Ադրբեջանի պատմության թանգարանն ընդդեմ «Էրմիտաժի» - Mediamax.am
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, վկայակոչելով Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան, բողոքի նամակն ուղղված է «Էրմիտաժի» տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկուն եւ սեպտեմբերի 26-29-ին կայանալիք  արեւելյան դրամագիտության միջազգային համաժողովի կազմկոմիտեին:
Նամակի հեղինակները իրենց անհամաձայնությունն են հայտնում այն բանի հետ, որ «Արեւելյան Հայաստանի (Էրիվան, Նախիջեւան, Ղարաբաղ, Գանձակ) խանությունների դրամային գործ (1747-1827)» զեկույցի հեղինակները, «հենվելով կեղծ հայկական պնդումների վրա, պատմական ադրբեջանական հողերը ներկայացնում են որպես «Արեւելյան Հայաստան»:
Նամակում նշվում է, որ «այդ պնդումները չեն համապատասխանում պատմական իրողություններին եւ հերթական հայկական սադրանքն են»:

Музей истории Азербайджана «вызвал на дуэль» Эрмитаж - Mediamax.am
Как сообщает Trend со ссылкой на Национальную академию наук Азербайджана, письмо протеста направлено директору Эрмитажа Михаила Пиотровского и оргкомитету международной конференции по восточной нумизматике, которая пройдет 26-29 сентября.
В письме выражается протест против того, что авторы доклада «Монетное дело (1747-1827) в ханствах Восточной Армении (Эривань, Нахичевань, Карабах, Гандзак)»,  «опирающиеся на фальшивые армянские утверждения, представляют исторические азербайджанские земли как «Восточная Армения»».
В письме указывается, что «эти утверждения не соответствуют исторической действительности и являются очередной армянской провокацией».