Ամալ Քլունին հերքել է Բաքվի պնդումները իր հայկական ծագման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փաստաբան եւ իրավապաշտպան Ամալ Քլունին հերքել է Ադրբեջանի պնդումները իր հայկական ծագման մասին:
Ադրբեջանցի պաշտոնյաները եւ լրատվամիջոցները վերջերս հայտարարել էին, որ Ամալ Քլունին հայկական արմատներ ունի եւ հենց դրանով է պայմանավորված նրա որոշումը միջազգային ատյաններում Ադրբեջանում բանտարկված լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի շահերը պաշտպանելու մասին:
«Չեմ հասկանում, թե ինչպես պատկանելիությունը այս կամ այն ազգին կարող է որեւէ կերպով վարկաբեկել ինձ: Ես հայկական արմատներ չունեմ, բայց չեմ հասկանում, թե ինչու դա պետք է դեր խաղա», - ասել է Ամալ Քլունին Ազատություն ռադիոկայանին տված գրավոր հարցազրույցում:
«Այն փաստը, որ ես ներկայացրել եմ Հայաստանը Եվրոպական դատարանում, ինձ հայ չի դարձնում: Միջազգային դատարանում Կամբոջայի շահերի պաշտպանությունը եւ իմ խորհրդատվությունը Հունաստանի կառավարությանը եւս ինձ կամբոջացի կամ հույն չի դարձրել», - շարունակել է Ամալ Քլունին:
Ինքը՝ Խադիջա Իսմայիլովան «Ազատությանը» հայտնել է, որ որոշել է իր պաշտպանությունը վստահել Ամալ Քլունիին, քանի որ նա նախկինում պաշտպանել է լրագրողներին եւ հաջողության է հասել: «Ես չեմ հարցրել նրան իր ծագման մասին, քանի որ քաղաքակիրթ երկրներում նման հարցեր չեն տալիս», - նշել է նա:
Խոսելով Իսմայիլովայի բանտարկության մասին, Ամալ Քլունին ասել է, որ Ադրբեջանի «կառավարությունը չարաշահում է իր լիազորությունները այն լրագրողներին լռեցնելու համար, որոնք քննադատում են իշխող ռեժիմը»:
«Կարեւոր է պայքարել լրագրողների իրավունքների համար, որպեսզի աշխարհն իմանա, թե ինչ է կատարվում նրանց երկրներում», - ասել է փաստաբանը:

Ереван /Медиамакс/. Адвокат и правозащитник Амаль Клуни опровергла утверждения Баку о своем армянском происхождении.
Азербайджанские высокопоставленные лица и журналисты в последнее время заявляли об армянском происхождении Амаль Клуни и именно этим объясняли ее решение защищать в международных инстанциях заключенную в Азербайджане журналистку Хадиджу Исмаилову.
«Не понимаю, как принадлежность к той или иной нации может каким-то образом компрометировать меня. У меня нет армянских корней, но я не понимаю, какую роль это может играть», - сказала Амаль Клуни в письменном интервью радиостанции «Свобода».
«Тот факт, что я представляла Армению в Европейском суде, не делает меня армянкой. Защита интересов Камбоджи в международном суде или предоставление консультаций правительству Греции также не сделали меня камбоджийкой или гречанкой», - продолжила Амаль Клуни.
Сама Хадиджа Исмаилова сообщила «Свободе», что решила доверить свою защиту Амаль Клуни, поскольку в прошлом она успешно защищала журналистов. «Я не спрашивала ее о ее происхождении, потому что в цивилизованных странах таких вопросов не задают», - отметила она.
Комментируя заключение Исмаиловой, Амаль Клуни сказала, что «правительство Азербайджана злоупотребляет своими полномочиями и пытается заставить молчать журналистов, критикующих правящий режим».
«Важно бороться за права журналистов, чтобы мир знал, что происходит в их странах», - сказала адвокат.