Մեկնարկել է Երեւան-Դամասկոս ուղիղ չվերթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը հանդիպել է Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի նախագահ Հադիա Աբբասի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, Հադիա Աբբասը նշել է, որ բարձր է գնահատում երկու պետությունների միջեւ քառորդ դար առաջ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր գոյություն ունեցող բարձր մակարդակի հարաբերությունները:
Արշակ Փոլադյանը նշել է, որ հայ-սիրիական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն եւ կարող են բնութագրվել որպես եղբայրական: Դեսպանն ասել է, որ երախտապարտ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա Հայոց ցեղասպանության տարիներին եւ հետագայում բռնագաղթած հայերի նկատմամբ սիրիացի ժողովրդի ցուցաբերած հոգատարությունը:
Արշակ Փոլադյանը ընդգծել է նաեւ 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից տուժածներին եւ 1990-ականներին տնտեսական եւ էներգետիկ ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով Սիրիայի կողմից տրամադրված օժանդակությունը: Նա նշել է, որ այսօր Հայաստանը փորձում է իր ուժերի ներածին չափով օգնության ձեռք մեկնել սիրիացի ժողովրդին:
Հայաստանի դեսպանը տեղեկացրել է, որ մեկնարկել է սիրիական «Աջնիհաթ աշ-Շամ» ավիաընկերության Երեւան-Դամասկոս կանոնավոր ուղիղ չվերթը:

Запущен прямой рейс Ереван-Дамаск - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Сирии Аршак Поладян встретился в Дамаске с председателем Народного собрания Сирии Хадией Аббас.
Согласно сообщению МИД Армении, Хадия Аббас отметила, что высоко оценивает отношения двух государств.
Аршак Поладян подчеркнул, что армяно-сирийские отношения имеют вековую историю и могут быть охарактеризованы как братские. Посол заявил, что благодарный армянский народ никогда не забудет помощь, оказанную сирийским народом в годы Геноцида армян и в дальнейшем.
Аршак Поладян подчеркнул также предоставленную Сирией помощь пострадавшим от землятрясения в Спитаке в 1988 г. и для преодоления экономического и энергетического кризиса в 1990-х годах. Он отметил, что сегодня Армения старается в рамках своих возможностей помогать сирийскому народу.
Посол Армении сообщил на встрече, что сирийской авиакомпанией «Аджниат Аш-Шам» запущен регулярный прямой рейс Ереван-Дамаск.