Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ում հրատարակվել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) դասախոս, պատմաբան Լեռնա Էկմեկչիօղլուի «Հայաստանի վերականգնումը. Պատկանելիության սահմանափակումները Թուրքիայում ցեղասպանությունից հետո» գիրքը:
Սթենֆորդի համալսարանի կողմից հրատարակված գիրքը հեղինակի խորքային հետազոտությունն է Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների եւ դրանից հետո Թուրքիայում մնացած հայերի մասին:
Հեղինակն անդրադառնում է Առաջին աշխարհամարտից հետո Թուրքիայում հայերի վիճակին՝ նկարագրելով, թե ինչպես են այդ երկրում հայերին վերաբերում որպես դավաճանների:
Աշխատության մեջ հեղինակը պատմում է այդ ժամանակաշրջանի Թուրքիայում հայկական շրջանակների հանրային գործիչների մասին, ինչպես Ստամբուլում տպագրվող «Հայ կին» ամսագրի խմբագիր Հայկանուշ Մարկն է: Նա մարմնավորում է հայ կնոջ կերպարը, որը բարդ ժամանակաշրջանում առանցքային դեր է խաղում հայ մշակույթի, ինքնության եւ ավանդույթների պահպանման գործում:
Լեռնա Էկմեկչիօղլուն դստրերի հետ
Հայկանուշ Մարկը հանդես էր գալիս նաեւ ի պաշտպանություն կանանց իրավունքների: Այսպիսով, հեղինակը փորձել է ներկայացնել այդ ժամանակաշրջանում հայ կանանց դերակատարումը Թուրքիայում հայկական ինքնության պահպանման գործում:
Լինելով ազգությամբ հայ՝ Լեռնա Էկմեկչիօղլուն ընդգծում է, որ ներկայիս Թուրքիայում իր պես բազմաթիվ հայերին չեն թույլատրում դասավանդել դպրոցներում՝ ազգային պատկանելիության պատճառով:
«Այն պատմությունը, որն ինձ դասավանդել են դպրոցում, ամբողջությամբ հակասում էր այն պատմությանը, որի մասին ինձ պատմում էին տանը: Ես մեծացել եմ մի ընտանիքում, որտեղ խոսում էին այդ դեպքերի մասին եւ ջանքեր գործադրում՝ արթուն պահելու մեր հիշողությունը»,- նշում է հեղինակը:
Հեղինակը նաեւ ասել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից հետո Թուրքիայում աննախադեպ քննարկումներ են ծավալվում կատարվածի եւ այդ երկրում հայերի ներկայության մասին:

Издана книга об армянах, оставшихся в Турции после 1915 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В США издана книга преподавателя Массачусетского технологического института (MIT), историка Лерны Экмекчиоглу «Восстановление Армении: ограничение принадлежности в Турции после геноцида».
Изданная Стэнфордским университетом книга является исследованием о последствиях Геноцида армян и жизни армян, оставшихся в Турции после Геноцида.
Автор касается положения армян в Турции после Первой Мировой войны, отмечая, что к ним относились как к предателям.
Автор рассказывает об армянских общественных деятелях в Турции, в частности, о редакторе издававшегося в Стамбуле журнала «Армянская женщина» Айкануш Марк. Она воплощает образ армянской женщины, которая в самые тяжелые времена играла ключевую роль в сохранении армянской культуры, самобытности и традиций.
Айкануш Марк выступает и в защиту прав женщин. Таким образом, автор постаралась представить роль армянских женщин в деле сохранения армянской идентичности в тот период.
Лерна Экмекчиоглу с дочерьми
Будучи армянкой по национальности, Лерна Экмекчиоглу подчеркивает, что в современной Турции многим армянам не позволяют преподавать в школах из-за национальной принадлежности.
«История, которую мне преподавали в школе, полностью противоречила тому, что мне рассказывали дома. Я выросла в семье, в которой говорили о тех событиях и старались сохранить память о них», - говорит автор.
Она также отметила, что после 100-летия Геноцида армян в Турции начались беспрецедентные обсуждения вокруг трагедии, а также присутствия в стране армян.