Թմրանյութը Հայաստանից հասնում է Ավստրալիա, գրում է Սիդնեյի թերթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալական The Sydney Morning Herald հոդված է հրապարակել Ավստրալիա մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոցի ներկրման մասին, որտեղ հիշատակվում է նաեւ Հայաստանը:
Ըստ պարբերականի, Ավստրալիա մեծ քանակությամբ մեթամֆետամինի ներկրումն իրականացվում եւ վերահսկվում է իտալական մաֆիայի կողմից, որն էլ համագործակցում է հայ եւ իսպանացի միջնորդների հետ:
2014թ. Ավստրալիայի Վիկտորիա նահանգի օրենսդիր մարմնի թմրամիջոցների եւ հանցագործությունների կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից անցկացված հետաքննության շրջանակում բրիտանացի քրեագետ Աննա Սերգին, որը սերտ համագործակցել է Իտալիայի մաֆիայի դեմ պայքարում իրավապահ կառույցների հետ, ասել էր հետեւյալը.
«Մեր կողմից հայտնաբերված դեպքերում մեթամֆետամինի ներկրումը դեպի Ավստրալիա հիմնականում իրականացվել է իտալացիների կողմից եւ դրա ներկրման ուղիները գալիս են Հայաստանից, որտեղից էլ դրանք տեղափոխվում են Բիլբաո (Իսպանիա), իսկ այնուհետեւ այնտեղից ուղարկվում են Պրահա կամ Ֆրանկֆուրտ, որտեղից էլ առաքվում են դեպի Ավստրալիա»:
Ըստ քրեագետի՝ իտալացի իրավապահները տեղյակ են, որ մեթամֆետամինի տեղափոխումը Հայաստանից դեպի Ավստրալիա իրականացվում է Կալաբրիայում գործող մաֆիայի կողմից:
Մեդիամաքսը ավստրալիական թերթի այս հրապարակման վերաբերյալ հարցում է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն եւ կներկայացնի պատասխանը ստանալուն պես:

Наркотики поступают в Австралию через Армению, пишет газета - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Австралийская газета The Sydney Morning Herald опубликовала статью о поставках метамфитамина в Австралию, в которой упоминается Армения.
Как сообщает издание, большие партии метамфитамина ввозит и контролирует в Австралии итальянская мафия, которая работает с армянскими и испанскими посредниками.
В 2014 году комиссия по борьбе с преступностью и наркотиками законодательного органа австралийского штата Виктория провела расследование, в рамках которого британский криминалист Анна Серги, тесно сотрудничавшая с итальянскими службами по борьбе с мафией, сказала следующее:
«В раскрытых нами случаях метамфитамин ввозили в Австралию в основном итальянцы, которые  в качестве транзитного пункта использовали Армению. Оттуда груз доставлялся в Бильбао (Испания), а затем в Прагу или Франкфурт, и оттуда - в Австралию».
По словам криминалиста, итальянские правоохранители осведомлены, что переброску метамфитамина из Армении в Австралию осуществляет калабрийская мафия.
Медиамакс направил запрос в связи с данной публикацией в полицию Армении, и опубликует полученный ответ.