Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիաների ինստիտուտում, որի ընթացքում անդրադարձել է անվանի տնտեսագետ, ծագումով հայ Տարոն Աճեմօղլուի աշխատանքներին:
«Այս հաստատության վերջին տարիների աչքի ընկնող ներկայացուցիչներից մեկն է Տարոն Աճեմօղլուն, ում տեսական աշխատանքը մեծ ճանաչում գտավ ամենուր: Նրա աշխատանքի հիմնական փաստարկներից մեկն այն է, որ տնտեսական բարեկեցությունն էապես կախված է ինստիտուցիոնալ զարգացումից, իսկ ավելի հստակ՝ տնտեսական եւ քաղաքական հաստատությունների համընդգրկունությունից: Հենց այդ ինստիտուտների շնորհիվ է հնարավոր հաղթահարել աղքատությունը եւ հասարակությունը պատուհասող մյուս չարիքները:
Այս փաստարկի հիմնավորվածության մեջ մենք համոզվել ենք մեր սեփական փորձի վրա: Շատ դժվար է իրականացնել որեւէ բարեփոխում, եթե հասարակության մեջ սասանված է հավատը արդարության հանդեպ, եթե հասարակական ինստիտուտները չեն արտացոլում հասարակության իրական իղձերը: Շատ դժվար է պատկերացնել ինստիտուտներն այն պարագայում, երբ մարդիկ չեն հավատում դրանց արդյունավետությանը, իրավունքի գերակայությանը եւ օրենքի առջեւ բոլորի հավասարությանն՝ առանց որեւէ խտրականության», - ասել է Հայաստանի ղեկավարը:
«Սակայն ովքե՞ր են կայացնում հաստատությունները, եթե ոչ մարդիկ: Իմ անցած ողջ քաղաքական ուղու ընթացքում ես երբեք Հայաստանի քաղաքացիների՝ վառ ու բացառիկ անհատականություններ լինելու մեջ չեմ երբեք կասկածել: Այժմ եկել է պահը, երբ այդ ստեղծագործական ներուժը լուրջ արդյունքներ պետք է տա:
Ես երազում եմ այն Հայաստանի մասին, որտեղ ուժեղ եւ կայացած անհատները ջանք ու եռանդ չեն խնայում պետական եւ հասարակական կայուն հաստատություններ ստեղծելու համար: Իսկ դա իրականություն է դառնալու միայն այն պարագայում, երբ նրանք համոզվեն, որ այդ հաստատությունները իրենցից յուրաքանչյուրի սեփականությունն են: Իմ այս պատկերացումը գաղտնիք չէ որեւէ մեկի համար: Ավելին, այն իրականություն դարձնելու համար հետեւողական աշխատանք ենք կատարում Հայաստանում:
Վերջերս մենք էական փոփոխություններ ենք մտցրել մեր Սահմանադրության մեջ: Այս առումով գալիք մեկուկես-երկու տարիները խիստ կարեւոր են լինելու, քանի որ մեր պետությունը համակարգային փոփոխություն է ապրում:
Վստահ եմ, որ այդ աշխատանքը լինելու է արգասաբեր եւ տեսանելի մեր ժողովրդի համար: Դրա գրավականը ոչ միայն մեր քաղաքական կամքն է, այլեւ Հայաստանի քաղաքացին՝ նախաձեռնող, ձգտող, հայրենիքին նվիրված: Դրա գրավականն է Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու դրսեւորած կամքը: Մենք բոլորս այդ ձեռնարկի համասեփականատերերն ենք:
Հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք նաեւ մեր փորձով ապացուցել Տարոն Աճեմօղլուի տեսական աշխատանքի իսկությունը: Նաեւ հուսով եմ, որ նա անպայման կարժանանա տնտեսագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի՝ կրկին հռչակ բերելով այս հոյակապ ինստիտուտին», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan held a speech at Massachusetts Institute of Technology, mentioning the works of renowned economist of Armenian descent Daron Acemoglu.
“One of this institute’s distinguished representatives of recent years is Daron Acemoglu, whose theoretical work met wide recognition in the world. One of essential arguments in his works indicates that economic welfare directly depends on institutional development, particularly on mutual involvement of economic and political institutes. It is owing to these institutes that we can end poverty and other evils ailing the people.
We proved the validity of this argument with our own experience. It’s very difficult to implement any reforms if people lost faith in justice, if public institutions don’t reflect what people really wish. It’s very difficult to picture institutes if people don’t believe in their poductivity, in priority of rights and everyone’s equality before the law without discrimination,” said Armenian President.
“However, who makes institutions if not people? I have never doubted that Armenians are bright and exceptional persons through my entire career in politics. Now it is time for that significant creative potential to bring results.
I dream about Armenia where strong and successful individuals spare no efforts and enthusiasm to create sustainable state and public institutions. That dream will come true only when people are sure that those institutions belong to them. This vision of mine is not a secret for anybody. Moreover, we consecutively work to make it real in Armenia.
We made essential changes in our Constitution recently. In this regard, the next one and a half - two years will be extremely important, as our state is undergoing a system change.
I am convinced that this work will be productive and visible for our people. The guarantee for that is not only our political will, but also Armenian citizens, the enterprising, eager, devoted to their homeland Armenians. The guarantee for that is political will of every Armenian citizen. We all co-own this guideline.
I hope that we’ll be able to prove through our experience the rightness of Daron Acemoglu’s theoretical work as well. I also hope that he receives Nobel Prize in Economics, once again glorifying this grand institute,” said Armenian President.