Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին օրերին Ռուսաստանում կտրուկ աճել է այն մարդկանց թիվը, որոնք պնդում են, թե երեւանյան բողոքի ակցիաները կազմակերպված են «Ռուսաստանի թշնամիների կողմից»:
Մեդիամաքսը հավաքել է «դավադրության տեսության» կողմնակիցների մի քանի նման կարծիք եւ ներկայացնում է դրանք առանց մեկնաբանության:
Զախար Պրիլեպին, գրող
«Այնտեղ (Հայաստանում – խմբ.) շատ ակտիվ կերպով (այդ թվում՝ գաղափարական առումով) աշխատում են ամերիկացիները, շատ ավելի՝ տասնապատիկ ավելի ակտիվ, քան Ռուսաստանը: Ռուսաստանն աշխատում է մեկ գաղափարախոսական ակումբի ու մի քանի ԶԼՄ-ների մակարդակով: Այսինքն` գրեթե բացակայում է:
Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի հանդեպ վերաբերմունքը հանդուրժող է, հաճախ բարյացակամ, սակայն հակառուսական հիստերիա զարգացնելու ցանկացած հնարավորություն, իհարկե, օգտագործվում է:
Հայաստանյան մտավորականությունը (անչափ հմայիչ մարդիկ) ընդհանուր առմամբ լիբերալ է, ժողովրդավարական ու եվրոպամետ: Ես այնպես եմ հասկանում, որ նրանք Հայաստանը, ընդհանուր առմամբ, դիտարկում են որպես Եվրոպայի մաս եւ կարծում են, որ Հայաստանի ապագան «եվրոպական ուղու վրա է»:
Հայաստանը գտնվում է Ադրբեջանի հետ դանդաղ պատերազմի մեջ, եւ եթե Երեւանում Մայդան սկսվի, հայերը կարող են կորցնել վիճարկվող տարածքները»:
Աղբյուր՝ http://www.nakanune.ru/articles/110586#sthash.cZOx0vGF.dpuf
Իգոր Մորոզով, Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի անդամ
«Հայաստանը մոտ է հրազենի կիրառմամբ պետական հեղաշրջմանը: Դա տեղի կունենա, եթե Սերժ Սարգսյանը դասեր չքաղի ուկրաինական Մայդանից ու համապատասխան հետեւություններ չանի»:
Աղբյուր՝ http://argumenti.ru/world/2015/06/404899
Կոնստանտին Կոսաչեւ, Դաշնային խորհրդի անդամ
Այսօր առաջարկել է ստեղծել այն կազմակերպությունների «ստոպ-ցուցակը», որոնք կարող են ապակայունացնել իրավիճակը Հայաստանում:
«Սկզբում նրանք այրեցին Վրաստանը, հետո Ուկրաինան, նույնիսկ FIFA-ին հասան: Կարող են նաեւ Հայաստանին անդրադառնալ»:
Աղբյուր՝ http://www.vz.ru/news/2015/6/24/752481.html
Վիկտոր Միլիտարեւ, քաղաքագետ
«Ինչպես եւ Յանուկովիչի դեպքում էր, ես հակված չեմ գերագնահատել Հայաստանի ներկա ղեկավարության սերը մեր երկրի նկատմամբ: Սակայն դա չի խանգարում ինձ պարզ հասկանալ, որ «սակագնային Մայդանը» կազմակերպվել է Ռուսաստանի թշնամիների կողմից, եւ դա նրանց պատասխանն է Հայաստանի՝ Մաքսային միություն մտնելու մասին հայտարարություններին: Այսինքն, ամեն ինչ ճիշտ նույն կերպ է ընթանում, ինչպես Ուկրաինայում էր»:

«Откровения» россиян о ситуации в Армении
Ереван /Медиамакс/. В последние дни в России растет число людей, которые утверждают, что протесты в Ереване организованы «врагами России».
Медиамакс собрал несколько таких мнений сторонников «теории заговора» и представляет их без комментариев.
Захар Прилепин, писатель
«Там (в Армении-прим. Медиамакс) очень активно (в том числе в сфере идеологии) работают американцы, гораздо, в десятки раз, активнее, чем Россия. Россия работает на уровне одного идеологического клуба и нескольких СМИ. То есть - почти не присутствует.
В целом отношение к России терпимое, часто доброжелательное, но любая возможность накрутить антирусскую истерию используется, конечно.
Армянская интеллигенция (совершенно очаровательные люди) - в целом либеральная, демократическая, проевропейская. Я так понимаю, что Армению они в целом считают, так или иначе, частью Европы и думают, что будущее Армении - «на европейском пути».
Армения находится в состоянии вялотекущей войны с Азербайджаном, и если в Ереване начнётся Майдан, армяне рискуют потерять спорные территории».
Источник: http://www.nakanune.ru/articles/110586#sthash.cZOx0vGF.dpuf
Игорь Морозов, член комитета Совета федерации по международным делам
«Армения близка к государственному перевороту с применением огнестрельного оружия. Это произойдет, если президент страны Серж Саргсян не извлечет уроков из украинского Майдана и не сделает соответствующие выводы».
Источник: http://argumenti.ru/world/2015/06/404899
Константин Косачев, член Совета федерации
Предложил сегодня создать «стоп-лист» организаций, которые могут дестабилизировать обстановку в стране.
«Сначала они подожгли Грузию, потом Украину, даже до FIFA добрались. Могут также затронуть и Армению».
Источник: http://www.vz.ru/news/2015/6/24/752481.html
Виктор Милитарев, политолог
«Как и в случае с Януковичем, я совсем не склонен преувеличивать любовь нынешнего руководства Армении к нашей стране. Но это не мешает мне отчетливо понимать того, что «тарифный майдан» организован врагами России и является их ответом на заявления Армении о вступлении в Таможенный Союз. То есть всё обстоит в точности так же, как обстояло в Киеве».