Ռուբեն Վարդանյան. Պետք են խորքային, ոչ մակերեսային փոփոխություններ - Mediamax.am
Նախորդ շաբաթ սոցիալական ներդրող, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը UWC Dilijan քոլեջում հանդիպել էր «ՆերՈՒԺ» ծրագրի մասնակիցների հետ: Նրանցից մեկը Վարդանյանին խնդրել էր մեկնաբանել վերջերս արված հայտարարությունն այն մասին, որ «բոլորս պետք է օգնենք Փաշինյանին, որովհետեւ, եթե նա տապալվի, դա աղետ կլինի հայ ազգի համար»: Ներկայացնում ենք Ռուբեն Վարդանյանի պատասխանը:
Պլանավորման հորիզոնը
Մեր բոլոր նախագծերը պլանավորվում են 20-25 տարվա հորիզոնով։ Խորին հարգանք ունենալով երկիրը ղեկավարող մարդկանց հանդեպ՝ մեր նախագծերի տեսլականն ավելի երկար ժամանակահատված է ենթադրում։
Ինձ եւ Սփյուռքի այլ ներկայացուցիչներին, ովքեր Հայաստանում նախագծեր են իրականացնում, այստեղ ընկալում են որպես օտարերկրացիներ: Մենք տեղացիներ չենք եւ հարգում ենք կառավարությունն ու քաղաքացիների ընտրած առաջնորդներին։ Էթիկապես ճիշտ չէր լինի երկրում իրականացնել զարգացման ծրագրեր, որոնք չեն լեգիտիմացվել։
Նուբար Աֆեյանի եւ մյուս գործընկերների հետ մենք Հայաստանում գրեթե 20 տարի իրականացնում ենք «խարսխային» ծրագրեր։  2008 թվականին մենք անկեղծ զրույց ունեցանք Հայաստանի նախորդ ղեկավար Սերժ Սարգսյանի հետ: Մենք նրան ասացինք, որ շարունակելու ենք իրականացնել մեր ծրագրերը, որ մեր շահառուները մարդիկ են, այլ ոչ թե պետությունը, իսկ մեր ծրագրերի պլանավորման հորիզոնը ներառում է նվազագույնը մեր երեխաներին ու թոռներին, որոնք նոր են սկսում իրենց կյանքի ճանապարհը:
Երբ Սփյուռքի հայերը գալիս են Հայաստան՝ ծրագրեր իրագործելու, նրանք հաճախ որոշակի խրախուսանք են ակնկալում: Մենք նման ակնկալիքներ չունենք եւ ասացինք Սերժ Սարգսյանին՝ եթե ցանկանում եք օգնել մեզ, շնորհակալ կլինենք։ Եթե չեզոք դիրք բռնեք, դա Ձեր որոշումն է։ Եթե բացասական վերաբերմունք ունենաք, դե ինչ, դա եւս Ձեր որոշումը կլինի։
Հարկային ստուգում
Ի դեպ, տեղեկացնեմ ձեզ, որ վերջերս հարկային մարմինները ստուգել են մեր բարեգործական գործունեության վերջին 11 տարիները։ Վստահ չեմ՝ որքանով էր դա օրինական, այնուամենայնիվ, այն իրականացվեց, եւ մենք ուրախությամբ տրամադրեցինք բոլոր տեղեկությունները Դիլիջանի UWC դպրոցի, Տաթեւի ծրագրի եւ Հայաստանում մեր հիմնադրամի կողմից իրականացվող բոլոր նախագծերի վերաբերյալ: Սակայն կարեւոր է գիտակցել, որ դա իմ անձնական նախաձեռնությունն էր, եւ չեմ կարծում, որ սա դրական նշան է բարեգործական գործունեություն իրականացնողների համար։
Կարեն Կարապետյանի, էվոլյուցիայի եւ հեղափոխության մասին
2016-ին ես բացեիբաց արտահայտվեցի վարչապետի պաշտոնում Կարեն Կարապետյանի նշանակման մասին։ Հարցազրույցներից մեկում ես ասել էի, որ պետք է սատարել վարչապետին եւ նրա թիմին, որովհետեւ մենք երկրորդ շանս չենք ունենալու։
Կարեն Կարապետյանն իմ ընկերն է, բայց անձնական հարաբերությունները նշանակություն չունեն, երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանի շահերին։ Նա վարչապետ էր նշանակվել ապրիլյան պատերազմից հետո, եւ սպասվում էր, որ կկարողանա աստիճանաբար, էվոլյուցիոն ճանապարհով փոխել իրավիճակը։
Հասարակությունն իր պատմական զարգացման ընթացքում վերափոխման չորս ճանապարհ ունի՝ հեղափոխություն, բռնաճնշումներ, բարեփոխումներ, էվոլյուցիա։ Էվոլյուցիան կարող է դրական ազդեցություն ունենալ, կամ, հակառակը, տանել դեպի ճգնաժամ, բայց, ամեն դեպքում, նախատեսում է հասարակության կազմի եւ վիճակի աստիճանական փոփոխություն:
