Լուսանկարը` Edward Pentin
«Երեկոն մոտենում է, եւ օրն ավարտվում է» գրքի թողարկման կապակցությամբ գվինեացի կաթոլիկ կարդինալ, Ժամերգության եւ հաղորդության կարգադրությունների կոնգրեգացիայի պրեֆեկտ Ռոբեր Սառան հարցազրույց է տվել ֆրանսիական «Ատլանտիկո» թերթին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ հարցազրույցից:
Եկեղեցու ճգնաժամն Արեւմուտքի ճգնաժամն է
Ես կարող եմ սխալվել, բայց Արեւմուտքի եւ եկեղեցու միջեւ տարբերություն չեմ տեսնում: Արեւմուտքը քրիստոնեական է, այն ձեւավորվել է քրիստոնեության կողմից: Եկեղեցու ճգնաժամը միաժամանակ Արեւմուտքի ճգնաժամն է, իսկ Արեւմուտքի ճգնաժամը՝ եկեղեցու ճգնաժամն է: Մենք չենք կարող մեկը մյուսից տրամաբանորեն բաժանել: Աֆրիկացի լինելով՝ ես կարծում եմ, որ Արեւմուտքը ստեղծվել է քրիստոնեության կողմից, նույնիսկ եթե այսօր այն հրաժարվում է իր քրիստոնեական արմատներից: Ամեն դեպքում, դուք չեք կարող ժխտել մշակույթն՝ ա՛յն ինչ ձեր էությունն է: Ձեր արվեստը եւ երաժշտությունն՝ այդ ամենը քրիստոնեական է: Մեկն ազդում է մյուսի վրա: Արեւմուտքը հենց այնպես չի առաջացել:
Ազատության էությունը
Ազատության էությունը կորցրել ենք տեսադաշտից: Ազատությունը մեր բոլոր պոռթկումներին ու բնազդներին հագուրդ տալը չէ: Ազատությունը ճշմարտության եւ բարեկեցության որոնումն է, ընդ որում՝ ոչ միայն ձեզ, այլեւ բոլորի համար: Ձեր ազատության հաստատումը չի նշանակում ուրիշների ազատության ոտնահարում: Ընդհակառակը՝ իմ ազատությունը պարտադրում է ինձ կառուցել այնպիսի հարաբերություններ, որոնցում ես հարգում եմ մյուսներին: Երբ մեքենա եք վարում, ձեր ազատությունը սահմանափակում է կարմիր լույսը: Եթե շարունակեք երթեւեկել, վրաերթի կենթարկեք մարդկանց: Ոչ մի ազատություն չի կարող բացարձակ լինել: Ցանկացած ազատություն սահմանափակ է: Այս տեսանկյունից բնական օրենքը խոչընդոտ չէ. այդպիսին է մեր էությունը:
Կարդինալ Ռոբեր Սառան Կարդինալ Ռոբեր Սառան
Ինքնության կորուստը
Ինձ անհանգստացնում է, որ Արեւմուտքը հրաժարվում է իր ինքնությունից: Մենք ոչ միայն չենք կարող բացատրել ուրիշներին, թե ովքեր ենք մենք, այլեւ ինքներս այլեւս դա չգիտենք: Ես կարծում եմ, որ Արեւմուտքը կարող է անհետանալ, եթե մոռանա իր քրիստոնեական արմատների մասին: Բարբարոսներն արդեն այստեղ են: Եվ նրանք կպարտադրեն իրենց մշակույթը, կրոնը, մարդու եւ բարոյականության վերաբերյալ տեսակետները, եթե Արեւմուտքը թուլանա եւ վախենա նրանց որեւէ բան հակադրել:
Լուսանկարը` La Stampa
Արեւմուտքի նման մահը կարող է հանգեցնել մարդկության ոչնչացմանը: Արեւմուտքը աստվածային հայտնություն է ստացել առաքյալների, Պետրոսի եւ Պողոսի շնորհիվ: Նրանք փոխեցին մարդկությունը եւ մարդուն: Հին Հռոմում մարդիկ սպանում էին միմյանց եւ ուղարկում առյուծների բերանը: Մարդը զրկված էր իմաստից: Եկեղեցին այն տվեց հռոմեացիներին: Եվ Արեւմուտքը փոխվեց: Գոյություն ուներ ստրկատիրություն: Բազմաթիվ հոգեւորականներ ասացին, որ դա արդար չէ, եւ Արեւմուտքն աշխարհում առաջինն էր, որ հրաժարվեց ստրկատիրությունից: Եթե Արեւմուտքն անհետանա իր արմատների ոչնչացման պատճառով, աշխարհում սարսափելի փոփոխություններ կլինեն:
Երջանկությունն Աստվածն է, ոչ թե Աստծո իմիտացիան
