Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ում հրատարակվել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) դասախոս, պատմաբան Լեռնա Էկմեկչիօղլուի «Հայաստանի վերականգնումը. Պատկանելիության սահմանափակումները Թուրքիայում ցեղասպանությունից հետո» գիրքը:
Սթենֆորդի համալսարանի կողմից հրատարակված գիրքը հեղինակի խորքային հետազոտությունն է Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների եւ դրանից հետո Թուրքիայում մնացած հայերի մասին:
Հեղինակն անդրադառնում է Առաջին աշխարհամարտից հետո Թուրքիայում հայերի վիճակին՝ նկարագրելով, թե ինչպես են այդ երկրում հայերին վերաբերում որպես դավաճանների:
Աշխատության մեջ հեղինակը պատմում է այդ ժամանակաշրջանի Թուրքիայում հայկական շրջանակների հանրային գործիչների մասին, ինչպես Ստամբուլում տպագրվող «Հայ կին» ամսագրի խմբագիր Հայկանուշ Մարկն է: Նա մարմնավորում է հայ կնոջ կերպարը, որը բարդ ժամանակաշրջանում առանցքային դեր է խաղում հայ մշակույթի, ինքնության եւ ավանդույթների պահպանման գործում:
Լեռնա Էկմեկչիօղլուն դստրերի հետ
Հայկանուշ Մարկը հանդես էր գալիս նաեւ ի պաշտպանություն կանանց իրավունքների: Այսպիսով, հեղինակը փորձել է ներկայացնել այդ ժամանակաշրջանում հայ կանանց դերակատարումը Թուրքիայում հայկական ինքնության պահպանման գործում:
Լինելով ազգությամբ հայ՝ Լեռնա Էկմեկչիօղլուն ընդգծում է, որ ներկայիս Թուրքիայում իր պես բազմաթիվ հայերին չեն թույլատրում դասավանդել դպրոցներում՝ ազգային պատկանելիության պատճառով:
«Այն պատմությունը, որն ինձ դասավանդել են դպրոցում, ամբողջությամբ հակասում էր այն պատմությանը, որի մասին ինձ պատմում էին տանը: Ես մեծացել եմ մի ընտանիքում, որտեղ խոսում էին այդ դեպքերի մասին եւ ջանքեր գործադրում՝ արթուն պահելու մեր հիշողությունը»,- նշում է հեղինակը:
Հեղինակը նաեւ ասել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից հետո Թուրքիայում աննախադեպ քննարկումներ են ծավալվում կատարվածի եւ այդ երկրում հայերի ներկայության մասին:

“Recovering Armenia: The Limits of Belonging in Post-Genocide Turkey” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Lerna Ekmekcioglu, Associate Professor of History and Women's Studies at Massachusetts Institute of Technology, published a book titled “Recovering Armenia: The Limits of Belonging in Post-Genocide Turkey” in the U.S.
Published by Stanford University Press the book is an in-depth study of the results of the Armenian Genocide and the Armenians who remained in Turkey after that.
The author talks about the Armenian’s status in Turkey after the First World War, describing how the Armenians were treated as traitors.
The author tells about Armenian public figures of that era in Turkey, such as Hayganush Mark, an editor of the influential journal Hay Gin. These public figures articulated an Armenianess sustained through gendered differences, and women came to play a central role preserving traditions, memory, and the mother tongue within the home.
Hayganush Mark was also a feminist. Thus, the author tries to present the Armenian women’s role in maintaining their identity in Turkey.
Lerna Ekmekcioglu with daughters
Being an Armenian, Ekmekcioglu points out in the book how ethnic Armenians such as herself are still not permitted to teach in certain types of schools in Turkey, and they believe they have long been misrepresented in accounts of the nation’s past.
“The version of history I received at school and what I learned at home were really the opposite of one another. I come from a family who talked about these things. There are many families who didn’t. There was a conscious effort to keep this memory alive for us”, the author mentions.
The author also said that the 100th anniversary of the genocide’s beginning has sparked an unprecedented level of discussion of it in Turkey about what happened and about the ongoing Armenian presence in the country.