Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Aurora Dialogues քննարկումներն առաջին անգամ Հայաստանի սահմաններից դուրս անցկացնելը «շատ կարեւոր էր»։
«Aurora Dialogues քննարկումները Բեռլինում անցկացնելով՝ մենք ցանկանում էինք ցույց տալ աշխարհին, թե ինչ ենք անում։ Նաեւ ցանկանում էինք տեղեկացնել, որ Հայաստանը եւս մեծ ներդրում ունի փախստականների ընդունման գործում, քանի որ շատ քչերը գիտեին, որ Հայաստանը Սիրիայից մոտ 20 հազար փախստական է ընդունել»,-ասել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանը նկատել է, որ Բեռլինում կայացած Aurora Dialogues քննարկումների մասնակիցները «ուրախ էին տեսնել, որ ոչ ամենահարուստ երկրի ներկայացուցիչները մտածում են համամարդկային արժեքների մասին եւ իրենց անհանգստությունն են հայտնում աշխարհում կատարվող վտանգավոր գործընթացների առնչությամբ»։
«Նրանք տեսան, որ մենք ցանկանում են կիսվել մեր փորձով, օգտագործել այն աշխարհի համար։ Մենք ներկայացնում էինք մեր անցած ուղին եւ զգում էինք, որ դա շատ կարեւոր էր նրանց համար։ Կարծում եմ, նրանք իսկապես զգում էին, որ մենք, չմոռանալով մեր անցյալը, նայում ենք ապագային»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Yerevan /Mediamax/. Co-founder of Aurora Humanitarian Initiative Ruben Vardanyan said that holding Aurora Dialogues outside Armenia for the first time was “very important”.
“Holding Aurora Dialogues in Berlin, we wanted to show the world what we are doing. We also wished to inform that Armenia has a significant contribution in welcoming refugees, as very few people knew that Armenia has already accepted about 20 000 refugees from Syria,” he said.
Ruben Vardanyan noted that the participants of Aurora Dialogues, held in Berlin, “were happy to see the representatives of a developing country thinking about universal humanitarian values and expressing concerns about the dangerous processes that are happening today around the world.”
“They saw our willingness to share our experience and use it for changing the world around us. I think that we were able to show our commitment to look to the future without forgetting our past,” Ruben Vardanyan said.