Լուսանկարը` IDeA հիմնադրամ
Բժիշկ, ծաղրածու, հիվանդանոցային ծաղրածուական արվեստի հիմնադիր Պատչ Ադամսի հայաստանյան այցից մոտ կես ամիս է անցել, սակայն նրա ու ծաղրածուական թիմի գործած հրաշագործությունների մասին շարունակում են խոսել մինչ օրս: Երեւանի, Գյումրիի, Վանաձորի եւ Դիլիջանի մանկատներում ու մանկական հիվանդանոցներում «Դոկտոր Ծիծաղի» մասին դեռ երկար կհիշեն:
Մեդիամաքսը փորձել է պարզել՝ ի՞նչ տվեց այդ այցն ու ի"նչ փոխեց հաստատություններում խնամք ստացող եւ աշխատող մարդկանց կյանքում:
Գայանե Բալասանյան, Նոր Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան արատաբան
Պատչ Ադամսի եւ նրա թիմի ծաղրածուների այցը մանկատուն շատ անսպասելի էր երեխաների համար: Նրանք զարմացած էին ու տպավորված: Աշխատողները խառնվել էին երեխաներին, մոռացել իրենց տարիքը: Լավ ժամանակ անցկացրեցինք: Երեխաները չէին ուզում, որ օրը վերջանա:
Մեր մանկատանը Պատչ Ադամսն այցելեց ամենածանր մտավոր եւ ֆիզիկական խնդիրներով երեխաներին: Իր մոտեցումը երեխաներին շատ հետաքրքիր էր, մեր աշխատողները համակ ուշադրությամբ հետեւում էին, թե ինչպես է աշխատում:
Սկզբում երեխաները շատ լարված էին, իսկ վերջում բավարարված ու հանգիստ վիճակի հասան: Այն երեխաները, որոնց օրվա մեջ նույնիսկ մի վայրկյան ժպտալիս կարող է չտեսնեինք, շատ խաղաղված էին: Խմբի աշխատողները հասկացան՝ անգամ այդ ծանր խմբերում կարելի է երեխաներին այնպիսի մոտեցում ցույց տալ, որ նրանք եւս առաջընթաց ունենան, հանգիստ վիճակի հասնեն: Երեխաներն այդ սիրո եւ ծիծաղի կարիքը շատ ունեն:
Անահիտ Ամիրյան, Երեւանի «Զատիկ» երեխաների աջակցության կենտրոնի մեթոդիստ-համակարգող
Շատ հաճելի օր էր: Այդ երկու ժամը շատ ուրախ անցավ: Երեխաների համար մեծ զարմանք էր՝ խաղեր էին խաղում, երաժշտական գործիք էին բերել, նվագում էին, պարում: Մենք 6 խումբ ունենք, իրենք բաժանվեցին այդ խմբերում եւ զբաղեցրեցին երեխաներին:
Պատչ Ադամսն այցելեց շուրջօրյա խնամքի տակ գտնվող երեխաների խումբ: Մեր փոքրիկներից մեկի ոտքը կոտրված էր, երկար ժամանակ այդ երեխայի հետ անցկացրեց: Ամեն կերպ փորձում էին շեղել եւ ուրախություն պարգեւել մեր սաներին:
Երեխաների հետ աշխատելու իրենց ձեւը հատուկ մանկավարժություն է, որը մենք պետք է հաշվի առնենք եւ ներառենք մեր աշխատանքում:
Մարինե Դավթյան, Վանաձորի մանկատան տնօրեն
Երեխաների համար այդ այցը շատ անակնկալ էր, մենք նախապես իրենց չէինք ասել, որ ծաղրածուների խումբ է այցելելու: Շատ տպավորված ու ոգեւորված էին: «Ժպիտը» (Պատչ Ադամսին նկատի ունի-հեղ.) այցելեց տարբեր խմբեր, անհատական խաղեր խաղացին, պարեցին ու երգեցին: Ամբողջ մանկատունը՝ ե՛ւ երեխաները, ե՛ւ անձնակազմը, ներգրավվեցին դրանում: Այցը երկար չտեւեց, բայց այդ ընթացքում մենք սովորեցինք ավելի բարի լինել, երեխաներին ժպտալ սովորեցնել: Ժպիտի խորհրդանիշը ժպիտ բերեց երեխաներին:
Սիրանուշ Աբովյան, Վանաձորի մանկատան սան
Մենք շատ ուրախ էինք: Ամեն ինչ այնքան գեղեցիկ էր: Մեզ ծիծաղեցնում էր, խաղեր էին մեզ հետ խաղում: Ես սովորեցի, որ պիտի միշտ ժպտամ, բոլորին ուրախացնեմ ու շատ սիրեմ: Դժվար բաժանվեցինք իրենցից: Շատ կցանկանանք, որ նման այցերը հաճախ լինեն: Մենք կկարոտենք ժպտացող ծաղրածուներին:
