Ռուսաստանում հայերը թվաքանակով 6-րդն են` մոտ 1.2 մլն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի պետական վիճակագրական դաշնային ծառայությունը հրապարակել է Ռուսաստանում 2010-ին անցկացված մարդահամարի վերջնական արդյունքները, համաձայն որոնց նախավերջին մարդահամարից (2002թ.) հետո այդ երկրի բնակչությունը նվազել է 2.3 մլն-ով եւ կազմել 142.8 մլն:
Ըստ РБК-ի, ՌԴ-ում բնակվող ամենամեծ ազգությունը ռուսներն են (111 մլն), որոնց թիվը վերջին 8 տարում կրճատվել է 4 մլն-ով: Փոխարենը աճում են կովկասյան ազգերը, որոնցից ամենամեծաթիվը չեչեններն են (1.43 մլն):
Հայերի թիվը Ռուսաստանում, մարդահամարի տվյալներով, կազմել է 1 մլն 182.4 հազ. (բնակչության 0.86%): Թվաքանակով հայերը Ռուսաստանի 6-րդ ազգն են՝ ռուսներից, թաթարներից, բաշկիրներից, ուկրաինացիներից, չեչեններից եւ չուվաշներից հետո: Ռուսաստանաբնակ հայերի թիվը գրեթե կրկնակի գերազանցում է ադրբեջանցիներինը (603 հազ.) եւ ավելի քան 7 անգամ վրացիներինը (157.8 հազ.):
11.5 մլն բնակչություն ունեցող Մոսկվայում ապրում է 106.5 հազ. հայ, 57.1 հազ. ադրբեջանցի եւ 39 հազ. վրացի: Կրասնոդարի եւ Ստավրոպոլի երկրամասերում հայերը թվով երկրորդ ազգությունն են ռուսներից հետո՝ կազմելով այդ երկրամասերի ընդհանուր բնակչության 5-6%-ը: Այսպես՝ Կրասնոդարի երկրամասում ապրում է 281.7 հազ., իսկ Ստովրոպոլի երկրամասում՝ 161.3 հազ. հայ:
Բոլոր դաշնային օկրուգներից բնակչության աճ արձանագրվել է միայն Կենտրոնականում (38.4 մլն, աճը՝ 0.4 մլն) եւ Հյուսիս-կովկասյան դաշնային օկրուգում (9.4 մլն, աճը՝ 0.5 մլն)
Կանանց թիվը ՌԴ-ում գերազանցում է տղամարդկանցինը 10.8 մլն-ով: Բացի այդ, բնակչությունը շարունակում է ծերանալ. երկրի բնակչության միջին տարիքը կազմում է 39 տարեկան՝ նախկին 37,7-ի փոխարեն:
Նշենք, որ այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացված մարդահամարի արդյունքները կհրապարակվեն 2012-ին:

Armenians –the 6th largest nation in Russia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The Federal State Statistics Service of Russia published the final results of population census held in 2010 in Russia. During 8 years since 2002, the number of Russians has decreased by 2,3 million. The number of citizens living in the Russian Federation made 142 million 857 thousand people, RBK reports.
Russians are the largest nation in the country – 111 million. However, during these 8 years their number has decreased by 4 million. The number of Caucasian nations has grown instead. Chechens are the largest Caucasian nation in Russia – 1,43 million.
The number of Armenians living in Russia made 1 million 182,4 thousand (0,86% of the whole Russian population). Armenians are the 6th largest nation in Russia after Russians, Tatars, Bashkir people, Ukrainians, Chechens and Chuvash people. The number of Russian Armenians exceeds Azerbaijanis (603 thousand) almost twice and Georgians (157,8 thousand)  almost 7 times .
There are 106,5 thousand Armenians, 57,1 thousand Azerbaijanis and 39  thousand Georgians  living in Moscow, which has a population of 11,5 million. Armenians make the second largest nation in Russia’s Krasnodar and Stavropol regions after Russians – 5-6%. Thus, there are 281,7 thousand and 161,3 thousand Armenians living in Krasnodar and Stavropol regions correspondingly.
The population growth in all federal districts of Russia has been registered only in the central region – (38,4 million, growth - 0,4%) and in North-Caucasus region- (9,4 million, growth – 0,5 million).
The number of women in Russia exceeds men by 10,8 million- 1163 women for 1000 men. Besides, the population of Russia continues to become older: the average age of country’s citizens made 39 against previous 37,6.
It should be noted that the final results of the population census held in Armenia this October will be endorsed in 2012.