Հայաստանը «հավատով է մտնում հասունության փուլ», ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ԱՄՆ-ում հայտարարել է, որ «մեր գերխնդիրն էր կառուցել Հայաստանի հիմնասյուները ժողովրդավարության պահանջներին, իսկ տնտեսությունը` բաց շուկայական հարաբերություններին համահունչ»:
Այս մասին նախագահը հայտարարել է նախօրեին Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում ունեցած ելույթի ընթացքում:
«Ի՞նչ ենք մենք ուզում անել եւ ի՞նչ ենք անում իրականության մեջ: Միանգամից պատասխանեմ. մենք ցանկանում ենք ունենալ ավելի արդյունավետ կառավարում:
Մեր երկրի չափերն ու բնական ռեսուրսները համեստ են, իսկ մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերները` հսկայական: Մենք ստիպված ենք փոքր ուժերով մեծ խնդիրներ լուծել: Ահա այստեղ է, որ բացառիկ կարեւոր է դառնում կառավարման արդյունավետությունը: Սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարական նպատակը հենց դա է: Ավելի շատ ժողովրդավարություն, կոռուպցիայի դեմ ավելի նպատակասլաց պայքար: Այստեղ մենք ունենք լուրջ ներուժ եւ այն պետք է լիարժեքորեն իրացնենք»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ ներքին կյանքի առումով իր համար ամենամեծ ձեռքբերումը «խոսքի ազատության նկատմամբ հարգանքն է եւ ակտիվ քաղաքացիական հասարակությունը»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները բոլոր խնդիրների լուծումը առաջին հերթին տեսնում են երկրի ներսում:
«Մենք առաջին հերթին ապավինում ենք մեր ուժերին եւ հնարավորություններին: Շատ լավ գիտենք, որ ոչ ոք մեր երկիրը ավելի լավը չի դարձնելու, բացի մեզնից:
Ավելի բարեկեցիկ եւ ավելի ազատ երկիր ունենալու մեր երազանքը իրականացնելու պարտականությունը մերն է:
…Մենք դեռեւս անցնելու ճանապարհ ունենք կայուն ժողովրդավարության հասնելու համար: Սակայն այս 25 տարվա ձեռքբերումներով մենք ամփոփում եւ փակում ենք մեր պատմության, այսպես ասած, «նորանկախ պետության» էջը եւ հավատով ենք մտնում «հասունության» փուլ»,- ամփոփել է ելույթը ՀՀ նախագահը:

Армения «с верой вступает в этап зрелости», сказал Серж Саргсян
Ереван /Медиамакс/. Президент Серж Саргсян заявил в США, что для страны «сверхзадачей является строительство столпов Армении в соответствии с требованиями демократии, и экономики – в соответствии с рыночными отношениями».
Президент Армении заявил об этом накануне в ходе выступления в Гарвардской школе управления им. Кеннеди.
«Что мы хотим сказать, и что делаем в действительности? Отвечу сразу: мы хотим иметь более эффективное управление.
У нашей страны скромные размеры и природные ресурсы, а стоящие перед нами вызовы  огромны. Мы вынуждены решать большие проблемы малыми силами. И здесь исключительную важность получает эффективность управления. Стратегическая цель конституционных реформ именно в этом. Больше демократии, более целенаправленная борьба против коррупции. Здесь у нас есть серьезный потенциал, и мы должны полноценно использовать его», - сказал Серж Саргсян.
Президент Армении подчеркнул, что в плане внутренней жизни самым большим достижением для него является «уважение к свободе слова и активное гражданское общество».
По словам Сержа Саргсяна, власти Армении видят решения всех проблем страны в первую очередь внутри страны.
«В первую очередь мы рассчитываем на свои силы и возможности. Мы прекрасно понимаем, что никто кроме нас не сделает нашу страну лучше. Ответственность за то, чтобы наша страна была более благополучной и свободной, лежит на нас.
… Нам предстоит еще идти к достижению стабильной демократии. Однако достижениями этих 25 лет мы подводим итоги и закрываем в нашей истории страницу, так сказать, «нового независимого государства» и с верой вступаем в «этап зрелости»», - заключил свое выступление президент Армении.