Լուսանկարը` Fund for Armenian Relief
1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով ավերված երաժշտական դպրոցի նոր շենքը կառուցվել էր Հայ օգնության ֆոնդի, Մեդիամաքսի եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության կողմից իրականացված Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock համատեղ նախագծի շրջանակներում՝ բրիտանական ռոքի լեգենդներ Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի ակտիվ մասնակցությամբ:
Դպրոցի նոր շենքի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ 2013 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Իէն Գիլանի, Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դիի մասնակցությամբ: Նույն այդ ժամանակ Իէն Գիլանը եւ Ջոն Դին այցելեցին UWC Dilijan-ի շինհրապարակ, որն իր առաջին ուսանողներին ընդունեց 2014թ. սեպտեմբերին:
2015թ. ընթացքում Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի սաները Հայ օգնության ֆոնդի աջակցությամբ հանդես եկան Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված համերգաշարով: Համերգներ կայացան Գյումրիում, Էջմիածնում, Չարենցավանում, Ստեփանավանում եւ Հովհաննես Թումանյանի հայրենիքում՝ Դսեղ գյուղում:
UWC Dilijan-ում կայացած համերգը վերջինն էր ընթացիկ տարում, սակայն դպրոցի ղեկավարությունը նախատեսում է շարունակել համերգները նաեւ 2016 թվականին:
Համերգի մեկնարկից առաջ Հայ օգնության ֆոնդի ներկայացուցիչ Մարգարիտ Փիլիպոսյանը UWC Dilijan-ի ուսանողներին եւ դասախոսներին ներկայացրել է դպրոցի վերակառուցման պատմությունը:

Фото: Fund for Armenian Relief
Новое здание музыкальной школы, разрушенной в результате Спитакского землетрясения 1988 года, было построено в рамках совместного проекта Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock, реализованного Фондом армянской помощи, Медиамакс и австралийской организации Do Something при активном участии легенд британского рока - Иэна Гиллана (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath).
Церемония открытия нового здания школы прошла в сентябре 2013 года с участием президента Армении Сержа Саргсяна, Иэна Гиллана, создателя проекта Rock Aid Armenia Джона Ди.
Тогда же Иэн Гиллан и Джон Ди посетили строительную площадку колледжа UWC Dilijan, который принял первых студентов осенью 2014 года.
В течение 2015 года ученики музыкальной школы N 6 Гюмри при поддержке Фонда армянской помощи выступили с серией концертов, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. Концерты состоялись в Гюмри, Эчмиадзине, Чаренцаване, Степанаване и в деревне Дсех - на родине великого армянского поэта и гуманиста Ованнеса Туманяна.
Концерт в UWC Dilijan стал последним в этом году, но руководство школы планирует продолжить выступления в 2016 году.
Перед началом концерта представитель Фонда армянской помощи Маргарита Пилипосян рассказала студентам и преподавателям UWC Dilijan историю восстановления школы.