Ջասթին Տրյուդոյի ոտքերը՝ Դավոսի Համաշխարհային ֆորումի ժամանակ
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն այս տարվա Դավոսի Համաշխարհային ֆորումի նիստերից մեկի ժամանակ հագել էր դեղին բադիկներով մանուշակագույն գուլպաներ՝ հայտնվելով միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Ջասթին Տրյուդոյի ոտքերը՝ Դավոսի Համաշխարհային ֆորումի ժամանակ Ջասթին Տրյուդոյի ոտքերը՝ Դավոսի Համաշխարհային ֆորումի ժամանակ
Կանադայի 46-ամյա վարչապետը գրեթե բոլոր կարեւոր հանդիպումների ժամանակ է տարբերվող գուլպաներ կրում: Այս նախասիրության մասին իմանալով՝ նրան հաճախ են գուլպաներ նվիրում:
2018թ. հոկտեմբերի 11-ից 12-ը Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի ընթացքում Braind ընկերությունը փորձելու է Տրյուդոյի հավաքածուին ավելացնել նաեւ հայկական դրոշի գույները:
Ընկերությունը հատուկ  գուլպաները պատրաստել է Կանադայի ու Հայաստանի վարչապետների համար: Ասում են՝ իդեալական կլինի, եթե երկուսն էլ կրեն դրանք ու գագաթնաժողովին միասին նկարվեն:
Ջասթին Տրյուդոյի ոտքերը Ջասթին Տրյուդոյի ոտքերը
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Braind ընկերության համահիմնադիր եւ արտ-տնօրեն Էդուարդ Քանքանյանը պատմել է եռագույն գուլպաների պատրաստման գաղափարի մասին:
Գաղափարը ծնվել էր դեռ գարնանը, երբ մամուլը հերթական անգամ քննարկում էր Կանադայի վարչապետի յուրօրինակ գուլպաները։ Էդուարդ Քանքանյանը պատմում է, որ երբ իմացան Ջասթին Տրյուդոյի՝ Երեւան հնարավոր այցելության մասին, որոշեցին հատուկ դիզայնով գուլպաներ պատրաստել:
Լուսանկարը` Braind
«Կապվեցինք Artsocks ընկերության հետ, որն էլ, ծանոթանալով գաղափարին, մեծ սիրով համաձայնեց 20 զույգ գուլպա արտադրել։ Հատուկ տուփը, որը պատրաստվել է տեղական Best Box ընկերության կողմից, ներառում է նաեւ Պռոշյանի գործարանի փոքր շշով կոնյակ»,-ասում է Էդուարդը։
Պատրաստված փաթեթները երկուսն են. մեկը նախատեսված է Կանադայի, մյուսը՝ Հայաստանի վարչապետի համար։ Ընկերությունը դրանք արդեն փոխանցել է կառավարություն՝ հույս ունենալով, որ դրանք կհասնեն հասցեատերերին:
«Համոզված ենք, որ եթե նվերը հանձնի մեր վարչապետը, այդ նորությունը կհայտնվի միջազգային մամուլում: Հաջորդ դրական ազդակը կլինի այն ժամանակ, երբ Տրյուդոն կրի այդ գուլպաները որեւէ պաշտոնական միջոցառման ժամանակ: Իդեալական կլինի, եթե երկու վարչապետները այդ գուլպաներով միասին լուսանկարվեն գագաթաժողովի ընթացքում»,- ասում է Էդուարդը։

A picture of Justin Trudeau’s legs taken at Davos World Forum
Canadian Prime Minister Justin Trudeau wore purple socks with yellow ducks to the World Economic Forum in Davos this year, instantly drawing the attention of the mainstream media.
A picture of Justin Trudeau’s legs taken at Davos World Forum A picture of Justin Trudeau’s legs taken at Davos World Forum
The 46-year-old Prime Minister of Canada made wearing unconventional socks to important meetings almost a tradition. People took a note, so now Justin Trudeau often receives socks as presents.
Yerevan is hosting the Summit of La Francophonie on October 11-12 and Armenian company Braind is going to try to add a new pair to Trudeau’s sock collection.
Braind has made socks with Armenian tricolor as a special gift for Trudeau and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. According to the company, it would be perfect if both wore them and took a photo during the summit.
Justin Trudeau’s legs Justin Trudeau’s legs
Braind co-founder and Art Director Eduard Kankanyan has told Mediamax about the inception and making of the tricolor socks.
The idea was born back in spring, when the press was talking again about Trudeau’s unusual choice of socks. According to Kankanyan, they decided to make socks with special design after learning that Justin Trudeau was coming to Armenia for the Francophonie Summit.
Photo: Braind
“We contacted Artsocks and told them what we wanted to so, and they were happy to make 20 pairs for us. The box was made by Best Box. Apart from the socks themselves, it will also contain a small bottle of Proshyan brandy,” said Kankanyan.
Braind have prepared two packages: one for the Canadian and the other for the Armenian Prime Minister. The presents have already been transferred to the government and the company hopes they will reach the recipients.
“We are certain that should Pashinyan personally hand over the present, the news will be all over the international media. It will be another good sign if Trudeau wears the socks to an official meeting and it would be simply perfect if the two Prime Ministers took a photo while wearing our socks during the summit,” added Braind’s Art Director.