Ինձ համար փոխակերպման լավագույն տարբերակն էվոլյուցիան է, սակայն այն ժամանակվա իրավիճակը հույս չէր թողնում, որ Հայաստանն ունի բավարար ժամանակ աստիճանական փոփոխությունների համար։ Այդպես էլ եղավ՝ տեղի ունեցավ հեղափոխությունը։
Իրական մարդկանց իրական աջակցությունը
Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը դրական լիցքերով խաղաղ բողոքի օրինակ էր, եւ այսօր երկիրն ունի առաջնորդ, որը ստացել է ձայների 70%-ը եւ վայելում է Հայաստանի բնակչության մեծամասնության աջակցությունը։ Բայց հատկապես կարեւորն այն է, որ դա իրական մարդկանց իրական աջակցություն է։ Այդուհանդերձ, այս աջակցությունն ուղեկցվում է մեծ սպասումներով՝ մարդիկ հույս ունեն, որ փոփոխություններ իսկապես տեղի կունենան։ Եվ եթե երիտասարդները, որոնք հավատացին իրենց առաջնորդին եւ վերափոխման հնարավորությանը, հիասթափություն ապրեն, դա սարսափելի հետեւանքներ կունենա Հայաստանի համար։
Ուստի ես կարծում եմ, որ, եթե մենք ուզում ենք, որ Հայաստանը բարգավաճի, պետք է օգնենք վարչապետ Փաշինյանին եւ նրա կառավարությանը։ Շատ կարեւոր է հասնել խորքային, այլ ոչ թե մակերեսային փոփոխությունների։
Ուստի, երբ մարդիկ հարցնում են ինձ՝ Փաշինյանի կողմի՞ց եմ, թե՞ նրա դեմ, ես ասում եմ, որ հարցն ինքնին կոռեկտ չէ։ Նա լեգիտիմ ընտրված վարչապետ է, որը ղեկավարում է երկիրը։
Տնտեսական մոդելը
Կարո՞ղ է Հայաստանի գոյություն ունեցող տնտեսական մոդելը հաջողակ լինել։ Սա շատ լավ հարց է, եւ ես հույս ունեմ, որ դրա շուրջ տեղի կունենան քննարկումներ ոչ միայն կառավարությունում, այլեւ մասնավոր հատվածում։ Եթե կառավարությունը հրավիրի վերջինիս բաց երկխոսության, մենք ուրախ կլինենք, եթե՝ ոչ, դե, ի՞նչ արած։
Ծրագրերի կարեւորությունը եւ ազդեցությունը
Մեր ծրագրերի կարեւորությունը եւ սոցիալական ազդեցությունը մարդկանց կյանքի վրա միշտ չէ, որ ակներեւ են։ Օրինակ, երբեմն բողոքում են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից՝ ասելով, որ «մենք աղքատ ենք, իսկ դուք գումար եք տալիս աֆրիկյան երկրներին, Բուրունդիին կամ Հարավային Սուդանին»։ Մենք հասկանում ենք այդ կշտամբանքները, բայց նաեւ հավատում ենք, որ կարեւոր է թե մեկը, թե մյուսը։ Չկա չափանիշ, որը թույլ կտա որոշել, թե ինչն է ավելի կարեւոր՝ հարազատ երկրի արդիականացումը, թե ազգի բարոյական եւ մտավոր վերածնունդը։
Նույնը վերաբերում է UWC Դիլիջան դպրոցին։ Երբեմն մեզ քննադատում են՝ ասելով, թե ինչու ենք այդքան շատ գումար ծախսում մեկ դպրոցի վրա եւ ինչու չենք վերանորոգում 150 դպրոցներ: Սա արդարացի հարց է, որը կարելի է քննարկել:
Հայաստանի դպրոցները պետք է վերանորոգվեն եւ արդիականացվեն, եւ դրանք բոլորը պետք է բարձրակարգ լինեն։ Մենք հասկանում էինք նման օգնության կարեւորությունը, երբ մտածում էինք UWC Դիլիջան դպրոցի մասին, բայց ցանկանում էինք գնալ ավելի խորքային, համակարգային փոփոխությունների ճանապարհով։ Դիլիջանում տարբեր ազգությունների երեխաների համար միջազգային դպրոց հիմնելու մեր որոշումը համապատասխանում էր Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ մեր տեսլականին՝ երկիր-հանգույց, որը բաց կլինի տարածաշրջանի ու աշխարհի համար։
Այժմ UWC Դիլիջան դպրոցում սովորում է ավելի քան 200 երեխա աշխարհի 80 երկրից։ Նախքան Դիլիջան ժամանելը՝ նրանց մեծամասնությունը Հայաստանի մասին երբեւէ չէր լսել։ Գուցե մենք սխալ ենք, բայց ես հույս ունեմ, որ մենք ճիշտ ենք, եւ միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխանող դպրոցը փոփոխություններ կբերի Հայաստանի ողջ կրթական համակարգի համար։
