Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջիկայում հանդիպելու է ամերիկահայ գիտնականների հետ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանում (MIT):
Այդ մասին նա ասել է մարտի 16-ին՝ ելույթ ունենալով Կիպրոսի համալսարանում:
«Մի քանի օրից ես այցելելու եմ Միացյալ Նահանգներ եւ ի թիվս այլ միջոցառումների՝ մի մեծ հանդիպում ենք անցկացնելու «Լույս»-ի ուսանողների եւ ամերիկահայ գիտնականների հետ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանում` հնարավորություն ընձեռելով իրենց շփվել միմյանց հետ, ստեղծել մասնագիտական եւ ակադեմիական կապեր եւ գործընկերություն»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
«Հայաստանը, 2005 թվականին անդամակցելով Բոլոնիայի գործընթացին, իր համար համագործակցային նոր հնարավորությունների հարթակ ձեւավորեց եվրոպական տարածքի հետ եւ ստացավ միջազգային փորձառությունը լավագույնս կիրառելու նոր մեխանիզմներ: Այս առումով, ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում գործում է «Աշխարհի միացյալ քոլեջներ» կրթական ցանցի մաս կազմող Դիլիջանի միջազգային դպրոցը։ Այն իր հարկի տակ է միավորում աշխարհի մոտ 60 երկրից ժամանած 100 ուսանողի»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Լույս» հիմնադրամի կրթական ծրագրի մեկնարկի պահին աշխարհի 20 լավագույն բուհերում սովորում էր Հայաստանի ընդամենը 8 քաղաքացի:
«Անցած 8 տարվա ընթացքում մենք ունեցանք աշխարհի 10 լավագույն բուհերն ավարտած ավելի քան 200 ուսանող, այս պահին այդ բուհերում սովորում է ավելի քան 100 ուսանող»,- ասել է նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретится с учеными-армянами в Массачусетском технологическом университете (MIT).
Об этом он сказал 16 марта, выступая в Университете Кипра.
«Через несколько дней я посещу Соединенные Штаты, и в числе других мероприятий в Массачусетском технологическом университете мы проведем встречу студентов «Луйс» с учеными-армянами США. Она даст возможность им пообщаться, установить профессиональные и академические связи», - сказал президент Армении.
«Присоединившись к Болонскому процессу в 2005 году, Армения сформировала для себя новую площадку для сотрудничества с европейским пространством и приобрела новые механизмы для оптимального применения мирового опыта. В этом плане я рад, что в Армении действует Дилижанская международная школа, которая является частью образовательной сети «Объединенные колледжи мира». Она объединяет 100 студентов из около 60 стран», - отметил президент Армении.
Серж Саргсян сказал, что на момент старта образовательной программы фонда «Луйс» в лучших университетах мира учились всего 8 граждан Армении.
«За прошедшие же 8 лет у нас было более 200 студентов, окончивших 10 лучших университетов мира, а на данный момент в них учится более 100 студентов», - сказал президент.