«Լիդիան»-ը նոր մշակույթ է բերել Հայաստան, նկատել է ԱՄՆ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ առաջիկա մի քանի տարիներին «Կոնտուր Գլոբալ» եւ «Լիդիան» ընկերությունների ներդրումները Հայաստանում կկազմեն $‌ 0.5 միլիարդ:
«2016թ. «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությունն ավարտին հասցրեց Որոտանի հիդրոկասկադի ակտիվների ձեռքբերման գործընթացը, եւ այժմ այն ամենախոշոր եզակի ամերիկյան մասնավոր ներդրումն է Հայաստանում եւ առաջին ամերիկյան ներդրումը երկրի էներգահամակարգում: «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությունը պլանավորում է առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում ներդնել ավելի քան 70 միլիոն ԱՄՆ դոլար եւ նաեւ առաջիկայում ստեղծել մոտ 150 աշխատատեղ:
ԱՄՆ-ի հետ առնչվող մեկ այլ ընկերություն՝ «Լիդիան Ինթերնեյշնլը», 2016թ. սկսեց Ամուլսարի հանքավայրի շինարարական աշխատանքները: 2018թ. Ամուլսարը, թերեւս, կլինի բաժնետիրական կապիտալում կատարված ամենախոշոր ամերիկյան ներդրումը Հայաստանում, իսկ 2016-18թթ. շինարարական աշխատանքներին կուղղվի շուրջ 370 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այդ աշխատանքների եռուն շրջանում մինչեւ 1.300 աշխատատեղեր կլինեն, իսկ ուղղակիորեն «Լիդիան Հայաստան» ընկերությունում հանքավայրի շահագործման 10 տարիների ընթացքում կաշխատի 700 հոգի: Ուրախությամբ ուզում եմ փաստել, որ առաջին անգամ Հայաստանում եւ հանքարդյունաբերության ոլորտում կատարվել է Բնապահպանական ու սոցիալական ազդեցության գնահատում Ամուլսարի վերաբերյալ, որը լիովին համապատասխանում է Համաշխարհային բանկի եւ Եվրոպական զարգացման ու վերակառուցման բանկի սահմանած ստանդարտներին» - ասել է Ռիչարդ Միլսը՝ փետրվարի 1-ին հանդես գալով Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատի ներկայացուցիչների առջեւ:
Երկու ընկերությունն էլ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության օրինակելի մոդել են՝ տեղական համայնքների հետ իրենց աշխատանքի միջոցով, եւ դրա հետ մեկտեղ նրանք նաեւ խրախուսել են այս մշակույթի զարգացմանը հայկական ընկերությունների շրջանում, շեշտել է ԱՄՆ դեսպանը:

Yerevan. /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said that ContourGlobal and Lydian’s investments in Armenia will amount to about half a billion dollars over the next few years.
“ContourGlobal completed the acquisition of the assets of the Vorotan hydroelectric facility in 2016, and now represents the largest single U.S. private investment in Armenia’s history and the first U.S. investment in Armenia’s energy sector. In addition, ContourGlobal plans to invest more than 70 million dollars over the next several years – and create about 150 near-term jobs.
Meanwhile, another U.S.-affiliated firm, Lydian International, started the construction of its Amulsar mining project in 2016. By 2018, Amulsar will likely represent the largest U.S. equity investment in Armenia, with construction costs estimated at 370 million dollars from 2016 to 2018. During the peak construction phase up to 1,300 jobs will be secured, while 700 people will be employed directly by Lydian Armenia during 10 years of production. I am happy to report that in a first for Armenia and mining operations here, Amulsar’s Environmental and Social Impact Assessment has been deemed fully compliant with standards set by the World Bank and the European Bank for Reconstruction and Development,” Richard Mills said during the speech he gave at the American Chamber of Commerce of Armenia on February 1.
Both companies also have been high-profile models of the concept of Corporate Social Responsibility in their respective interactions with local communities and by doing so, have encouraged its development among local Armenian companies as well, U.S. Ambassador said.