Աստված մեզ անմահ չի ստեղծել: Միայն մեր հոգին է անմահ: Նյութականը վերջնական է: Դրա դեմ գնալը նշանակում է ցանկանալ նմանվել Աստծուն: Բայց դա պատրանք է: Նույնիսկ եթե մենք կարողանանք մարդկանց անմահ եւ անխոցելի դարձնել այս Երկրի վրա, ի՞նչ են անելու նրանք այդ անմահության հետ: Մեր երջանկությունն Աստվածն է, ոչ թե Աստծո իմիտացիան:

По случаю выхода книги «Вечер близится, и день подходит к концу» гвинейский католический кардинал, префект Конгрегации богослужения и дисциплины таинств Робер Сара дал интервью французской газете «Атлантико». Предлагаем отрывки из этого интервью.
Кризис церкви – это кризис Запада
Я могу ошибаться, но я не вижу разницы между Западом и церковью. Запад христианский, он формировался христианством. Кризис церкви одновременно представляет собой и кризис Запада, а кризис Запада - это и кризис церкви. Мы не можем логически отделять одно от другого. Мне как африканцу кажется, что Запад был создан христианством, пусть даже сегодня он отказывается от своих христианских корней. Как бы то ни было, нельзя отрицать культуру, то, чем вы являетесь. Ваше искусство и музыка - все это христианское. Одно влияет на другое. Запад возник не просто так.
Суть свободы
Суть свободы была утеряна из вида. Свобода не в том, чтобы во всем потакать своим порывам и инстинктам. Свобода - это поиск истины и благополучия, причем не только для себя, а для всех. Утверждение своей свободы не означает посягательства на свободу других. Как раз наоборот: моя свобода обязывает меня выстраивать такие отношения, в которых я уважаю других. Когда вы сидите за рулем, вашу свободу ограничивает красный свет. Если вы продолжите ехать дальше, то раздавите людей. Никакая свобода не может быть абсолютной. Любая свобода ограничена. В такой перспективе естественный закон не является препятствием: такова наша природа.
Кардинал Робер Сара Фото: Edward Pentin
Отказ от идентичности
Меня беспокоит отказ Запада от своей идентичности. Мы уже не просто не можем объяснить другим, кто мы такие, а сами этого больше не знаем. Я думаю, что Запад может исчезнуть, если забудет о своих христианских корнях. Варвары уже здесь, на его территории. И они навяжут ему свою культуру, религию, взгляды на человека и нравственность, если Запад обмяк и боится что-то противопоставить им.
Кардинал Робер Сара Фото: La Stampa
Такая гибель Запада может повлечь за сбой гибель человечества. Запад получил божественное откровение благодаря апостолам, Петру, Павлу. Они изменили человечество и человека. В Древнем Риме люди убивали друг друга и отправляли других на съедение львам. У человека не было смысла. Церковь же дала его римлянам. И Запад изменился. Существовало рабство. Многие священнослужители сказали, что это несправедливо, и Запад первым в мире отказался от него. Если Запад исчезнет из-за разрушения его корней, мир ждут страшные перемены.
Счастье - это Бог, а не имитация Бога
Бог не создал нас бессмертными. Бессмертна только наша душа. Все материальное конечно. Идти против этого - хотеть уподобиться Богу. Но это иллюзия. И даже если у нас получится сделать таких бессмертных и неуязвимых людей на этой Земле, что им делать с их бессмертием? Наше счастье - это Бог, а не имитация Бога.