Թմրանյութը Հայաստանից հասնում է Ավստրալիա, գրում է Սիդնեյի թերթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալական The Sydney Morning Herald հոդված է հրապարակել Ավստրալիա մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոցի ներկրման մասին, որտեղ հիշատակվում է նաեւ Հայաստանը:
Ըստ պարբերականի, Ավստրալիա մեծ քանակությամբ մեթամֆետամինի ներկրումն իրականացվում եւ վերահսկվում է իտալական մաֆիայի կողմից, որն էլ համագործակցում է հայ եւ իսպանացի միջնորդների հետ:
2014թ. Ավստրալիայի Վիկտորիա նահանգի օրենսդիր մարմնի թմրամիջոցների եւ հանցագործությունների կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից անցկացված հետաքննության շրջանակում բրիտանացի քրեագետ Աննա Սերգին, որը սերտ համագործակցել է Իտալիայի մաֆիայի դեմ պայքարում իրավապահ կառույցների հետ, ասել էր հետեւյալը.
«Մեր կողմից հայտնաբերված դեպքերում մեթամֆետամինի ներկրումը դեպի Ավստրալիա հիմնականում իրականացվել է իտալացիների կողմից եւ դրա ներկրման ուղիները գալիս են Հայաստանից, որտեղից էլ դրանք տեղափոխվում են Բիլբաո (Իսպանիա), իսկ այնուհետեւ այնտեղից ուղարկվում են Պրահա կամ Ֆրանկֆուրտ, որտեղից էլ առաքվում են դեպի Ավստրալիա»:
Ըստ քրեագետի՝ իտալացի իրավապահները տեղյակ են, որ մեթամֆետամինի տեղափոխումը Հայաստանից դեպի Ավստրալիա իրականացվում է Կալաբրիայում գործող մաֆիայի կողմից:
Մեդիամաքսը ավստրալիական թերթի այս հրապարակման վերաբերյալ հարցում է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն եւ կներկայացնի պատասխանը ստանալուն պես:

Drugs are trafficked into Australia from Armenia, Sydney paper claims - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Australian The Sydney Morning published an article on trafficking of methamphetamine into Australia, which also mentions Armenia.
According to the paper, supply of large quantities of methamphetamine into Australia is trafficked and controlled by Italian mafia that collaborates with Armenian and Spanish “brokers”.
British-based criminologist Anna Sergi, who worked closely with Italian anti-Mafia investigators, stated the following in the framework of the inquiry conducted by the Parliament of Victoria’s Law Reform, Drugs and Crime Prevention Committee in 2014:
“The channels to Australia for methamphetamines that we found to have been organised by Italians generally go from Armenia, where they are transported ... to Bilbao (Spain), and then on flights from Prague and Frankfurt, they are ... shipped to Australia.”
According to the criminologist, Italian investigators knew the trafficking of methamphetamines from Armenia to Australia was controlled by the Calabrian Mafia.
Mediamax sent a request to Armenian Police regarding this publication of the Australian newspaper, and will present the answer as soon as it arrives.