Ալիեւին ծիծաղեցրել է այն միտքը, որ Հայաստանը նորարար երկիր է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «լավ կաներ ոչ թե հեքիաթներ պատմեր ֆրանսիական ընկերություններին», այլ ուշադրությունը կենտրոնացներ «երկրի սարսափելի տնտեսական վիճակի վրա»:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Փարիզում գտնվող Ադրբեջանի նախագահը այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժման (MEDEF) բիզնես-խորհրդի անդամների հետ հանդիպելիս:
«Երբ ինձ ասացին, որ Հայաստանի նախագահը, ելույթ ունենալով MEDEF-ում մի քանի օր առաջ, փորձել է վարկաբեկել Ադրբեջանը եւ մեր երկրի տնտեսությունը, փոխանակ նրանց համոզեր ներդրումներ կատարել իր երկրում, ես զարմացա: Նա խոսում էր նորարարությունների մասին, ասում էր, որ Հայաստանը նորարարությունների երկիր է: Պարզ ասեմ՝ մենք Ադրբեջանում ծիծաղեցինք դրա վրա, որովհետեւ ասացվածք կա. «Եթե դու այդքան խելացի ես, ապա ինչո՞ւ ես այդքան աղքատ»: Այն փաստը, որ Հայաստանը բնական ռեսուրսներ չունի, չի նշանակում, որ բնակչությունը պետք է տուժի դրա հետեւանքով: Զարգացած երկրների մեծ մասը, այդ թվում եւ Ֆրանսիան, բնական ռեսուրսներ չունեն: Սակայն նրանք զարգացնում են իրենց երկրները՝ ճիշտ կառավարման, թափանցիկության, վստահելիության, ստանդարտների, կրթության, գիտելիքների եւ նորարարությունների շնորհիվ: Այնպես որ, Հայաստանի նախագահը ֆրանսիական ընկերություններին հեքիաթ պատմելու փոխարեն լավ կանի ուշադրությունը կենտրոնացնի իր երկրում տիրող սարսափելի տնտեսական վիճակի վրա, որտեղ բնակչության կեսից շատը ապագայի ոչ մի հեռանկար չունի եւ ապրում է աղքատության մակարդակից ցածր», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:

Алиева рассмешило мнение о том, что «Армения - страна инноваций» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что президенту Армении следовало не «расссказывать сказки» французским компаниям, а сосредоточить внимание «на ужасающей экономической ситуации в своей стране».
Как сообщает Trend, находяшийся с визитом в Париже президент Азербайджана сказал об этом на встрече с членами бизнес-совета Движения предприятий Франции (MEDEF).
«Когда мне сказали, что президент Армении, выступая в MEDEF несколько дней назад, пытался дискредитировать Азербайджан и его экономику вместо того, чтобы убеждать инвесторов инвестировать в свою страну, то я удивился. Он говорил об инновациях, говорил, что Армения - страна инноваций. Скажу открыто, что мы в Азербайджане над этим смеялись, потому что есть очень известное изречение – «если ты так умен, то почему так беден». Тот факт, что Армения не обладает природными ресурсами, не означает, что народ должен страдать от этого. У большинства развитых стран, включая Францию, нет природных ресурсов. Однако они развивают свои страны благодаря правильному управлению, прозрачности, надежности, стандартам, образованию, знаниям и инновациям. Поэтому пусть президент Армении, вместо того, чтобы рассказывать сказки французским компаниям, лучше сосредоточит внимание на ужасающей экономической ситуации в своей стране, где больше половины населения не имеет никаких перспектив на будущее, живет ниже уровня бедности», - сказал Ильхам Алиев.