Ցուկերբերգը ընդունել է սխալը եւ ներկայացրել առաջիկա քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Facebook-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը մեկնաբանել է ընկերության շուրջ ծավալված սկանդալը:
Նախորդ շաբաթ մի քանի լրատվամիջոցներ հայտնեցին, որ Cambridge Analytica ընկերությունը կարողացել է «տիրանալ» Facebook-ի մոտ 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալներին, եւ դրանք օգտագործվել են ԱՄՆ վերջին նախագահական ընտրությունների ժամանակ՝ հօգուտ Դոնալդ Թրամփի քարոզչություն ծավալելու համար:
«Մենք պատասխանատու ենք ձեր տվյալները պաշտպանելու համար եւ եթե չենք կարող դա անել՝ ուրեմն արժանի չենք ծառայել ձեզ: Վերջին օրերին ես աշխատում էի, որպեսզի հստակ հասկանամ, թե ինչ է տեղի ունեցել եւ երաշխավորեմ, որ դա չի կրկնվի: Լավն այն է, որ առավել կարևոր քայլերը մենք արել էինք դեռ տարիներ առաջ: Բայց մենք էլ սխալներ ենք գործում, ուստի պետք է անել ավելին», - ասել է Ցուկերբերգը:
Facebook-ում արված գրառման մեջ Մարկ Ցուկերբերգը հանգամանորեն ներկայացրել է իր ընկերության, Քեմբրիջի համալսարանի հետազոտող Ալեքսանդր Կագանի եւ վերջինիս հիմնած Cambridge Analytica ընկերության համագործակցության պատմությունը:
Նա հիշեցրել է, որ 2007 թվականին Facebook-ը սկսեց համագործակցել հավելվածների հետ, որոնք տարբեր աստիճանի հասանելիություն էին ստանում օգտատերերի տվյալներին:
Մարկ Ցուկերբերգը տեղեկացրել է, որ 2014 թվականին Facebook-ը էապես փոխեց պլատֆորմը, ինչի շնորհիվ շեշտակի կրճատվեց անձնական տվյալների ծավալը, որը կարող է հասանելի լինել հավելվածների համար: Չնայած դրան, գրել է Ցուկերբերգը, Ալեքսանդր Կագանը եւ Cambridge Analytica-ն օգտագործել են այն տվյալները, որոնք հավաքագրել էին ավելի վաղ:
Մարկ Ցուկերբերգը թվարկել է քայլերը, որոնք Facebook-ը անելու է՝ օգտատերերի անձնական տվյալները պաշտպանությունը ուժեղացնելու համար: Նախեւառաջ, Facebook-ը հետաքննելու է բոլոր այն հավելվածները, որոնք տվյալներ են հավաքագրել մինչեւ 2014 թվականը եւ խախտումներ բացահայտելու դեպքում դիմելու է խիստ միջոցների:
Facebook-ի հիմնադիրն ասել է, որ այսուհետ ցանկացած հավելված կկորցնի կապը ձեր անձնական տվյալների հետ, եթե հավելվածը չեք օգտագործվել վերջին երեք ամիսների ընթացքում:
Երրորդ քայլը կլինի այն, որ առաջիկա ամիսների ընթացքում յուրաքանչյուր օգտատեր իր News Feed-ում կտեսնի այն հավելվածների ցանկը, որոնք օգտագործում է եւ կկարողանա սահմանափակել իր տվյալների հասանելիությունը դրանց համար:
«Այս հնարավորությունն արդեն հասանելի է յուրաքանչյուր օգտատիրոջ գաղտնիության կարգավորումներում, սակայն մենք որոշել ենք ցուցադրել այն տեսանելի տեղում, որպեսզի համոզված լինենք, որ բոլորը դա տեսնում են», - գրել է Մարկ Ցուկերբերգը:

Yerevan /Mediamax/. Facebook founder & CEO Mark Zuckerberg has commented on the company’s recent scandal.
Last week several media outlets have reported that Cambridge Analytica managed to “acquire” personal data of around 50 million Facebook users, which was later used for propaganda in Donald Trump’s favor during the U.S. presidential elections.
“We have a responsibility to protect your data, and if we can’t then we don’t deserve to serve you. I’ve been working to understand exactly what happened and how to make sure this doesn't happen again. The good news is that the most important actions to prevent this from happening again today we have already taken years ago. But we also made mistakes, there’s more to do, and we need to step up and do it,” Zuckerberg stated.
Mark Zuckerberg posted a note on his Facebook page, accounting the history of Facebook’s relationship with Cambridge University researcher Aleksandr Kogan and Cambridge Analytica, which Kogan founded.
He has reminded that in 2007 Facebook started cooperating with apps that could access users’ data to varying extent.
Zuckerberg has informed that Facebook changed that collaboration platform in 2014 to dramatically limit the data apps could access. However, Aleksandr Kogan and Cambridge Analytica used the data they had acquired via Kogan’s app before the changes.
Zuckerberg has listed the actions that Facebook will undertake in order to protect users’ sensitive data. First, Facebook will investigate all apps that had access to large amounts of information before the changes of 2014 and conduct a full audit of any app with suspicious activity.
Second, Facebook will remove developers’ access to your data if you haven’t used their app in 3 months.
Finally, in the next month, Facebook will show everyone a tool at the top of News Feed with the apps you’ve used and a way to revoke those apps’ permissions to your data.
“We already have a tool to do this in your privacy settings, and now we will put this tool at the top of your News Feed to make sure everyone sees it,” wrote Zuckerberg.