Լուսանկարը` Fund for Armenian Relief
1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով ավերված երաժշտական դպրոցի նոր շենքը կառուցվել էր Հայ օգնության ֆոնդի, Մեդիամաքսի եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության կողմից իրականացված Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock համատեղ նախագծի շրջանակներում՝ բրիտանական ռոքի լեգենդներ Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի ակտիվ մասնակցությամբ:
Դպրոցի նոր շենքի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ 2013 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Իէն Գիլանի, Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դիի մասնակցությամբ: Նույն այդ ժամանակ Իէն Գիլանը եւ Ջոն Դին այցելեցին UWC Dilijan-ի շինհրապարակ, որն իր առաջին ուսանողներին ընդունեց 2014թ. սեպտեմբերին:
2015թ. ընթացքում Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի սաները Հայ օգնության ֆոնդի աջակցությամբ հանդես եկան Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված համերգաշարով: Համերգներ կայացան Գյումրիում, Էջմիածնում, Չարենցավանում, Ստեփանավանում եւ Հովհաննես Թումանյանի հայրենիքում՝ Դսեղ գյուղում:
UWC Dilijan-ում կայացած համերգը վերջինն էր ընթացիկ տարում, սակայն դպրոցի ղեկավարությունը նախատեսում է շարունակել համերգները նաեւ 2016 թվականին:
Համերգի մեկնարկից առաջ Հայ օգնության ֆոնդի ներկայացուցիչ Մարգարիտ Փիլիպոսյանը UWC Dilijan-ի ուսանողներին եւ դասախոսներին ներկայացրել է դպրոցի վերակառուցման պատմությունը:

Photo: Fund for Armenian Relief
The new building of the music school destroyed as a result of the Spitak earthquake in 1988 was built within of Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock joint project implemented by Fund for Armenian Relief (FAR), Mediamax and Australian Do Something organization with active involvement of the British rock legends - Ian Gillan (Deep Purple) and Tony Iommi (Black Sabbath).
The opening ceremony of the new music school premises was held in September 2013 and was attended by President of Armenia Serzh Sargsyan, Ian Gillan and founder of Rock Aid Armenia Jon Dee. It was at that time that Ian Gillan and Jon Dee visited the construction site of UWC Dilijan College which welcomed its first students in fall 2014.
With the support of FAR over 2015, N6 Gyumri music school pupils gave a series of concerts dedicated to the Armenian Genocide Centennial. They performed in Gyumri, Echmiadzin, Charentsavan, Stepanavan and Dsegh village - the village where great Armenian poet and humanist Hovhannes Tumanyan was born.
The concert at UWC Dilijan was this year’s last one but the school’s administration is going to continue performances in 2016 as well.
Preceding the concert, FAR representative Margarita Piliposyan told UWC Dilijan students and teachers the history of reconstruction of the school.