Ռուզաննա Արզումանյան, «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ի Դիլիջանի Երեխայի խնամքի ցերեկային կենտրոնի տնօրեն
Մեր կենտրոնում խնամք են ստանում կյանքի դժվար իրավիճակներում հայտնված եւ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներ: Թե՛ մենք, թե՛ երեխաները տպավորված էինք Պատչ Ադամսի այցով:
Այդ այցը շատ մեծ նվաճում ունեցավ: Կենտրոնում մանկական ուղեղային կաթվածով բալիկ ունենք, ով ձախ ձեռքը բացարձակ չի շարժում: Նելլին 12 տարեկան է: Պատչ Ադամսն ուղղակի հրաշք գործեց, ու երեխան բարձրացրեց ձախ ձեռքը: Նա պարզապես խաղում էր երեխայի հետ, ծիծաղեցնում նրան: Մեզ համար ձեռքբերում էր, կարողացանք տեսնել, որ երեխան ունի այդ հնարավորությունը, եւ հետագայում կկարողանանք մասնագետների միջոցով նրա մոտ այդ հմտությունը զարգացնել:
Ունեցանք նաեւ առանձին հանդիպում մանկական հոգեբանի ու ծնողների հետ: Իհարկե, ժամանակը կարճ էր, բայց ծնողները եւս շատ տպավորված էին:
Մենք Ադամսին հարցրեցինք, թե որն է իր գաղտնիքը, ինչպես կարող ենք մենք էլ անել այդ հրաշագործությունը: Նա միայն մեկ պատասխան տվեց. «Սիրեք իրար եւ սիրեք շրջապատող աշխարհը: Ծիծաղեք հնարավորինս շատ»: Բժշկական մոտեցման վերաբերյալ այլ բան նույնիսկ չփորձեցինք հարցնել: Մենք որոշեցինք, որ բացակա երեխաների համար եւս նման օր կազմակերպենք, պարբերաբար երեխաներին կներգրավենք այդպիսի իրավիճակներում, որպեսզի լիցքաթափվեն:
Սոնա Սիմոնյան, Գյումրիի «Թռչունյան տուն» խնամքի գիշերային հաստատություն-կրթարանի տնօրեն
Հիացած ենք, նույնիսկ ցնցված: Այնպիսի երեխաներ ունենք, որ երբեւէ չեմ պատկերացրել, որ նրանք կծիծաղեն, գոնե մի պահ կկտրվեն դառը իրականությունից: Այդ երեխաները պարում էին, խաղում, ուրախանում: Այս տարիների ընթացքում ես նման բան երբեւէ չէի տեսել: Անձնակազմն ու երեխաները հրճվանքի մեջ էին, ամբողջ շենքում ծիծաղ եւ ուրախություն էր:
Շատ տոներ ու միջոցառումներ ենք ունեցել, բայց երբեք այդքան ուրախ չէին անցել: Շատ հետաքրքիր էր, թե որքան ճիշտ էին գտնում ամեն երեխային մոտենալու ձեւը: Իրենք հստակ գտնում էին այն, ինչի շնորհիվ կկարողանային երեխային հանել ծանր վիճակից: Արդյունքում վստահություն, անմիջականություն եւ մտերմություն էր ստացվում: Ապշեցուցիչ էր նաեւ այն, որ իրենք մի քանի ժամ շփվեցին երեխաների հետ, բայց ոչ մի վայրկյան չզգացվեց, որ տարբեր լեզուներով են խոսում ու չեն հասկանում միմյանց խոսքը: Այդ ընթացքում նրանք սիրո եւ ծիծաղի լեզվով էին խոսում իրար հետ: Ամեն մի երեխայի խնդիրն առանձնահատուկ է, եւ մենք այս այցից նրանց հետ աշխատելու նոր ձեւեր սովորեցինք:
Պատչ Ադամսն իր հայաստանյան այցն ամփոփել էր Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում, որը կարող եք կարդալ այստեղ:

Photo: IDeA Foundation
Around half a month later after the visit of doctor, clown and founder of hospital clownery Patch Adams to Armenia, people are still talking about the miracles his team of clowns and he worked. The children’s homes and hospitals in Yerevan, Gyumri, Vanadzor and Dilijan will long remember “Doctor Laughter.”
