“Զվարթնոց” օդանավակայանի հարակից տարածքում կկառուցվի նոր ավտոմոբիլային մայրուղի եւ երկաթուղային գիծ - Mediamax.am
23283 դիտում
“Զվարթնոց” օդանավակայանի հարակից տարածքում կկառուցվի նոր ավտոմոբիլային մայրուղի եւ երկաթուղային գիծ
“Զվարթնոց” օդանավակայան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է "Զվարթնոց” միջազգային օդանավակայանի հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծման եւ նոր ավտոմոբիլային մայրուղու ու երկաթուղային գծի կառուցման նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ներկայացնելով նախագիծը` ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն ասել է, որ ծրագիրը նախատեսում է օդանավակայանի տրանսպորտային նոր ենթակառուցվածքի ստեղծում:
Լոգիստիկ կենտրոնի եւ նոր ճանապարհների նախագծերը պատրաստվել են ԵՄ ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագրի շրջանակներում: “Զվարթնոցի” լոգիստիկ կենտրոնը կհանդիսանա ՏՐԱՍԵԿԱ միջանցքի միջազգային լոգիստիկ կենտրոնների ցանցի բաղկացուցիչ մաս:
Շինարարական աշխատանքների իրականացումը /չհաշված հողերի օտարումը/ կկազմի 50-55 մլն դոլար: Ծրագիրը կիրականացվի պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում:

Yerevan/Mediamax/. The Armenian government approved the project for setting up a logistics center, new highway and railway line on the area adjacent to “Zvartnots” airport today.
While presenting the project, Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan stated that the program provides setting up a new transport infrastructure of the airport, Mediamax reports.
The drafts of the center for logistics and new highways were worked out within the EU TRACECA program. The logistics center of the “Zvartnots” airport will make the inseparable part of the network of international logistics centers of the TRACECA corridor.
The implementation of the works (except for alienation of lands) will cost USD 50-55mln. The program will be implemented within the cooperation between the public and private sectors.