Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Aurora Dialogues քննարկումներն առաջին անգամ Հայաստանի սահմաններից դուրս անցկացնելը «շատ կարեւոր էր»։
«Aurora Dialogues քննարկումները Բեռլինում անցկացնելով՝ մենք ցանկանում էինք ցույց տալ աշխարհին, թե ինչ ենք անում։ Նաեւ ցանկանում էինք տեղեկացնել, որ Հայաստանը եւս մեծ ներդրում ունի փախստականների ընդունման գործում, քանի որ շատ քչերը գիտեին, որ Հայաստանը Սիրիայից մոտ 20 հազար փախստական է ընդունել»,-ասել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանը նկատել է, որ Բեռլինում կայացած Aurora Dialogues քննարկումների մասնակիցները «ուրախ էին տեսնել, որ ոչ ամենահարուստ երկրի ներկայացուցիչները մտածում են համամարդկային արժեքների մասին եւ իրենց անհանգստությունն են հայտնում աշխարհում կատարվող վտանգավոր գործընթացների առնչությամբ»։
«Նրանք տեսան, որ մենք ցանկանում են կիսվել մեր փորձով, օգտագործել այն աշխարհի համար։ Մենք ներկայացնում էինք մեր անցած ուղին եւ զգում էինք, որ դա շատ կարեւոր էր նրանց համար։ Կարծում եմ, նրանք իսկապես զգում էին, որ մենք, չմոռանալով մեր անցյալը, նայում ենք ապագային»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Рубен Варданян заявил о важности проведения «Диалогов Авроры» в Берлине - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соучредитель международной гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян заявил о важности проведения «Диалогов Авроры»  впервые за пределами Армении.
«Проведя «Диалоги Авроры» в Берлине, мы хотели показать миру, чем занимаемся. Мы также хотели сообщить, что Армения вносит свой вклад в решение проблем беженцев - немногие из участников мероприятия знали, что Армения приняла около 20 тысяч беженцев из Сирии»,- отметил он.
Рубен Варданян отметил, что участники состоявшихся в Берлине «Диалогов Авроры» «были рады видеть, что представители не самой богатой страны думают об общечеловеческих ценностях и выражают обеспокоенность по поводу существующих в мире опасных процессов».
«Они увидели, что мы хотим поделиться своим опытом, использовать его во благо всего мира. На мой взгляд, участники почувствовали, что мы, не забывая о своем прошлом, устремляем свой взгляд в будущее»,- заявил Рубен Варданян.