Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում բացվել է «Եվրոպան Հայաստանում էքսպո» բազմաոլորտային առեւտրի եւ ներդրման առաջին ցուցահանդեսը, որի նպատակն է խթանել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ասել է, որ շատ կարեւոր է՝ եվրոպական երկրները Հայաստանը դիտարկեն որպես ազատ շուկա ունեցող եւ բարեկամ երկիր։
Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանից արտահանումը դեպի ԵՄ շուկաներ շարունակում է լավ ցուցանիշներ գրանցել, սակայն ներմուծման հարցում դեռ շատ չօգտագործված ներուժ կա։
«Մենք խրախուսում ենք, որ ԵՄ անդամ երկրները ավելի շատ ներդրումներ կատարեն Հայաստանում»,- ասել է դեսպանը։
Պյոտր Սվիտալսկին ուրախությամբ հայտնել է նաեւ, որ վերջին շրջանում եվրոպական մի շարք ընկերություններից դրական արձագանքներ է լսել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այն նախաձեռնությունների մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանը։
«Կարծում ենք, որ դա ճիշտ ուղղություն է, բայց պետք է գտնել նոր հնարավորություններ։ Մենք մշտապես պատրաստ ենք աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ ԵՄ նոր ներդրումների ավելացման համար»,- ասել է դեսպանը։
Եվրոպական հանձնաժողովի առեւտրի գլխավոր տնօրինության բաժնի ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսն էլ նշել է, որ Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական կապերը կարող են նոր թափ ստանալ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ։
«Այս միջոցառումը ճիշտ ժամանակին է կազմակերպվել, քանի որ մի քանի շաբաթ հետո ստորագրվելու է այդ համաձայնագիրը, որը մեծապես կնպաստի Հայաստանում բիզնես մթնոլորտի պարզեցմանը եւ բարելավմանը՝ Հայաստանը ավելի գրավիչ դարձնելով եվրոպական ներդրողների համար»,- ասել է նա։
Պետրոս Սուրմելիսն ընդգծել է, որ շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվում է նաեւ ստեղծել մի նոր մարմին, որը կզբաղվի Հայաստանում մրցակցային մթնոլորտի բարելավմամբ։
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանն էլ ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր արտահանումները դեպի Եվրոպա։

Europe in Armenia Expo kicks off
Yerevan /Mediamax/. Europe in Armenia Expo multi-sectoral trade and investment fair kicked off today in Yerevan. The fair is aimed at boosting trade turnover between the European Union and Armenia.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski said that it is important that EU states perceive Armenia as a friendly country with free market.
According to Ambassador Switalski, Armenia has advanced exports to EU markets, though there is still some unused potential in imports.
“We encourage EU members to make more investments in Armenia,” he said.
Piotr Switalski was glad to announce that a number of EU companies expressed positive feedback on initiatives by Armenian Prime Minister Karen Karapetyan, aimed at improvement of business environment in Armenia.
“I my view, it is the right direction, but you need to look for new opportunities as well. We are always ready to support the Armenian government in attracting new investments from EU countries,” he said.
Head of Unit (E2) of Directorate General for Trade of European Commission Petros Sourmelis remarked that Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement will give new impetus to the development of trade and economic ties between the European Union and Armenia.
“This is a perfect moment for holding Europe in Armenia Expo. In several months Armenia and EU will sign the agreement, which will highly facilitate and improve the business environment in Armenia, attracting more EU investors,” he said.
Petros Sourmelis emphasized that Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement also provides for creating new structure responsible for the improvement of competitive environment in the country.
Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Robert Harutyunyan said that Armenia intends to diversify exports to Europe.