Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակը ներկայացրել է ֆիլմ, որը պատմում է մրցանակի առաջին դափնեկիր, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ Խաղաղության Տան (Maison Shalom) հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեի եւ մրցանակի երկարաժամկետ ազդեցության մասին:
Մարգարիտ Բարանկիցեն 2016թ. ստացավ բացառիկ հնարավորություն՝ $1 մլն-ի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն գործի մղած եւ ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
Բարանկիցեն ընտրեց իր գործընկերներին՝ «Բրիդերլեխ Դելեն» (Լյուքսեմբուրգ), «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» եւ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամներին:
«Ես ընտրել եմ այս երեք կազմակերպությունները, որովհետեւ գիտեմ, որ նրանք հավատում են աշխարհը փոխելու երազանքներին»,- ասում է «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն:
Այս կազմակերպությունները դրամական պարգեւի շնորհիվ արդեն հասցրել են իրականացնել մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված մանկական աղքատության վերացմանը, փախստական երեխաների եւ որբերի աջակցությանը Ռուանդայում, Եթովպիայում, Բրազիլիայում եւ Կոնգոյի Դեմոկրատական հանրապետությունում:

«Аврора» представила фильм «Мэгги помогает детям» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премия «Аврора» представила фильм «Мэгги помогает детям», который рассказывает о первом лауреате премии, основательнице приюта «Дом Шалом» (Maison Shalom) и больницы REMA в Бурунди Маргерит Баранкитс, а также долгосрочном воздействии премии.
Маргерит Баранкитс в 2016 году получила уникальную возможность номинировать на награду в размере 1 млн долларов гуманитарные организации, которые вдохновили ее на гуманитарную деятельность.
Маргерит Баранкитс выбрала своих надежных партнеров - Фонд Великого герцога и Великой герцогини Люксембурга, Фонд Жан-Франсуа Петерброка (Фонд JFP) и Фонд Bridderlech Deelen, Люксембург.
«Я выбрала эти три организации, потому что знала, что они обязательно осуществят свои мечты и изменят наш мир»,- объясняет первый лауреат премии «Аврора» Маргерит Баранкитс.
Перечисленным организациям уже удалось профинансировать в Руанде, Эфиопии, Бразилии и Демократической Республике Конго ряд проектов, которые занимаются борьбой с детской нищетой и делают более доступной помощь несовершеннолетним беженцам и сиротам, а также их реабилитацию.