Ժակ Շիրակը՝ 10 լուսանկարներում - Mediamax.am
2019 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կյանքից հեռացավ Ֆրանսիայի նախկին նախագահ, նախկին վարչապետ, Փարիզի նախկին քաղաքապետ Ժակ Շիրակը: Ներկայացնում ենք Ժակ Շիրակի 10 արխիվային լուսանկար, որոնցից երեքը անմիջական կապ ունեն Հայաստանի հետ:
Փարիզի քաղաքապետ Ժակ Շիրակը տիկնոջ՝ Բերնադետի հետ, Peugeot 304 ավտոմեքենայով այցելում է հարավ-արեւմտյան Ֆրանսիա՝ 1993 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ Գերմանիայի կանցլեր Գերհարդ Շրյոդերը մամուլի ասուլիս են տալիս` 2005 թվականի մարտի 18-ին:
Ֆրանսիայի վարչապետ Ժակ Շիրակը 1988 թվականի մարտի 11-ին հանդիպում է կողմնակիցների հետ Բորդոյում:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը 1997 թվականի հունվարի 4-ին Փարիզում զրուցում է Հայաստանի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Շարլ Ազնավուրի հետ:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2007 թվականի փետրվարի 19-ին Լուվրում՝ «Armenia Sacra» ցուցահանդեսի բացմանը:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Երեւանում Ֆրանսիայի հրապարակի բացմանը՝ 2006 թվականի սեպտեմբերի 30-ին:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ 2006 թվականի հունիսի 6-ին:
Դերասանուհի Էլիզաբեթ Թեյլորը եւ Փարիզի քաղաքապետ Ժակ Շիրակը բարեգործական ընթրիքից առաջ՝ 1985 թվականի նոյեմբերի 25-ին:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ FIFA-ի նախագահ Ժոաո Ավելանժը 1998 թվականի հուլիսի 12-ին՝ Աշխարհի առաջնության Ֆրանսիա-Բրազիլիա եզրափակիչ խաղից առաջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը եւ Ֆրանսիայի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Զինեդին Զիդանը՝ 2006 թվականի հուլիսի 10-ին:

Jacques Chirac in 10 photos - Mediamax.am
On 26 September 2019, former Prime Minister and President of France, former Mayor of Paris Jacques Chirac passed away. Mediamax presents 10 archive photos of Chirac, three of which have direct connection with Armenia.
Jacques Chirac, Paris' mayor, and his wife Bernadette are seen in a Peugeot 304 car during a visit in Sarran, south western France, in this November 15, 1993 file picture.
German Chancellor Schroeder gestures for translation at joint press conference at the Elysee Palace in Paris, March 18, 2005.
French Prime Minister Jacques Chirac jokes with supporters during his visit in Bordeaux March 11, 1988.
French President Jacques Chirac chats with his Armenian counterpart Levon Ter-Petrossian and the French singer of Armenian origin Charles Aznavour at Paris' Palais des congres January 4, 1997.
France's President Jacques Chirac, Armenia's President Robert Kocharian and Louvre Director museum Henri Loyrette visit the "Armenia Sacra" exhibition at the Louvre Museum in Paris February 19, 2007.
France's President Jacques Chirac reacts along with Armenia's President Robert Kocharian during the inauguration of the Place de France in Yerevan, September 30, 2006.
German Chancellor Angela Merkel and French President Jacques Chirac pose with waiters, June 6, 2006.
Actress Eilizabeth Taylor (L) and Paris Mayor Jacques Chirac attend a charity dinner November 25, 1985 in Paris to raise funds for AIDS research.
Joao Havalange and French President Jacques Chirac applaud the teams as they walk onto the pitch for the World Cup final between France and Brazil at the Stade de France in Paris July 12, 1998.
France's President Jacques Chirac speaks with France national soccer team captain Zinedine Zidane at the Elysee Palace in Paris July 10, 2006.