“Զվարթնոց” օդանավակայանի հարակից տարածքում կկառուցվի նոր ավտոմոբիլային մայրուղի եւ երկաթուղային գիծ - Mediamax.am
23283 դիտում
“Զվարթնոց” օդանավակայանի հարակից տարածքում կկառուցվի նոր ավտոմոբիլային մայրուղի եւ երկաթուղային գիծ
“Զվարթնոց” օդանավակայան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է "Զվարթնոց” միջազգային օդանավակայանի հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծման եւ նոր ավտոմոբիլային մայրուղու ու երկաթուղային գծի կառուցման նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ներկայացնելով նախագիծը` ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն ասել է, որ ծրագիրը նախատեսում է օդանավակայանի տրանսպորտային նոր ենթակառուցվածքի ստեղծում:
Լոգիստիկ կենտրոնի եւ նոր ճանապարհների նախագծերը պատրաստվել են ԵՄ ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագրի շրջանակներում: “Զվարթնոցի” լոգիստիկ կենտրոնը կհանդիսանա ՏՐԱՍԵԿԱ միջանցքի միջազգային լոգիստիկ կենտրոնների ցանցի բաղկացուցիչ մաս:
Շինարարական աշխատանքների իրականացումը /չհաշված հողերի օտարումը/ կկազմի 50-55 մլն դոլար: Ծրագիրը կիրականացվի պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում:

На прилегающей к аэропорту “Звартноц” территории будут построены новая автомобильная трасса и железнодорожная линия - Mediamax.am
21820 просмотров
На прилегающей к аэропорту “Звартноц” территории будут построены новая автомобильная трасса и железнодорожная линия
Аэропорт “Звартноц”
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня проект по созданию логистического центра, новой автомобильной трассы и железнодорожной линии на территории, прилегающей к международному аэропорту "Звартноц”.
Как сообщает Медиамакс, представляя проект, министр транспорта и связи Армении Манук Варданян заявил, что программа предусматривает создание новой транспортной инфраструктуры аэропорта.
Проекты логистического центра и новых дорог были разработаны в рамках программы ЕС ТРАСЕКА. Логистический центр аэропорта “Звартноц” станет неотъемлемой частью сети международных логистических центров коридора ТРАСЕКА.
Реализация работ /не считая отчуждения земель/ составит 50-55 млн. долларов. Программа будет реализована в рамках сотрудничества государство-частный сектр.