Mediamax tried to find out what their visit gave them and what difference it made in the lives of people receiving care and treatment and working at these institutions.
Gayane Balasanyan, Defectologist at Nor Kharberd Specialized Children's Home
The visit of Patch Adams and his clowns to the children’s home was overly unexpected for the children. They were surprised and impressed. The employees had “blended” with the children forgetting their age. We had a good time and the children did not want the day to end.
Patch Adams visited children with most severe mental and physical disabilities. He had quite an interesting approach to children, and our employees were paying close attention to his way of working with them.
At first, children were very strained but at the end, they were happy and relaxed. Children who you would not see smiling even for a second during the day were very calm. The group staff realized that in case of a proper approach to children in these groups, these children might also progress and reach a point of tranquility. Children need that love and laughter very much.
Anahit Amiryan, Methodologist-Coordinator at “Zatik” Child Support Center
We had a very pleasant day. Those two hours passed in a warm climate of joy. The children were greatly surprised – they were playing games, singing and dancing. We have six groups and they split into those groups and started entertaining the children.
Patch Adams visited the group of children under 24-hour care. He spent much time with one of our children who had a broken leg. They were sparing no effort to deflect the attention of our inmates and rejoice them.
They employ special pedagogy in their work with children, and it’s what we should also take into account and integrate into that of ours.
Marine Davtyan, Director at Vanadzor Orphanage
Their visit was a surprise for children as we had not told them they would be meeting a group of clowns. They were very excited and enthusiastic. The “Laughter” (refers to Patch Adams – ed.) went to various groups playing individual games, singing and dancing. The entire orphanage, including the children and the staff, plunged into it. It was a short visit but it taught us to be kinder and to teach children to smile. The symbol of laughter bestowed laughter and smiles on children.
Siranush Abovyan, Vanadzor Orphanage Inmate
We were immensely happy and everything was so beautiful. They were playing with us and making us laugh. I learned that I should always smile, rejoice others and love them. It was hard to say goodbye to them. We would like such visits to be more frequent. We will miss the laughing clowns.
Ruzanna Arzumanyan, Director at Dilijan Day Care Center of “Bridge of Hope” NGO
Our center provides care for children who appeared in difficult life situations and are in need for special education conditions. Both the children and we were impressed by the visit of Patch Adams.
This visit was a major breakthrough. We have a child with cerebral palsy who does not move her left hand at all. Nelly is 12. Patch Adams simply worked a miracle and the child raised her left hand. He was just playing with her and making her laugh. It was an achievement for us. We saw that this child has that ability and through the help of specialists we will develop that skill in her.
We also had a separate meeting with the child psychologist and parents. The time was really short but the parents were also very impressed.
We asked Adams about his secret and how we could accomplish that miracle too and he said only one thing, “Love each other and love the surrounding world. Laugh as much as you can.” We did not even ask anything else about his medical approach. We decided to organize such a day for the children that were absent that day. We will occasionally involve children in such situations for them to unwind.
Sona Simonyan, Director at Terchoonian Home Orphanage in Gyumri
We are impressed and even shocked. We have children who I never thought would ever cut from their bitter reality and smile. Those children were dancing and playing and simply feeling happy. Over these years, I had never witnessed such a thing. The children and the staff were in high glee. There was great merriment and loud laughter in the entire building.
We have had various events and activities, but none of them made children this happy. Particularly interesting was the way they would find the accurate approach to each child. They clearly knew what they should do to lead children out of their difficult state, and it set ground for a climate of confidence, frankness and intimacy. Also breathtaking was the fact that they spent several hours communicating with the children and although they were not speaking Armenian, there was no language barrier and the children seemed to understand them. Each child has a specific issue and this visit taught us new ways to work with them.