Իրականացնելով այնպիսի նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են UWC Դիլիջան դպրոցը է եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ մենք փորձում ենք ինտեգրել բազմազանությունը: Մենք բոլորս տարբեր ենք, միշտ չէ, որ համաձայն ենք միմյանց հետ։ Մենք հաճախ ունենք տարբեր տեսակետներ այնպիսի լուրջ հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են Հայոց ցեղասպանությունը կամ Ռուսաստանի հարաբերությունները Ուկրաինայի եւ Վրաստանի հետ: Հեշտ չէ խոսել նրա հետ, ում հետ համաձայն չես, բայց մենք փորձում ենք ասել, որ պետք է հարգենք միմյանց, եւ ձգտում ենք խթանել ինտեգրման մշակույթը:

Рубен Варданян: Нужны глубинные, а не поверхностные изменения - Mediamax.am
На прошлой неделе социальный инвестор, соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян встретился в колледже UWC Dilijan с участниками программы «Неруж». Один из них попросил Варданяна прокомментировать его недавнее заявление о том, что «мы все должны помогать Николу Пашиняну, потому что если он не добьется успеха, это станет катастрофой для армянской нации». Представляем вашему вниманию ответ Рубена Варданяна.
Горизонт планирования
Все наши проекты имеют длительный горизонт планирования – 20–25 лет. При всем уважении к тем, кто руководит страной, наше видение охватывает более долгий срок.
Меня и других диаспоральных армян, реализующих в Армении свои проекты, воспринимают здесь как иностранцев. Мы не местные жители, но с уважением относимся к правительству страны и ее лидерам, избранным гражданами, и хотим сотрудничать с государством. Было бы неэтично реализовывать в стране проекты развития, которые не были легитимированы.
Вместе с Нубаром [Афеяном] и другими партнерами мы реализуем якорные проекты в Армении уже почти 20 лет. В 2008 году у нас состоялся открытый разговор с предыдущим главой Армении Сержем Саргсяном. Мы сказали ему, что продолжим реализовывать наши проекты, что наши клиенты-бенефициары – не государство, а люди, а горизонт планирования включает в себя, самое меньшее, наших детей и внуков, которые только начинают жизненный путь.
Диаспоральные армяне, приезжающие в Армению, чтобы делать свои проекты, зачастую ожидают какого-то поощрения. Мы ничего подобного не ждем, поэтому мы сказали г-ну Саргсяну, что будем ему благодарны, если он захочет нам помогать; если он займет нейтральную позицию по отношению к нашей деятельности, это будет его решением, а если негативную – что ж, пусть так, и это тоже будет его решением.
Налоговая проверка
Кстати, для информации: недавно налоговая служба провела проверку нашей благотворительной деятельности за последние 11 лет. Не знаю, насколько это законно, но это было сделано, и мы были рады представить всю нашу отчетность и по колледжу UWC в Дилижане, и по проекту в Татеве, и по всем другим проектам, которые реализует в Армении наш фонд. Однако важно понимать, что это было моей личной инициативой, и я не думаю, что такая ситуация – позитивный знак для тех, кто занимается благотворительностью в стране.
О Карене Карапетяне, эволюции и революции
В 2016 году я открыто высказал мнение о назначении Карена Карапетяна на пост премьер-министра. Тогда в одном из интервью я сказал, что альтернативы поддержке премьер-министра и его команды не существует, у нас не будет второго шанса.
