круг, тот барьер, который нас удерживает в ряде так называемых средних стран. Это, конечно, каким-либо образом нас не удовлетворяет».
Первые три места в рейтинге заняли Новая Зеландия (87), Дания (87) и Финляндия (86 баллов). Самый высокий показатель восприятия коррупции в Сомали (9 баллов), Южном Судане (12) и Сирии (13).
Из региональных стран самую высокую строчку заняла Грузия, которая с 56 баллами оказалась на 44-м месте.
Турция с 39 баллами находится на 91-м месте, Азербайджан – на 126-м (30 баллов), Иран – на 146 (26 баллов).
Беларусь в этом году получила 45 баллов (66-е место). Россия с 28 баллами занимает 137-е место, а Казахстан – 113-е (34 балла).