Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի առողջության իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցող Դայնիուս Պուրասն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ակտիվացնեն ջանքերը՝ արձագանքելու երկրի առողջապահական համակարգում առկա մարտահրավերներին եւ անհավասարություններին:
Այս մասին ասված է զեկույցում, որը ներկայացվել է Դայնիուս Պուրասի՝ Հայաստան կատարած մեկշաբաթյա այցի ավարտին։
«Հայաստանն իրականացրել է մի շարք գովելի բարեփոխումներ, սակայն մարդկանց ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջության իրավունքի իրացումը դեռեւս բախվում է մի շարք լուրջ մարտահրավերների՝ կապված առողջապահության նկատմամբ հնացած մոտեցումների եւ շարունակական անհավասարությունների խնդրի հետ»,-ասել է փորձագետը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն առաջընթաց արձանագրելու լավ հնարավորություններ ունի, սակայն կան կառուցվածքային եւ համակարգային մարտահրավերներ թե՛ օրենսդրական, թե՛ գործնական դաշտերում:
«Առողջապահության ոլորտի պետական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2%-ից ցածր են, սա աշխարհի ամենացածր ցուցանիշներից է»,- ասել է Դայնիուս Պուրասը։
«Երկիրը շարժվում է դեպի պարտադիր առողջապահական ապահովագրության համակարգ, որտեղ բնակչության կոնկրետ խմբերի, հիմնականում՝ քաղաքացիական ծառայողների եւ սոցիալապես անապահով խմբերի համար վերանայված արտոնությունների մասով որպես երրորդ կողմ հանդիսացող կառավարիչներ կներառվեն մասնավոր ապահովագրողները։ Սա կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ համակարգում ներառվելու իրավասության, ընդգրկման եւ ֆինանսավորման տեսանկյունից. հավանական են անհավասարություններ եւ անարդյունավետ գործառնություններ, եթե չապահովվի ուժեղ վերահսկողություն եւ թափանցիկություն»,- հավելել է փորձագետը։
Նա Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել «հրաժարվել հոգեկան առողջության հնացած քաղաքականություններից եւ ծառայություններից, որոնք հիմնվում են մեծ հոգեբուժական հիվանդանոցների եւ երկարաժամկետ խնամք տրամադրող հաստատությունների վրա»։
Փորձագետը կոչ է արել Հայաստանին առանձնակի ուշադրություն դարձնել այնպիսի խմբերի կարիքների բավարարմանը, ինչպիսիք են երեխաները, միգրանտները, թմրադեղեր օգտագործողները, հաշմանդամություն ունեցողները՝ ապահովելու «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգով» սահմանված առողջապահական թիրախների ձեռքբերումը։

Yerevan/Mediamax/. UN Special Rapporteur on the right to health Dainius Puras stated today that Armenian authorities need to step up their efforts to address challenges and inequalities in the country’s healthcare system.
Dainius Puras made that call in the statement he issued at the end of his one-week mission to Armenia.
“Armenia has made commendable reforms, but people’s enjoyment of the right to physical and mental health still faces serious barriers linked to an outdated approach to healthcare and persistent inequalities,” said the expert.
According to him, Armenia has good opportunities for making progress, but also has structural and systemic challenges, both in law and practice.
“Public expenditure in health is below 2% of GDP, one of the lowest in the world,” said Dainius Puras.
“The country is moving towards a mandatory health insurance scheme which will involve private insurers as third-party administrators for certain sectors of the population, mainly civil servants and socially disadvantaged groups. This could have significant implications regarding eligibility, coverage and financing, and could potentially create inequities and inefficiencies if strong oversight and transparency are not ensured,” added the expert.
He called on Armenian authorities to “abandon the legacy of outdated mental health policies and services reliant on large psychiatric hospitals and long-term care institutions”.
Dainius Puras also urged Armenia to pay particular attention to meeting the needs of groups such as children, migrants and refugees, people who use drugs, and people with disabilities, to help ensure it delivered the healthcare targets set by the 2030 Agenda for Sustainable Development.