Հայազգի ականատեսը պատմել է Նիսի դեպքերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նիսում երեկ գիշերը տեղի ունեցած դաժան ահաբեկչության հետեւանքով տուժածների շրջանում կան հայեր:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ զրույցում հայտնել է Նիսում բնակվող Վահիկ Սահակյանը, այս պահի դրությամբ տեղեկություններ են շրջանառվում հայազգի երկու զոհի մասին:
«Հայտնի է, որ մեկ երիտասարդ տղամարդ է զոհվել, ով եղել է հենց դեպքի վայրում: Ինձ փոխանցել են, որ նա մարմնով փակել է իր ընտանիքի անդամներին, երբ ահաբեկիչը կրակ է բացել մարդկանց վրա: Մյուս հավանական տուժածը Արեւիկ անունով երիտասարդ կին է՝ նա աշխատում էր իմ տանը: Ծանոթներս ինձ հայտնում են, որ նա եւս եղել է հրավառության վայրում»,- Մեդիամաքսի թղթակցին հայտնել է Վահիկ Սահակյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ Նիսում ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է ՀՀ քաղաքացի։ Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կապի մեջ է զոհվածի հարազատների հետ։
Վահիկ Սահակյանը ինը տարի ապրում է Նիսում: Մոտ մեկ ամիս առաջ նա Նիսի Commander Raffali փողոցի վրա ռեստորան է բացել: Այն 50-70 մետր հեռավորության վրա է գտնվում երեկ Նիսում տեղի ունեցած ահաբեկչության վայրից:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, սարսափելի էր: Երբեւէ նման բան չէի տեսել: Ռեստորանում բազմաթիվ հաճախորդներ ունեինք, Ֆրանսիայի ազգային տոնն էին նշում: Նրանցից ոմանք ցանկացան գնալ հրավառությունը տեսնելու եւ ետ վերադառնալ՝ սուրճ խմելու: Փողոցը, որտեղ բազմաթիվ փոքրիկ բացօթյա ռեստորաններ կան, դեպքի վայրի հարեւանությամբ է գտնվում: Երբ հաճախորդներս գնացին հրավառությունը տեսնելու, 15 րոպե անց այդ նեղ փողոցով մի քանի հարյուր մարդ գլխապատառ սկսեց վազել: Մարդիկ վազում էին սեղանների, աթոռների վրայով: Ով ինչպես կարողանում, փախչում էր՝ որքան հնարավոր է ավելի հեռու»,- պատմել է Վահիկ Սահակյանը:
Նա այդ պահին մնացել է իր ռեստորանում եւ մի քանի մարդկանց ապաստան տվել ներսում:
«Մի քանի րոպե մարդիկ շարունակում էին վազել փողոցներով՝ բղավելով, թե կրակում են: Ես կրակոցի ձայներ չեմ լսել, հետո տեսանյութ տեսանք համացանցում, եւ հասկացանք, թե ինչ էր կատարվել: Երկու ժամ փակված մնացինք ռեստորանում: Հաճախորդներից ոմանք ուշագնաց եղան, մեկին ստիպված տեղափոխեցինք հիվանդանոց»,- պատմել է հայազգի ականատեսը:

Армянский очевидец рассказал о происшествии в Ницце - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Среди пострадавших в результате жестокого теракта, произошедшего минувшей ночью в Ницце, есть армяне.
Как в беседе с Медиамакс сообщил живущий в Ницце Вагик Саакян, на данный момент есть информация о двух армянах среди жертв теракта.
«Известно, что скончался один молодой человек, который был на месте происшествия. Мне сообщили, что он прикрыл собой членов своей семьи, когда террорист открыл огонь по собравшимся. Второй возможный пострадавший – молодая женщина по имени Аревик. Она работала у меня. Знакомые мне сообщили, что она тоже была на месте фейерверков», - сказал Вагик Саакян корреспонденту Медиамакс.
В МИД Армении сообщили, что в результате теракта в Ницце погиб один гражданин Армении. Генконсульство Армении в Марселе поддерживает связь с родными погибшего.
Вагик Саакян живет в Ницце девять лет. Около месяца назад он открыл ресторан на улице Commander Raffali в Ницце. Он находится в 50-70 метрах от места, где вчера было совершено нападение.
«То, что случилось вчера, было ужасно. Я никогда не видел ничего подобного. В ресторане у нас было множество посетителей, они отмечали национальный праздник Франции. Некоторые из них решили посмотреть фейерверк и вернуться выпить кофе. Улица, на которой расположено множество маленьких открытых ресторанов, находится недалеко от места происшествия. Через 15 минут после того, как наши посетители пошли смотреть фейерверк, по улице начали бежать сотни людей. Люди бежали по столам и стульям. Все убегали, кто как мог, насколько можно дальше», - рассказал Вагик Саакян.
В тот момент он оставался в ресторане, где приютил нескольких человек.
«Несколько минут люди продолжали бежать по улице, кричали, что стреляют. Я не слышал звуков выстрелов. Потом мы увидели видео в интернете и поняли, что произошло. Два часа мы сидели взаперти в ресторане. Некоторые из посетителей потеряли сознание, одного пришлось отвезти в больницу», - рассказал армянский очевидец.