Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում բացվել է «Եվրոպան Հայաստանում էքսպո» բազմաոլորտային առեւտրի եւ ներդրման առաջին ցուցահանդեսը, որի նպատակն է խթանել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ասել է, որ շատ կարեւոր է՝ եվրոպական երկրները Հայաստանը դիտարկեն որպես ազատ շուկա ունեցող եւ բարեկամ երկիր։
Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանից արտահանումը դեպի ԵՄ շուկաներ շարունակում է լավ ցուցանիշներ գրանցել, սակայն ներմուծման հարցում դեռ շատ չօգտագործված ներուժ կա։
«Մենք խրախուսում ենք, որ ԵՄ անդամ երկրները ավելի շատ ներդրումներ կատարեն Հայաստանում»,- ասել է դեսպանը։
Պյոտր Սվիտալսկին ուրախությամբ հայտնել է նաեւ, որ վերջին շրջանում եվրոպական մի շարք ընկերություններից դրական արձագանքներ է լսել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այն նախաձեռնությունների մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանը։
«Կարծում ենք, որ դա ճիշտ ուղղություն է, բայց պետք է գտնել նոր հնարավորություններ։ Մենք մշտապես պատրաստ ենք աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ ԵՄ նոր ներդրումների ավելացման համար»,- ասել է դեսպանը։
Եվրոպական հանձնաժողովի առեւտրի գլխավոր տնօրինության բաժնի ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսն էլ նշել է, որ Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական կապերը կարող են նոր թափ ստանալ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ։
«Այս միջոցառումը ճիշտ ժամանակին է կազմակերպվել, քանի որ մի քանի շաբաթ հետո ստորագրվելու է այդ համաձայնագիրը, որը մեծապես կնպաստի Հայաստանում բիզնես մթնոլորտի պարզեցմանը եւ բարելավմանը՝ Հայաստանը ավելի գրավիչ դարձնելով եվրոպական ներդրողների համար»,- ասել է նա։
Պետրոս Սուրմելիսն ընդգծել է, որ շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվում է նաեւ ստեղծել մի նոր մարմին, որը կզբաղվի Հայաստանում մրցակցային մթնոլորտի բարելավմամբ։
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանն էլ ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր արտահանումները դեպի Եվրոպա։

Открылась выставка «Европа в Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване сегодня открылась первая экспо-выставка торговли и инвестиций «Европа в Армении».
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский отметил, что очень важно, чтобы европейские страны рассматривали Армению как имеющую свободный рынок и дружественную страну.
По словам посла, экспорт из Армении на рынки ЕС продолжает демонстрировать хорошие показатели, однако в вопросе импорта есть большой неиспользованный потенциал.
«Мы приветствуем увеличение объема инвестиций государств-членов ЕС в Армению»,- заявил посол.
Петр Свитальский с радостью сообщил также, что в последнее время получил от ряда европейских компаний положительные отзывы об инициативах премьер-министра  Карена Карапетяна, направленных на улучшение бизнес-среды в Армении.
«Мы считаем, что это верный путь, но необходимо найти новые возможности. Мы всегда готовы поддержать правительство Армении для привлечения инвестиций из ЕС»,- отметил посол.
Руководитель подразделения Главного директората Европейской комиссии по вопросам торговли Петрос Сурмелис отметил, что торгово-экономические связи между Европейским союзом и Арменией могут получить новый размах после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
«Это мероприятие было вовремя организовано, поскольку через несколько недель будет подписано соглашение, которое в большей степени будет способствовать упрощению и улучшению бизнес-атмосферы в Армении, сделав Армению более привлекательной для европейских инвесторов»,- отметил он.
Петрос Сурмелис подчеркнул, что согласно рамочному соглашению, планируется создать новый орган, который будет заниматься улучшением конкурентной атмосферы в Армении.