Карен Карапетян мой друг, но личные отношения ни при чем, когда речь идет о благе для Армении. Он был назначен премьером после апрельской четырехдневной войны 2016 года, и ожидалось, что он сможет постепенно, эволюционным путем изменить ситуацию. Механизмы трансформаций, которые обычно переживает общество в его историческом развитии, известны: это революция – радикальное, качественное изменение общества; репрессии – мобилизационное изменение, использующее насилие над обществом и тотальное устрашение; реформы – изменение правил жизнеустройства, не затрагивающее фундамента общественного строя; эволюция, которая может быть благотворной или, напротив, вести к кризису, но в любом случае предполагает постепенное изменение состава и состояния общества. Для меня наилучший путь трансформации – это эволюция, однако тогдашняя ситуация не оставляла надежд на то, что у Армении есть сколь-либо ощутимый запас времени для постепенных изменений. Так и вышло – произошла революция.
Реальная поддержка реальных людей
Я рад, что революция в Армении стала примером позитивно заряженного мирного протеста и сегодня у страны есть лидер, избранный 70% голосов и имеющий поддержку большинства населения Армении. Но что особенно важно – это реальная поддержка реальных людей. Тем не менее поддержка сопровождается большими ожиданиями – люди надеются, что перемены действительно произойдут. И если молодежь, поверившая в своего лидера и в возможность трансформации, будет разочарована, это будет иметь ужасные последствия для Армении.
Поэтому я думаю, что, если мы хотим процветания для Армении, нам необходимо помогать премьер-министру Пашиняну и его правительству. Очень важно добиться глубинных, а не поверхностных изменений.
Итак, когда меня спрашивают, с Пашиняном ли я или против Пашиняна, я отвечаю, что сам по себе вопрос некорректен. Никол Пашинян – легитимно избранный премьер-министр, возглавляющий страну.
Экономическая модель
Может ли существующая экономическая модель Армении быть успешной? Это очень хороший вопрос, и я надеюсь, что он будет обсуждаться не только государством, но и частным сектором. Если последний будет приглашен правительством к открытому диалогу, мы будем очень рады, если нет – так тому и быть. Все, что мы сможем сделать, – это продолжить делать все возможное вопреки существующим ограничениям и с уважением к стране, которая нас приняла и позволила нам воплощать в реальность наши смелые идеи.
Важность и воздействие проектов
Важность наших проектов не всегда очевидна, так же как и воздействие, которое они оказывают на жизнь людей. Например, иногда высказывается недовольство по поводу Гуманитарной инициативы «Аврора»: «Почему вы даете деньги кому-то в Южной Африке, Бурунди или в Южном Судане? У нас едва ли не больший уровень бедности, почему бы не дать денег нам?» Мы с пониманием относимся к таким упрекам, но, на наш взгляд, важно и то, и другое: нет весов, на которых можно было бы взвесить и сравнить значение модернизации в родной стране и возрождения нации в моральной и интеллектуальной сфере.
То же относится и к школе в Дилижане. Иногда нас критикуют: «Почему вы вкладываете так много денег в одну школу? Почему бы не пожертвовать их в пользу существующих 150 школ, чтобы те улучшили инфраструктуру?» Справедливый вопрос, достойный обсуждения. Школы в Армении необходимо ремонтировать и модернизировать, к тому же все они должны быть высококлассными, а не только какая-нибудь одна. Мы понимали важность такой помощи, когда задумывали проект UWC Dilijan, но хотели идти путем более глубоких, системных изменений. Наше решение открыть в Дилижане международную школу для детей из разных стран и разного этнического происхождения максимально соответствовало нашему видению будущего Армении – страны-хаба, нужной и полезной для региона и мира. Сегодня в UWC Dilijan учатся свыше 200 детей из более чем 80 стран. Большинство из них до приезда в Дилижан вообще не знало о существовании Армении. Возможно, мы ошибаемся, но я надеюсь, что все же нет. Я верю, что наличие в Армении школы, отвечающей высшим международным стандартам, будет способствовать позитивным изменениям во всей системе образования в стране.
Реализуя такие проекты, как UWC Dilijan или «Аврора», мы выбираем путь интеграции разнообразия. Все мы разные, зачастую спорим друг с другом и имеем различные взгляды на сложные вопросы, такие как Геноцид армян, или отношения между Россией, Украиной и Грузией, или корейско-японский конфликт. Непросто разговаривать с тем, с кем не согласен, но нужно уважать друг друга, и мы пытаемся привить культуру интеграции. Это трудно, но, если у нас получится, мы придем к процветанию.