Լուսանկարը` ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր տեղի է ունեցել «Արի տուն» ծրագրի 2016թ. առաջին փուլի բացման արարողությունը:
Ծրագրի շրջանակում 2016թ. նախատեսված է 1100 սփյուռքահայ երիտասարդի այց ՀՀ:
Ծրագիրը կընթանա 8 փուլով՝ հունիսի 13-ից օգոստոսի 27-ը: Այս տարի եւս «Արի տունը» կունենա քառօրյա ճամբարային ծրագիր, որը կկազմակերպվի Ծաղկաձորում:
«Սիրելի երիտասարդներ, կատարվել է ձեր բոլորի երազանքը: Այսօր դուք մասնակցում եք մի ծրագրի, որը արդեն 7 տարվա պատմություն ունի: Ծրագիրը իր բնույթով, կազմակերպչական ողջ ծավալով, գրավում, հիացնում է մեր երիտասարդներին եւ օգնում, որ նրանք ավելի լավ ճանաչեն Հայաստանը, սիրեն Հայրենիքը՝ նորից վերադառնալու պայմանով»,- ասել է Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա կարեւորել է ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, մարզային ու համայնքային կառույցների աջակցությունը «Արի տուն» ծրագրին:
Ծրագրի առաջին փուլին կմասցնակցեն 42 պատանիներ ու աղջիկներ, որոնցից 20-ը՝ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայեր են, 22 մասնակիցները՝ ՌԴ-ից, Բելառուսից, Թուրքմենստանից եւ ԱՄՆ-ից:

Стартовала программа «Ари тун» 2016 года - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня состоялось открытие первого этапа программы «Ари тун» («Иди домой») 2016 года.
В рамках программы в 2016 году запланирован визит в Армению 1100 молодых людей из Диаспоры.
Программа будет проходить в 8 этапов с 13 июня по 27 августа. В этом году в рамках «Ари тун» в Цахкадзоре пройдет четырехдневная программа в виде летнего лагеря.
«Дорогие юноши и девушки, осуществилась ваша мечта. Сегодня вы участвуете в программе, которая существует уже 7 лет. Программа привлекает нашу молодежь, помогает ей лучше узнать Армению, полюбить Родину», - сказала министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
Она отметила важность поддержки разных ведомств, региональных и общинных структур, оказываемую программе «Ари тун».
На первом этапе программа примет 42 участника: 20 из них– сирийские армяне, переехавшие в Армению, еще 22 гости – из России, Беларуси, Туркменистана и США.