Գործադիրը կծանոթանա Ամուլսարի փորձագիտական եզրակացությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում ասել է, որ գործադիրը կծանոթանա Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով իրականացված փորձագիտական խմբի ներկայացրած ամբողջական փաստաթղթին եւ համապատասխան եզրակացություն կանի։
Փաստաթուղթը կառավարությանն է փոխանցվել օգոստոսի 13-ին։
Վարչապետի խնդրանքով ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հակիրճ ներկայացրել է 200 էջից բաղկացած եզրակացությունը։
«Ներկայացված եզրակացության համաձայն, Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի եւ Ջերմուկի տերմալ աղբյուրների միջեւ որեւէ կապ չկա։
Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի եւ Սեւանա լճի ավազանի միջեւ որեւէ կապ եւս չկա, սակայն երկրաշարժի պարագայում հնարավոր է թթվային դրենաժի կոնցենտրացիայի ներթափանցում Սպանդարյան-Կեչուտ ջրամբարի միջոցով դեպի Սեւանա լճի ավազան, բայց կոնցենտրացիայի համակցությունը Սեւանա լճի ավազանում աննշան կլինի։
Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի ազդեցությունը Դարբ, Որոտան, Արփա գետերի վրա հնարավոր է լինի, սակայն, եթե Լիդիանը ձեռնարկի փորձագիտական խմբի կողմից առաջարկվող մեղմման 16 միջոցները, ապա այդ ռիսկերը կլինեն կառավարելի»,-հայտնել է Հայկ Գրիգորյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Լիդիանի փորձագետները պատրաստ են կիրառել ներկայացված 16 առաջարկներից 15-ը, ընդ որում 10-ն արդեն իսկ իրականացվում են, իսկ 5-ը պատրաստ են կիրառել ապագայում։ Մեկն էլ, որը դեռեւս քննարկման փուլում է, վերաբերում է հանքի շահագործումից հետո մեղմման միջոցների կիրառումը 100 տարվա փոխարեն 500 տարի սահմանելուն։
«Ստացված եզրակացությունը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ մեկ տարուց ավելի քննվող քրեական գործով քրեական հետապնդման իրականացնելու որեւէ հիմք չկա։ Ուղղությունը դեպի գործի կարճումն է»,- նշել է Քննչական կոմիտեի նախագահը։

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства заявил, что исполнительный орган ознакомится с документом по эксплуатации Амулсарского месторождения, представленным экспертной группой, и сделает соответствующие выводы.
Документ был передан правительству 13 августа.
По просьбе премьер-министра глава Следственного комитета Армении Айк Григорян кратко представил основные пункты заключения, состоящего из 200 страниц.
«Согласно представленному заключению, нет какой-либо связи между подземными водами Амулсара и термальными источниками Джермука.
Также нет какой-либо связи между подземными водами Амулсара и бассейном озера Севан, однако в случае землетрясения возможно проникновение концентрации кислотного дренажа через водохранилище Спандарян-Кечут в бассейн озера Севан, однако уровень этой концентрации в озере будет незначительным.
Влияние подземных вод Амулсара на реки Дарб, Воротан, Арпа возможно, однако, если «Лидиан» предпримет 16 мер по смягчению, предложенных экспертной группой, то риски будут управляемы»,- сообщил Айк Григорян.
Он подчеркнул, что «Лидиан» готов применить 15 из 16 предложенных мер, 10 из которых уже осуществляются, а остальные 5 компания готова применить в будущем. Еще одна мера, которая находится на стадии обсуждения, относится к применению мер по смягчению последствий после эксплуатации месторождения в период на 500 лет вместо 100.
«Заключение позволяет предполагать, что нет каких-либо оснований для уголовного преследования по уголовному делу, расследуемого более года»,- отметил председатель Следственного комитета.