Գիլանը եւ Այոմին Երեւանում կտոնեն Rock Aid Armenia-ի 30-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռոք երաժշտության լեգենդները՝ Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, հունիսին կժամանեն Հայաստան, որպեսզի Երեւանում տոնեն Rock Aid Armenia բարեգործական ծրագրի 30-ամյակը:
Այցի եւ տոնակատարության կազմակերպիչներն են Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ DoSomething կազմակերպությունը (Ավստրալիա): DoSomething-ի համահիմնադիր Ջոն Դին 1989 թվականին նախաձեռնել էր Rock Aid Armenia ծրագիրը՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով:
2019 թվականի հունիսի 5-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բարձր հովանու ներքո Երեւանում տեղի կունենա հանդիսավոր երեկո Իէն Գիլանի, Թոնի Այոմիի եւ Ջոն Դիի մասնակցությամբ, որի ժամանակ կներկայացվի Rock Aid Armenia նախագծի պատմությունը:
Rock Aid Armenia ծրագրի 30-ամյակի եւ ռոք աստղերի այցի գլխավոր հովանավորը IDBank-ն է: Միջոցառման գործընկերը Koor գինին է:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում IDBank-ին եւ Koor-ին՝ այս կարեւոր նախաձեռնությանը աջակցելու համար: 30 տարի առաջ ռոքի աստղերը միավորվեցին՝ օգնելու մեր ժողովրդին, իսկ շուտով, IDBank-ի եւ Koor-ի աջակցության շնորհիվ, մենք կտոնենք այդ հրաշալի նախաձեռնության հոբելյանը»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին եւ Ջոն Դին կայցելեն Գյումրիի N 6 երաժշտական դպրոց, որը կառուցվել է Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակում:
2009 թվականի հոկտեմբերին՝ Rock Aid Armenia-ի 20-ամյակի կապակցությամբ, Մեդիամաքսը եւ Do Something-ը նախաձեռնել էին Armenia Grateful 2 Rock ծրագիրը, որի շրջանակում Հայաստան էին այցելել Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց այցի ժամանակ, որը 1989 թվականից գործում էր երկաթյա տնակներում, ռոք-աստղերը որոշեցին օգնել կառուցել նոր շենք:
2010 թ. մարտին Երեւանում անցկացվեցին Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բարեգործական համերգները: Նույն թվականին Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպեր խումբը:
Դպրոցի կառուցման համար անհրաժեշտ միջոցների դրամահավաքը եւ շինարարությունը համակարգում էին Հայ օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ), Մեդիամաքսը եւ DoSomething-ը: 2013 թ. սեպտեմբերին բացվեց դպրոցի նոր շենքը՝ Իէն Գիլանի եւ Ջոն Դիի մասնակցությամբ:
«Հրաշալի է, որ Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հունիսին Երեւանում մեզ հետ կլինեն: Արա Թադեւոսյանը եւ ես ցանկանում ենք երախտագիտություն հայտնել Իէնին եւ Թոնիին՝ Հայաստանին օգնելու իրենց անհավատալի 30-ամյա հավատարմության համար: Հունիսի 5-ի միջոցառումը թույլ կտա հայերին հիշել եւ գնահատել այն աջակցությունը, որոնք իրենց ցուցաբերել են երկրաշարժի գոտու երեխաներին»,– ասել է Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դին:

Гиллан и Айомми отметят в Ереване 30-летие Rock Aid Armenia - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Легенды рок-музыки - вокалист Deep Purple Иэн Гиллан и гитарист Black Sabbath Тони Айомми, приедут в июне в Армению, чтобы отметить 30-летие благотворительного проекта Rock Aid Armenia.
Организаторами визита и празднования 30-летия проекта Rock Aid Armenia выступают медиа-компания Медиамакс и неправительственная организация DoSomething (Австралия). Соучредитель DoSomething Джон Ди организовал в 1989 году проект Rock Aid Armenia для помощи Армении, пострадавшей от Спитакского землетрясения.
5 июня 2019 года в Ереване под патронажем премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоится торжественный вечер с участием Иэна Гиллана, Тони Айомми и Джона Ди, в рамках которого будет представлена история проекта Rock Aid Armenia.
Генеральным спонсором празднования 30-летия проекта Rock Aid Armenia и визита рок-звезд в Армению выступает IDBank. Партнером мероприятий является вино Koor.
«Мы благодарны IDBank-у и Koor за поддержку этой важной инициативы. 30 лет назад звезды рока объединились, чтобы помочь нашему народу и очень скоро, благодаря IDBank-у и Koor, мы отметим юбилей этой замечательной инициативы»,- сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
В рамках визита в Армению Иэна Гиллан, Тони Айомми и Джон Ди посетят музыкальную школу N 6, построенную в рамках проекта Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock.
В октябре 2009 года, по случаю 20-летия Rock Aid Armenia, Медиамакс и Do Something осуществили проект Armenia Grateful 2 Rock, в рамках которого Армению посетили участники проекта - Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джеф Даунс и Пэт Кэш.
Посетив тогда музыкальную школу N 6 в Гюмри, которая с 1989 года действовала во временных железных домиках, звезды решили помочь построить новое здание.
В марте 2010 года в Ереване состоялись благотворительные концерты Иэна Гиллана с Национальным филармоническим оркестром Армении, в том же году Иэн Гиллан и Тони Айомми основали супергруппу WhoCares.
Сбор средств и строительство музыкальной школы N 6 в Гюмри координировали Фонд армянской помощи (FAR), Медиамакс и DoSomething. В сентябре 2013 года состоялось открытие нового здания школы с участием Иэна Гиллана и Джона Ди.
«Замечательно, что Иэн Гиллан и Тони Айомми будут с нами в Ереване в июне. Ара Тадевосян и я хотим поблагодарить Тони и Иэна за их невероятную 30-летнюю преданность делу помощи людям Армении. Мероприятие 5 июня позволит Армении вспомнить и оценить то, что они сделали для поддержки детей в зоне Спитаского землетрясения»,- сказал основатель Rock Aid Armenia Джон Ди.