Հայազգի ականատեսը պատմել է Նիսի դեպքերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նիսում երեկ գիշերը տեղի ունեցած դաժան ահաբեկչության հետեւանքով տուժածների շրջանում կան հայեր:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ զրույցում հայտնել է Նիսում բնակվող Վահիկ Սահակյանը, այս պահի դրությամբ տեղեկություններ են շրջանառվում հայազգի երկու զոհի մասին:
«Հայտնի է, որ մեկ երիտասարդ տղամարդ է զոհվել, ով եղել է հենց դեպքի վայրում: Ինձ փոխանցել են, որ նա մարմնով փակել է իր ընտանիքի անդամներին, երբ ահաբեկիչը կրակ է բացել մարդկանց վրա: Մյուս հավանական տուժածը Արեւիկ անունով երիտասարդ կին է՝ նա աշխատում էր իմ տանը: Ծանոթներս ինձ հայտնում են, որ նա եւս եղել է հրավառության վայրում»,- Մեդիամաքսի թղթակցին հայտնել է Վահիկ Սահակյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ Նիսում ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է ՀՀ քաղաքացի։ Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կապի մեջ է զոհվածի հարազատների հետ։
Վահիկ Սահակյանը ինը տարի ապրում է Նիսում: Մոտ մեկ ամիս առաջ նա Նիսի Commander Raffali փողոցի վրա ռեստորան է բացել: Այն 50-70 մետր հեռավորության վրա է գտնվում երեկ Նիսում տեղի ունեցած ահաբեկչության վայրից:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, սարսափելի էր: Երբեւէ նման բան չէի տեսել: Ռեստորանում բազմաթիվ հաճախորդներ ունեինք, Ֆրանսիայի ազգային տոնն էին նշում: Նրանցից ոմանք ցանկացան գնալ հրավառությունը տեսնելու եւ ետ վերադառնալ՝ սուրճ խմելու: Փողոցը, որտեղ բազմաթիվ փոքրիկ բացօթյա ռեստորաններ կան, դեպքի վայրի հարեւանությամբ է գտնվում: Երբ հաճախորդներս գնացին հրավառությունը տեսնելու, 15 րոպե անց այդ նեղ փողոցով մի քանի հարյուր մարդ գլխապատառ սկսեց վազել: Մարդիկ վազում էին սեղանների, աթոռների վրայով: Ով ինչպես կարողանում, փախչում էր՝ որքան հնարավոր է ավելի հեռու»,- պատմել է Վահիկ Սահակյանը:
Նա այդ պահին մնացել է իր ռեստորանում եւ մի քանի մարդկանց ապաստան տվել ներսում:
«Մի քանի րոպե մարդիկ շարունակում էին վազել փողոցներով՝ բղավելով, թե կրակում են: Ես կրակոցի ձայներ չեմ լսել, հետո տեսանյութ տեսանք համացանցում, եւ հասկացանք, թե ինչ էր կատարվել: Երկու ժամ փակված մնացինք ռեստորանում: Հաճախորդներից ոմանք ուշագնաց եղան, մեկին ստիպված տեղափոխեցինք հիվանդանոց»,- պատմել է հայազգի ականատեսը:

Armenian witness tells about the events in Nice - Mediamax.am
“One Armenian young man is known to be killed, he had been right at the scene at that time. I am informed that he tried to cover his family members with his body when the terrorist started shooting at people. The other possible victim is a woman called Arevik. She was working at my house. My acquaintances are telling me that she also was at the firework scene”, Vahik Sahakyan told Mediamax.
Armenian Foreign Ministry informs that an Armenian was killed during Nice terrorist attack. Armenian Consulate in Marcel is in contact with the victim’s relatives.
Vahik Sahakyan has been living in Nice for 9 years. About a month ago he opened a restaurant in Commander Raffali Street. It is 50-70 meters away from the scene of terrorist attack in Nice.
“What happened yesterday was awful. I have never seen anything like that before. We had a lot of customers at the restaurant as we were celebrating French national holiday. Some of them wanted to go see the firework and come back for coffee. The street that has many small restaurants is near the scene. 15 minutes after customers had gone to see the firework, hundreds of people started running down that narrow street. People were running over tables, chairs. People were running as fast as they could and as far as they could”, Vahik Sahakyan said.
He remained in the restaurant at that point and gave shelter to a number of people.
“People were running down the street for a couple of minutes shouting that shooting is going on. I haven’t heard gunfire, we saw a video online after and understood what had happened. Some of the customers fainted, one of them had to be hospitalized”, Armenian witness said.