ՀՀ ԱԳՆ-ն հորդորում է զերծ մնալ Վերին Լարսով երթեւեկելուց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ներկայում Վերին Լարսի անցակետում գտնվում է 102 բեռնատար, 40 մարդատար ավտոմեքենա եւ 2-3 ավտոբուս, ընդհանուր առմամբ՝ մոտ 345 մարդ, որոնց մեծ մասը ՀՀ քաղաքացիներ են:
Այս մասին հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից՝ վկայակոչելով ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության տվյալները:
«Իրականացված հրատապ միջոցառումների արդյունքում Վերին Լարսի անցակետում հայտնված քաղաքացիներն ապահովվել են սննդով, վրաններով եւ այլ անհրաժեշտ պարագաներով: Շարունակական աջակցություն է ցուցաբերվում նաեւ տեղի հայ համայնքային կառույցների կողմից»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Այսօր ՌԴ ԱԻՆ-ի հետ համագործակցությամբ սկսվել են Վերին Լարս անցակետում հայտնված անձանց տարհանման աշխատանքները:
«Միաժամանակ հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին՝ մինչեւ իրավիճակի ամբողջական կարգավորումը զերծ մնալ Վերին Լարսի անցակետով երթեւեկելուց»,- հայտարարել են ԱԳՆ-ում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին Թերեք գետի վարարման հետեւանքով Վերին Լարսի անցակետից մոտ 2 կմ հեռավորության վրա (Վրաստանի տարածքում) ավտոճանապարհի 500-600 մ հատված ամբողջովին փլուզվել էր, որի պատճառով փակվել էր ՌԴ-Վրաստանի սահմանային անցակետը:

Ереван /Медиамакс/. На данный момент на пропускном пункте в Верхнем Ларсе находятся 102 грузовых и 40 легковых автомобилей, а также 2-3 автобуса, которые в целом перевозят 345 человек. Большинство из них – граждане Армении.
Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении, ссылаясь на данные посольства Армении в России.
«В результате принятых экстренных мер граждане, оказавшиеся на пропускном пункте, обеспечены пищей, палатками и другими необходимыми предметами. Постоянную поддержку им оказывают и местные армянские общинные организации»,- говорится в заявлении МИД Армении.
Сегодня в сотрудничестве с МИД РФ началась эвакуация людей из КПП Верхнего Ларса.
«В то же время призываем граждан Армении избегать поездок через Верхний Ларс до полного урегулирования ситуации», - заявили в МИД.
Напомним, что 23 июня в результате половодья реки Терек примерно в 2 км от контрольно-пропускного пункта в Верхнем Ларсе (на территории Грузии) полностью разрушено 500-600 м автодороги, после чего пограничный пункт между РФ и Грузией был закрыт.