Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակը ներկայացրել է ֆիլմ, որը պատմում է մրցանակի առաջին դափնեկիր, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ Խաղաղության Տան (Maison Shalom) հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեի եւ մրցանակի երկարաժամկետ ազդեցության մասին:
Մարգարիտ Բարանկիցեն 2016թ. ստացավ բացառիկ հնարավորություն՝ $1 մլն-ի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն գործի մղած եւ ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
Բարանկիցեն ընտրեց իր գործընկերներին՝ «Բրիդերլեխ Դելեն» (Լյուքսեմբուրգ), «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» եւ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամներին:
«Ես ընտրել եմ այս երեք կազմակերպությունները, որովհետեւ գիտեմ, որ նրանք հավատում են աշխարհը փոխելու երազանքներին»,- ասում է «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն:
Այս կազմակերպությունները դրամական պարգեւի շնորհիվ արդեն հասցրել են իրականացնել մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված մանկական աղքատության վերացմանը, փախստական երեխաների եւ որբերի աջակցությանը Ռուանդայում, Եթովպիայում, Բրազիլիայում եւ Կոնգոյի Դեմոկրատական հանրապետությունում:

Yerevan /Mediamax/. Aurora Humanitarian Inititative presented a film about the first Aurora Prize Laureate, founder of REMA Hospital in Burundi and Maison Shalom Marguerite Barankitse, and about the continuous impact of the prize.
In 2016 Marguerite Barankitse had the extraordinary opportunity to nominate humanitarian organizations, which helped and inspired her, to receive the USD 1 million award of the Aurora Prize.
Ms. Barankitse chose her longtime partners: Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse; Fondation Jean-François Peterbroeck; and Fondation Bridderlech Deelen.
“I chose these three organizations because I know they will follow all these dreams to change the world,” said the first Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse.
These organizations have already managed to fund a number of projects to combat child poverty and advancing aid and rehabilitation for child refugees and orphans in Rwanda, Ethiopia, Brazil and Democratic Republic of Congo.