Ազնավուր. Շնորհակալ եմ հպարտության այս մեծ զգացման համար - Mediamax.am
Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը բաց նամակ է հղել իր հայրենակիցներին՝ շնորհավորելով, որ «կարողացել են առանց արյան, բռնության, արժեքների ոտնահարման անցում ապահովել երկրում մեկ այլ իրողության»։
«Հայաստանում գտնվող իմ շա՛տ սիրելի քույրեր եւ եղբայրներ,
Քաղաքացիական անհնազանդության օրերին եւս դրսեւորեցիք արժանապատիվ ու մարդասիրական կեցվածք՝ լուծում առաջարկելով ծագող խնդիրներին այնքան սահուն ու արագ, ասես դա դյուրին էր։
Սա զարմացրեց եւ մտածելու տեղիք տվեց շատ այլ երկրների կառավարությունների։ Մեզ՝ սփյուռքի հայերիս համար մեծ հպարտություն էր ցույց տալ աշխարհին, որ կա մի փոքր երկիր, որի քաղաքացիները բացառիկ իմաստնություն եւ մարդասիրություն դրսեւորեցին՝ ապացուցելով, որ բռնությունը խաղաղության եւ փոխըմբռնման տանող ճանապարհ չի կարող լինել։ Մեր պատմության ընթացքում շատ դժվարություններ ենք ճանաչել։ Հիմա բացում ենք երջանկության, իմաստնության եւ սիրո էջը»,- գրել է շանսոնյեն իր նամակում, որը հրապարակել է «Ազնավուր» հիմնադրամը:
Շառլ Ազնավուրի խոսքով՝ հայաստանցիներին հաջողվել է ապացուցել, որ հայերն ունի գիտակցության բարձր աստիճան, եւ որ Հայաստանի համար առաջնահերթ է միավորումը։
«Այս միավորումն է, որ թույլ է տալու ապահովել երկրի բարեկեցությունը եւ քաղաքացիների միջեւ բարյացակամ վերաբերմունքը։ Ձեզ հաջողվեց ապացուցել, որ հնարավոր է ապրել միավորված եւ պատասխանատվության բարձր զգացումով։
Մենք՝ հայերս, կարողացանք ցույց տալ, որ «ժողովուրդ», «հայրենիք», «դրոշ», «մշակույթ», «կրոն» եւ «ընտանիք» բառերը մեր արժեքներն են։ Եվ որ յուրաքանչյուր հայ իր երկրում ունի հավասար իրավունքներ ու ազատություններ։ Ես, հավանաբար, աշխարհի հայերից ամենաֆրանսիացին եմ, սակայն ես հպարտ եմ իմ Հայաստանով եւ երբեք չեմ թաքցրել դա»,- ասել է շանսոնյեն։
Շառլ Ազնավուրը շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդին «աշխարհին մեր մարդասիրությունը ցույց տալու համար»:
«Հայաստանը մեծ է իր արժեքներով։ Օրինա՛կ լինենք բոլոր նրանց համար, ովքեր տարբեր են, գուցե նաեւ՝ ոչ այնքան բաց փոփոխությունների առջեւ։ Եկեք առաջ ընթանանք նույն ճանապարհով։ Վստահ եմ՝ այն լավագույնն է մեր ազգի եւ ժողովրդի ապագայի համար։ Շնորհակալ եմ յուրաքանչյուրիդ հպարտության այս մեծ զգացումն ինձ պարգեւելու համար։ Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,- ամփոփել է նամակը շանսոնյեն։

Aznavour: Armenians, thank you for this immense pride - Mediamax.am
Renowned singer-songwriter Charles Aznavour has addressed an open letter to the Armenian people, congratulating them with "securing a bloodless, peaceful transition to a new reality in the country without violation of our values”.
“My dear sisters and brothers in Armenia,
You have acted with dignity and humanity during the days of political unrest and found solutions for emerging issues so smoothly and quickly you made it look easy.
Your approach has astonished many governments and made them wonder. We, the Armenians in Diaspora, were immensely proud to show the world there is small country whose citizens have demonstrated rare wisdom and humanity, proving that violence cannot be the way to peace and mutual understanding. We have faced many hardships throughout our history. Now we write the page of joy, wisdom and love,” the famous singer wrote in the open letter published by Aznavour Foundation.
According to Charles Aznavour, the Armenians have managed to prove that they have a high level of integrity and unity is the priority for the country.
“The unification of our people is what will enable us to secure prosperity in Armenia and build benevolent attitudes between the citizens. You have proved it is possible to live united, with a strong sense of responsibility.
We the Armenians have been able to show that the words “people”, “homeland”, “flag”, “culture”, “religion” and “family” are actually our values and that all Armenians have equal rights and liberties in their country. I must be the most French of all Armenians in the world, but I am proud of my Armenia and I have never hidden that,” said Aznavour.
He has thanked the Armenian people “for demonstrating our humanity to the world”.
“Armenia is great for its values. Let us serve as an example for all who are different from us and perhaps, are not so open to change. Let us move forward in the same way. I am certain it is the best one for the future of our nation. I am grateful to each of you for giving me this immense sense of pride. Long live the Republic of Armenia!” concluded Aznavour.